Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lotki

lotki

najdłuższe i najsztywniejsze pióra w skrzydłach ptaków, zwiększają powierzchnię lotną skrzydła.

Lotki to najdłuższe i najsztywniejsze pióra w skrzydłach ptaków, zwiększające powierzchnię lotną skrzydeł. Umieszczone na ich końcach, wykonane są z trwałego materiału odpornego na uszkodzenia mechaniczne oraz lekkiego, umożliwiającego ptakom swobodne poruszanie się w powietrzu. Lotki spełniają również funkcję aerodynamiczną, pozwalając ptakom na lepsze sterowanie podczas lotu i zwiększenie prędkości. Są wykorzystywane do manewrowania w powietrzu, umożliwiając unikanie przeszkód lub wykonywanie akrobacji lotniczych.

Ponadto lotki służą do ozdabiania upierzenia ptaka, nadając im uroku i różnorodności kolorów i kształtów. Mają także znaczenie komunikacyjne wśród ptaków, gdyż mogą być używane do oznaczania terytoriów lub partnera łowieckiego. Ich ułożenie oraz właściwości fizyczne czynią je kluczowymi elementami wyposażenia lotniczego ptaków, wpływając istotnie na ich zdolność do latania oraz zachowań społecznych i rozrodczych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lotki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

loftka

śrut o średnicy powyżej 4,5 mm; może być używany tylko do polowań na wilki.

linia celowania

linia prosta łącząca oko myśliwego, przyrządy celownicze i cel (zob. celowanie).

lustro

biała plama na barkach głuszca i cietrzewia (zob. talerz).

lankastrówka

nazwa broni odtylcowej pochodząca od nazwiska jej wytwórcy, londyńskiego Charlcsa W. Lancastera. W 1852 r. udoskonalił on lefoszówkę. wprowadzając nabój z centralną spłoonką.

latacz

w sokolnicłwie ptak łowczy ułożony tak, aby podczas polowania przelatywał nad stadem kuropatw powodując ich dotrzymanie i umożliwienie myśliwemu dojścia na odległość skutecznego (...)

lusterko

plamy na skrzydłach kaczek, np. granatowoniebieskie u krzyżówki.

lekko

rozkaz dla psa myśliwskiego, aby delikatnie trzymał aport.

lizawka, lizawka, solnik

urządzenie łowieckie służące do podawania soli zwierzynie grubej. Przeważnie ma ono kształt korytka lub słupka.

liniak

ssak w okresie linienia i ptak w czasie pierzenia.

liściarka

młode pędy drzew i krzewów liściastych zebrane wraz z liśćmi w maju lub czerwcu; wysuszone i nasolone stanowią doskonałą karmi dla zwierzyny w czasie zimy.