Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: luneta

luneta

optyczny przyrząd celowniczy, umożliwiający myśliwemu oddanie precyzyjnego strzału na odległość do 200 m (nie należy strzelać dalej niż 150 m). Lunety myśliwskie mogą mieć różne powiększenia: od 1,5 do 12 razy (najczęściej stołowane 4 lub 6 razy). Są też 1unety o zmiennym powiększeniu, np. od 1,5 do 6 razy czy od 3 do 9 razy itd. W nowoczesnych lunetach może się zmieniać też pole widzenia (wraz ze zmianą powiększenia). Ważną cechą jest średnica obiektywu - im większa, tym jaśniejszy obraz.

Luneta składa się z dwóch głównych części: tubusu i okularu. Tubus jest wykonany z metalu lub tworzywa sztucznego i ma w środku soczewki. Okular jest umieszczony na końcu tubusu i służy do obserwacji obrazu. W celu ustawienia lunety na cel, na tubusie znajdują się regulowane pokrętła, które pozwalają na precyzyjne ustawienie ostrości i korekcji paralaksy.

Lunety myśliwskie są dostępne w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach. Najczęściej spotykane są lunety o cylindrycznym kształcie, ale istnieją też modele o kształcie trójkąta lub owalu. Do wyboru są również lunety wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu, a także modele z powłokami antyrefleksyjnymi lub antyodblaskowymi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj luneta w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lisiurka

używana od XVI w. czapka zrobiona z lisa, z opuszczanymi na uszy klapami.

lis, lis (Vulpes vulpes L.)

gatunek z rodziny psów. Długość ciała 60-90 cm, ogona 30-50 cm, ciężar 5-13 kg. Ubarwienie żółtorude, spód ciała i wewnętrzna strona nóg białawe, czubki uszu i dolne partie nóg (...)

latarnia

łeb wilka.

lira

ogon cietrzewia, piękne trofeum z tego ptaka.

linia celowania

linia prosta łącząca oko myśliwego, przyrządy celownicze i cel (zob. celowanie).

Lebeau

belgijska strzelba produkowana od XIX w.

lodówka, lodówka (Clangula hy emails L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Zamieszkuje brzegi mórz podbiegunowych. W Polsce późną jesienią i zimą spotykana na przelotach.

leżeć

o zwierzynie: przebywać w legowisku.

lampy

oczy wilka.

lochanie

inaczej huczka.