Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: luneta

luneta

optyczny przyrząd celowniczy, umożliwiający myśliwemu oddanie precyzyjnego strzału na odległość do 200 m (nie należy strzelać dalej niż 150 m). Lunety myśliwskie mogą mieć różne powiększenia: od 1,5 do 12 razy (najczęściej stołowane 4 lub 6 razy). Są też 1unety o zmiennym powiększeniu, np. od 1,5 do 6 razy czy od 3 do 9 razy itd. W nowoczesnych lunetach może się zmieniać też pole widzenia (wraz ze zmianą powiększenia). Ważną cechą jest średnica obiektywu - im większa, tym jaśniejszy obraz.

Luneta to optyczny przyrząd celowniczy wykorzystywany przez myśliwych do precyzyjnego oddania strzału na określoną odległość, zazwyczaj do 200 metrów (nie zaleca się strzelania na odległość większą niż 150 metrów). Lunety myśliwskie mogą posiadać różne powiększenia, zazwyczaj od 1,5 do 12 razy, chociaż najpopularniejsze są modele o powiększeniu 4 lub 6 razy. Istnieją także lunety o zmiennym powiększeniu, na przykład od 1,5 do 6 razy lub od 3 do 9 razy. Nowoczesne lunety mogą mieć możliwość zmiany pola widzenia wraz ze zmianą powiększenia. Ważną cechą lunety jest średnica obiektywu - im większa, tym jaśniejszy obraz.

Luneta składa się z dwóch głównych części: tubusu i okularu. Tubus wykonany jest z metalu lub tworzywa sztucznego i zawiera soczewki. Okular umieszczony jest na końcu tubusu i służy do obserwacji obrazu. W celu ustawienia lunety na cel, na tubusie znajdują się regulowane pokrętła umożliwiające precyzyjne ustawienie ostrości oraz korekcji paralaksy. Lunety myśliwskie występują w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach. Najczęściej spotykane są modele o cylindrycznym kształcie, chociaż istnieją również lunety o kształcie trójkąta lub owalu. Dostępne są także różne materiały wykonania, takie jak tworzywo sztuczne czy metal, a także modele z powłokami antyrefleksyjnymi lub antyodblaskowymi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj luneta w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lęg

potomstwo ptasie z jednego zniesienia.

lisiurka

używana od XVI w. czapka zrobiona z lisa, z opuszczanymi na uszy klapami.

lewka

lewa lufa strzelby myśliwskiej.

lira

ogon cietrzewia, piękne trofeum z tego ptaka.

loftka

śrut o średnicy powyżej 4,5 mm; może być używany tylko do polowań na wilki.

lepażówka

francuska strzelba kapiszonowa, a później odtylcowa, produkowana w XIX w. w fabryce Lepage'a.

lankastrówka

nazwa broni odtylcowej pochodząca od nazwiska jej wytwórcy, londyńskiego Charlcsa W. Lancastera. W 1852 r. udoskonalił on lefoszówkę. wprowadzając nabój z centralną spłoonką.

lotki

najdłuższe i najsztywniejsze pióra w skrzydłach ptaków, zwiększają powierzchnię lotną skrzydła.

lęgowy, lęgowy, gniazdowy

o ptakach, które gnieżdżą się na danym terenie.

Lebeau

belgijska strzelba produkowana od XIX w.