Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: luneta

luneta

optyczny przyrząd celowniczy, umożliwiający myśliwemu oddanie precyzyjnego strzału na odległość do 200 m (nie należy strzelać dalej niż 150 m). Lunety myśliwskie mogą mieć różne powiększenia: od 1,5 do 12 razy (najczęściej stołowane 4 lub 6 razy). Są też 1unety o zmiennym powiększeniu, np. od 1,5 do 6 razy czy od 3 do 9 razy itd. W nowoczesnych lunetach może się zmieniać też pole widzenia (wraz ze zmianą powiększenia). Ważną cechą jest średnica obiektywu - im większa, tym jaśniejszy obraz.

Luneta to optyczny przyrząd celowniczy wykorzystywany przez myśliwych do precyzyjnego oddania strzału na określoną odległość, zazwyczaj do 200 metrów (nie zaleca się strzelania na odległość większą niż 150 metrów). Lunety myśliwskie mogą posiadać różne powiększenia, zazwyczaj od 1,5 do 12 razy, chociaż najpopularniejsze są modele o powiększeniu 4 lub 6 razy. Istnieją także lunety o zmiennym powiększeniu, na przykład od 1,5 do 6 razy lub od 3 do 9 razy. Nowoczesne lunety mogą mieć możliwość zmiany pola widzenia wraz ze zmianą powiększenia. Ważną cechą lunety jest średnica obiektywu - im większa, tym jaśniejszy obraz.

Luneta składa się z dwóch głównych części: tubusu i okularu. Tubus wykonany jest z metalu lub tworzywa sztucznego i zawiera soczewki. Okular umieszczony jest na końcu tubusu i służy do obserwacji obrazu. W celu ustawienia lunety na cel, na tubusie znajdują się regulowane pokrętła umożliwiające precyzyjne ustawienie ostrości oraz korekcji paralaksy. Lunety myśliwskie występują w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach. Najczęściej spotykane są modele o cylindrycznym kształcie, chociaż istnieją również lunety o kształcie trójkąta lub owalu. Dostępne są także różne materiały wykonania, takie jak tworzywo sztuczne czy metal, a także modele z powłokami antyrefleksyjnymi lub antyodblaskowymi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj luneta w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lustro, lusterko

jasna sierść na pośladkach u zwierzyny płowej, u nasady ogona, talerz

legawiec

pies myśliwski wystawiający zwierzynę. Dawniej 1egawiec wystawiał zwierzynę kładąc się na ziemi (stąd nazwa). Do 1egawców należą triery, pointer, wyżły i gryfon.

linijka

lekki czterokołowy pojazd konny służący, od drugiej połowy XIX w. do dziś, do polowań z podjazdu.

lufa

główna część broni palnej nadająca pociskowi kierunek lotu i prędkość początkową. W broni śrutowej jest wewnątrz gładka; składa się z części zamkowej, komory nabojowej, (...)

las

zespół biologiczny (układ ekologiczny), w którym właściwe dla niego: szata roślinna (głównie drzewiasta), zwierzęta i czynniki przyrody nieożywionej są wzajemnie uzależnione.

lot tokowy

lot odbywany przez samce ptaków w okresie godowym w poszukiwaniu samicy (np. wiosenne ciągi słonek - obloty).

latacz

w sokolnicłwie ptak łowczy ułożony tak, aby podczas polowania przelatywał nad stadem kuropatw powodując ich dotrzymanie i umożliwienie myśliwemu dojścia na odległość skutecznego (...)

liniak

ssak w okresie linienia i ptak w czasie pierzenia.

loszka

młoda samica dzika (drugi rok życia).

lornetka

przyrząd optyczny ułatwiający oglądanie zwierzyny, znajdującej się w dużej odległości od myśliwego. Jest konieczna przy wykonywaniu odstrzałów selekcyjnych. Każda lornetka posiada (...)