Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: luneta

luneta

optyczny przyrząd celowniczy, umożliwiający myśliwemu oddanie precyzyjnego strzału na odległość do 200 m (nie należy strzelać dalej niż 150 m). Lunety myśliwskie mogą mieć różne powiększenia: od 1,5 do 12 razy (najczęściej stołowane 4 lub 6 razy). Są też 1unety o zmiennym powiększeniu, np. od 1,5 do 6 razy czy od 3 do 9 razy itd. W nowoczesnych lunetach może się zmieniać też pole widzenia (wraz ze zmianą powiększenia). Ważną cechą jest średnica obiektywu - im większa, tym jaśniejszy obraz.

Luneta to optyczny przyrząd celowniczy wykorzystywany przez myśliwych do precyzyjnego oddania strzału na określoną odległość, zazwyczaj do 200 metrów (nie zaleca się strzelania na odległość większą niż 150 metrów). Lunety myśliwskie mogą posiadać różne powiększenia, zazwyczaj od 1,5 do 12 razy, chociaż najpopularniejsze są modele o powiększeniu 4 lub 6 razy. Istnieją także lunety o zmiennym powiększeniu, na przykład od 1,5 do 6 razy lub od 3 do 9 razy. Nowoczesne lunety mogą mieć możliwość zmiany pola widzenia wraz ze zmianą powiększenia. Ważną cechą lunety jest średnica obiektywu - im większa, tym jaśniejszy obraz.

Luneta składa się z dwóch głównych części: tubusu i okularu. Tubus wykonany jest z metalu lub tworzywa sztucznego i zawiera soczewki. Okular umieszczony jest na końcu tubusu i służy do obserwacji obrazu. W celu ustawienia lunety na cel, na tubusie znajdują się regulowane pokrętła umożliwiające precyzyjne ustawienie ostrości oraz korekcji paralaksy. Lunety myśliwskie występują w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach. Najczęściej spotykane są modele o cylindrycznym kształcie, chociaż istnieją również lunety o kształcie trójkąta lub owalu. Dostępne są także różne materiały wykonania, takie jak tworzywo sztuczne czy metal, a także modele z powłokami antyrefleksyjnymi lub antyodblaskowymi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj luneta w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lewka

lewa lufa strzelby myśliwskiej.

lodówka, lodówka (Clangula hy emails L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Zamieszkuje brzegi mórz podbiegunowych. W Polsce późną jesienią i zimą spotykana na przelotach.

legowisko

1) miejsce odpoczynku zwierzyny;
2) miejsce odpoczynku psa, specjalnie przygotowane

loszka

młoda samica dzika (drugi rok życia).

lotki

najdłuższe i najsztywniejsze pióra w skrzydłach ptaków, zwiększają powierzchnię lotną skrzydła.

las

zespół biologiczny (układ ekologiczny), w którym właściwe dla niego: szata roślinna (głównie drzewiasta), zwierzęta i czynniki przyrody nieożywionej są wzajemnie uzależnione.

linijka

lekki czterokołowy pojazd konny służący, od drugiej połowy XIX w. do dziś, do polowań z podjazdu.

linia oddziałowa

niezadrzewiony pas o szerokości 6-8 metrów, dzielący las na jednostki zwane oddziałami.

licówka

stara doświadczona lama, przewodniczka jeleniej chmary (lub danieli). Bardzo czujna pilnuje bezpieczeństwa całej chmary.

luneta

optyczny przyrząd celowniczy, umożliwiający myśliwemu oddanie precyzyjnego strzału na odległość do 200 m (nie należy strzelać dalej niż 150 m). Lunety myśliwskie mogą mieć różne (...)