Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lira

lira

ogon cietrzewia, piękne trofeum z tego ptaka.

Lira - ogon cietrzewia, piękne trofeum z tego ptaka.

Lira to część ciała cietrzewia, stanowiąca jedno z najbardziej pożądanych trofeów łowieckich. Składa się z 12-14 długich piór, o charakterystycznym kształcie litery „V”. Pióra te są bardzo dekoracyjne i posiadają piękny wygląd, co sprawia, że są wielce cenione przez myśliwych. Lira jest czasami nazywana także „piórami cietrzewia” lub „ogonem cietrzewia”.

Przeszłość liry jako ozdoby sięga tradycji ludów łowieckich. W dawnych czasach pióra cietrzewia miały dla nich znaczenie kultowe i magiczne. Dziś lira jest często wykorzystywana do ozdabiania strojów łowieckich, wyrobów rzemieślniczych, a nawet mebli czy biżuterii. Jej oryginalny wygląd i połysk sprawiają, że stanowi ona doskonałą ozdobę w domach, restauracjach oraz innych miejscach publicznych.

Prawo łowieckie reguluje pozyskiwanie liry ze względu na ochronę gatunku cietrzewia. Uzyskanie tego trofeum wymaga zazwyczaj spełnienia określonych warunków oraz uzyskania odpowiednich zezwoleń i pozwoleń. Dla wielu myśliwych zdobycie liry jest ważnym wyróżnieniem i symbolem umiejętności oraz doświadczenia łowieckiego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lira w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

linienie

intensywne wypadanie włosów u zwierząt w rytmicznych odstępach czasowych (zazwyczaj rocznych).

loszka

młoda samica dzika (drugi rok życia).

loty

skrzydła ptaków.

lewka

lewa lufa strzelby myśliwskiej.

loftki

gruby śrut o średnicy powyżej 4,5 mm używany do polowania na wilki

lot tokowy

lot odbywany przez samce ptaków w okresie godowym w poszukiwaniu samicy (np. wiosenne ciągi słonek - obloty).

lepażówka

francuska strzelba kapiszonowa, a później odtylcowa, produkowana w XIX w. w fabryce Lepage'a.

liniak

ssak w okresie linienia i ptak w czasie pierzenia.

las

zespół biologiczny (układ ekologiczny), w którym właściwe dla niego: szata roślinna (głównie drzewiasta), zwierzęta i czynniki przyrody nieożywionej są wzajemnie uzależnione.

liściarka

młode pędy drzew i krzewów liściastych zebrane wraz z liśćmi w maju lub czerwcu; wysuszone i nasolone stanowią doskonałą karmi dla zwierzyny w czasie zimy.