Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: latacz

latacz

w sokolnicłwie ptak łowczy ułożony tak, aby podczas polowania przelatywał nad stadem kuropatw powodując ich dotrzymanie i umożliwienie myśliwemu dojścia na odległość skutecznego strzału.

Latacz to jeden z najstarszych ptaków łowieckich, wykorzystywany do polowania na kuropatwy oraz inne ptaki i zwierzęta. Jest to ptak o długim, smukłym ciele i szerokich skrzydłach, który może osiągnąć prędkość do 80 km/h. Latacze są używane w sokolnictwie jako narzędzie pomocnicze myśliwego podczas polowań, szczególnie z sokołami.

Podczas polowania latacz jest wypuszczany w powietrze i pozostawiony samemu sobie, aby przelatywać nad stadem kuropatw. Jego obecia ma na celu utrzymanie ptaków w ruchu, co pozwala na skuteczne zrealizowanie polowania przez myśliwego. Latacze mogą być również stosowane do treningu innych ptaków łowieckich, takich jak sokoły i gołębie. W trakcie treningu latacz jest wypuszczany w powietrze i pozostawiany samemu sobie, aby inne ptaki mogły go śledzić i rozwijać swoje umiejętności polowania.

Poza sferą łowiectwa, latacze są także wykorzystywane do pokazów lotniczych, gdzie prezentują swoje umiejętności lotnicze i akrobatyczne. Ich szybkość oraz zwinność sprawiają, że latacze nadają się doskonale do widowiskowych pokazów lotniczych oraz treningu innych drapieżników.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj latacz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lochanie

inaczej huczka.

loftki

gruby śrut o średnicy powyżej 4,5 mm używany do polowania na wilki

lusterko

plamy na skrzydłach kaczek, np. granatowoniebieskie u krzyżówki.

lira

ogon cietrzewia, piękne trofeum z tego ptaka.

licówka

stara doświadczona lama, przewodniczka jeleniej chmary (lub danieli). Bardzo czujna pilnuje bezpieczeństwa całej chmary.

linia celowania

linia prosta łącząca oko myśliwego, przyrządy celownicze i cel (zob. celowanie).

linijka

lekki czterokołowy pojazd konny służący, od drugiej połowy XIX w. do dziś, do polowań z podjazdu.

leżeć

o zwierzynie: przebywać w legowisku.

lotki

najdłuższe i najsztywniejsze pióra w skrzydłach ptaków, zwiększają powierzchnię lotną skrzydła.

legawiec

pies myśliwski wystawiający zwierzynę. Dawniej 1egawiec wystawiał zwierzynę kładąc się na ziemi (stąd nazwa). Do 1egawców należą triery, pointer, wyżły i gryfon.