Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lira

lira

ogon cietrzewia, piękne trofeum z tego ptaka.

Lira - ogon cietrzewia, piękne trofeum z tego ptaka.

Lira to część ciała cietrzewia, stanowiąca jedno z najbardziej pożądanych trofeów łowieckich. Składa się z 12-14 długich piór, o charakterystycznym kształcie litery „V”. Pióra te są bardzo dekoracyjne i posiadają piękny wygląd, co sprawia, że są wielce cenione przez myśliwych. Lira jest czasami nazywana także „piórami cietrzewia” lub „ogonem cietrzewia”.

Przeszłość liry jako ozdoby sięga tradycji ludów łowieckich. W dawnych czasach pióra cietrzewia miały dla nich znaczenie kultowe i magiczne. Dziś lira jest często wykorzystywana do ozdabiania strojów łowieckich, wyrobów rzemieślniczych, a nawet mebli czy biżuterii. Jej oryginalny wygląd i połysk sprawiają, że stanowi ona doskonałą ozdobę w domach, restauracjach oraz innych miejscach publicznych.

Prawo łowieckie reguluje pozyskiwanie liry ze względu na ochronę gatunku cietrzewia. Uzyskanie tego trofeum wymaga zazwyczaj spełnienia określonych warunków oraz uzyskania odpowiednich zezwoleń i pozwoleń. Dla wielu myśliwych zdobycie liry jest ważnym wyróżnieniem i symbolem umiejętności oraz doświadczenia łowieckiego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lira w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lekko

rozkaz dla psa myśliwskiego, aby delikatnie trzymał aport.

lusterko

plamy na skrzydłach kaczek, np. granatowoniebieskie u krzyżówki.

lodówka, lodówka (Clangula hy emails L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Zamieszkuje brzegi mórz podbiegunowych. W Polsce późną jesienią i zimą spotykana na przelotach.

lornetka

przyrząd optyczny ułatwiający oglądanie zwierzyny, znajdującej się w dużej odległości od myśliwego. Jest konieczna przy wykonywaniu odstrzałów selekcyjnych. Każda lornetka posiada (...)

licówka

stara doświadczona lama, przewodniczka jeleniej chmary (lub danieli). Bardzo czujna pilnuje bezpieczeństwa całej chmary.

locha, locha, samura

samica dzika (od trzeciego roku życia).

linijka

lekki czterokołowy pojazd konny służący, od drugiej połowy XIX w. do dziś, do polowań z podjazdu.

loszka

młoda samica dzika (drugi rok życia).

leżeć

o zwierzynie: przebywać w legowisku.

las

zespół biologiczny (układ ekologiczny), w którym właściwe dla niego: szata roślinna (głównie drzewiasta), zwierzęta i czynniki przyrody nieożywionej są wzajemnie uzależnione.