Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: luneta

luneta

optyczny przyrząd celowniczy, umożliwiający myśliwemu oddanie precyzyjnego strzału na odległość do 200 m (nie należy strzelać dalej niż 150 m). Lunety myśliwskie mogą mieć różne powiększenia: od 1,5 do 12 razy (najczęściej stołowane 4 lub 6 razy). Są też 1unety o zmiennym powiększeniu, np. od 1,5 do 6 razy czy od 3 do 9 razy itd. W nowoczesnych lunetach może się zmieniać też pole widzenia (wraz ze zmianą powiększenia). Ważną cechą jest średnica obiektywu - im większa, tym jaśniejszy obraz.

Luneta składa się z dwóch głównych części: tubusu i okularu. Tubus jest wykonany z metalu lub tworzywa sztucznego i ma w środku soczewki. Okular jest umieszczony na końcu tubusu i służy do obserwacji obrazu. W celu ustawienia lunety na cel, na tubusie znajdują się regulowane pokrętła, które pozwalają na precyzyjne ustawienie ostrości i korekcji paralaksy.

Lunety myśliwskie są dostępne w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach. Najczęściej spotykane są lunety o cylindrycznym kształcie, ale istnieją też modele o kształcie trójkąta lub owalu. Do wyboru są również lunety wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu, a także modele z powłokami antyrefleksyjnymi lub antyodblaskowymi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj luneta w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

linijka

lekki czterokołowy pojazd konny służący, od drugiej połowy XIX w. do dziś, do polowań z podjazdu.

lewka

lewa lufa strzelby myśliwskiej.

luneta

optyczny przyrząd celowniczy, umożliwiający myśliwemu oddanie precyzyjnego strzału na odległość do 200 m (nie należy strzelać dalej niż 150 m). Lunety myśliwskie mogą mieć różne (...)

lizawka, lizawka, solnik

urządzenie łowieckie służące do podawania soli zwierzynie grubej. Przeważnie ma ono kształt korytka lub słupka.

lusterko

plamy na skrzydłach kaczek, np. granatowoniebieskie u krzyżówki.

licówka

stara doświadczona lama, przewodniczka jeleniej chmary (lub danieli). Bardzo czujna pilnuje bezpieczeństwa całej chmary.

las

zespół biologiczny (układ ekologiczny), w którym właściwe dla niego: szata roślinna (głównie drzewiasta), zwierzęta i czynniki przyrody nieożywionej są wzajemnie uzależnione.

liniak

ssak w okresie linienia i ptak w czasie pierzenia.

lotki

najdłuższe i najsztywniejsze pióra w skrzydłach ptaków, zwiększają powierzchnię lotną skrzydła.

locha, locha, samura

samica dzika (od trzeciego roku życia).