Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lotki

lotki

najdłuższe i najsztywniejsze pióra w skrzydłach ptaków, zwiększają powierzchnię lotną skrzydła.

Lotki to najdłuższe i najsztywniejsze pióra w skrzydłach ptaków, które zwiększają powierzchnię lotną skrzydła. Lotki są zazwyczaj dłuższe od innych piór skrzydeł i są umieszczone na końcu skrzydeł. Są one wykonane z bardzo trwałego materiału, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Lotki są również bardzo lekkie, co pozwala ptakom na swobodne poruszanie się w powietrzu.

Lotki mają również funkcję aerodynamiczną. Ich długość i sztywność pozwalają ptakom na lepsze sterowanie podczas lotu, a także na zwiększenie prędkości lotu. Lotki są również używane do manewrowania w powietrzu, co pozwala ptakom na unikanie przeszkód lub wykonywanie akrobacji lotniczych.

Lotki są również używane do ozdabiania upierzenia ptaka. Wielu gatunków ptaków ma pióra lotek o różnych kolorach i kształtach, co dodaje im uroku i ozdabia ich upierzenie. Lotki są również używane do oznaczania terytoriów lub partnera łowieckiego przez ptaki.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lotki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

legawiec

pies myśliwski wystawiający zwierzynę. Dawniej 1egawiec wystawiał zwierzynę kładąc się na ziemi (stąd nazwa). Do 1egawców należą triery, pointer, wyżły i gryfon.

lankastrówka

nazwa broni odtylcowej pochodząca od nazwiska jej wytwórcy, londyńskiego Charlcsa W. Lancastera. W 1852 r. udoskonalił on lefoszówkę. wprowadzając nabój z centralną spłoonką.

liściarka

młode pędy drzew i krzewów liściastych zebrane wraz z liśćmi w maju lub czerwcu; wysuszone i nasolone stanowią doskonałą karmi dla zwierzyny w czasie zimy.

lekko

rozkaz dla psa myśliwskiego, aby delikatnie trzymał aport.

linia celowania

linia prosta łącząca oko myśliwego, przyrządy celownicze i cel (zob. celowanie).

licówka

stara doświadczona lama, przewodniczka jeleniej chmary (lub danieli). Bardzo czujna pilnuje bezpieczeństwa całej chmary.

lefoszówka

pierwsza odtylcowa strzelba myśliwska wyprodukowana w 1832 r. przez C. Lel'aucheux. Iglica była wbudowana w tylną część łuski. Zaletą lefoszówki było szybkie ładowanie, wadą (...)

lisiurka

używana od XVI w. czapka zrobiona z lisa, z opuszczanymi na uszy klapami.

lis, lis (Vulpes vulpes L.)

gatunek z rodziny psów. Długość ciała 60-90 cm, ogona 30-50 cm, ciężar 5-13 kg. Ubarwienie żółtorude, spód ciała i wewnętrzna strona nóg białawe, czubki uszu i dolne partie nóg (...)

loty

skrzydła ptaków.