Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lira

lira

ogon cietrzewia, piękne trofeum z tego ptaka.

Lira to piękne trofeum łowieckie, pozyskiwane z cietrzewia. Cietrzew jest ptakiem drapieżnym, który występuje w Europie i Azji. Jego ogon składa się z 12-14 piór, które są bardzo długie i mają charakterystyczny kształt litery „V”. Lira jest uważana za jedno z najbardziej pożądanych trofeów łowieckich, ponieważ jej pióra są bardzo dekoracyjne i mają piękny wygląd.

Lira jest czasami nazywana „piórami cietrzewia” lub „ogonem cietrzewia”. Pióra te są bardzo długie i mają charakterystyczny kształt litery „V”. Są one również bardzo gładkie i mają piękny połysk. Kolor piór może się różnić w zależności od gatunku cietrzewia, ale najczęściej są one brązowe lub czarne.

Lira jest czasami używana do ozdabiania strojów łowieckich lub innych strojów okazjonalnych. Może być również używana do ozdabiania mebli lub innych przedmiotów dekoracyjnych. Jest to również popularna ozdoba na ścianach lub sufitach w domach lub restauracjach. Lira jest również czasami używana do tworzenia biżuterii lub innych przedmiotów dekoracyjnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lira w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lęg

potomstwo ptasie z jednego zniesienia.

linia

szereg myśliwych, ustawionych w równych odstępach od siebie podczas polowania zbiorowego (z naganką lub psami).

las

zespół biologiczny (układ ekologiczny), w którym właściwe dla niego: szata roślinna (głównie drzewiasta), zwierzęta i czynniki przyrody nieożywionej są wzajemnie uzależnione.

lotki

najdłuższe i najsztywniejsze pióra w skrzydłach ptaków, zwiększają powierzchnię lotną skrzydła.

linia oddziałowa

niezadrzewiony pas o szerokości 6-8 metrów, dzielący las na jednostki zwane oddziałami.

Lefaucheux Casmir

francuski rusznikarz, twórca pierwszej odtylcowej strzelby myśliwskiej w 1832 r.

luneta

optyczny przyrząd celowniczy, umożliwiający myśliwemu oddanie precyzyjnego strzału na odległość do 200 m (nie należy strzelać dalej niż 150 m). Lunety myśliwskie mogą mieć różne (...)

latacz

w sokolnicłwie ptak łowczy ułożony tak, aby podczas polowania przelatywał nad stadem kuropatw powodując ich dotrzymanie i umożliwienie myśliwemu dojścia na odległość skutecznego (...)

loty

skrzydła ptaków.

lufa

główna część broni palnej nadająca pociskowi kierunek lotu i prędkość początkową. W broni śrutowej jest wewnątrz gładka; składa się z części zamkowej, komory nabojowej, (...)