Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: latacz

latacz

w sokolnicłwie ptak łowczy ułożony tak, aby podczas polowania przelatywał nad stadem kuropatw powodując ich dotrzymanie i umożliwienie myśliwemu dojścia na odległość skutecznego strzału.

Latacz to jeden z najstarszych ptaków łowieckich, który był używany w Europie od czasów starożytnych. Jest to ptak o długim, smukłym ciele i szerokich skrzydłach, który może osiągnąć prędkość do 80 km/h. Latacz jest używany do polowania na kuropatwy, a także inne ptaki i zwierzęta.

Podczas polowania latacz jest wypuszczany w powietrze i pozostawiony samemu sobie, aby przelatywać nad stadem kuropatw. Gdy ptaki są w ruchu, latacz będzie je gonić i sprawiać, że stado będzie trzymać się razem. To pozwala myśliwemu na dojście na odległość skutecznego strzału.

Latacze są również używane do treningu innych ptaków łowieckich, takich jak sokoły i gołębie. Podczas treningu latacz jest wypuszczany w powietrze i pozostawiony samemu sobie, aby inne ptaki mogły go śledzić i ćwiczyć swoje umiejętności polowania. Latacze są również używane do pokazów lotniczych, gdzie mogą pokazywać swoje umiejętności lotnicze i akrobatyczne.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj latacz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lustro

biała plama na barkach głuszca i cietrzewia (zob. talerz).

lepażówka

francuska strzelba kapiszonowa, a później odtylcowa, produkowana w XIX w. w fabryce Lepage'a.

lustro, lusterko

jasna sierść na pośladkach u zwierzyny płowej, u nasady ogona, talerz

luneta

optyczny przyrząd celowniczy, umożliwiający myśliwemu oddanie precyzyjnego strzału na odległość do 200 m (nie należy strzelać dalej niż 150 m). Lunety myśliwskie mogą mieć różne (...)

las

zespół biologiczny (układ ekologiczny), w którym właściwe dla niego: szata roślinna (głównie drzewiasta), zwierzęta i czynniki przyrody nieożywionej są wzajemnie uzależnione.

latacz

w sokolnicłwie ptak łowczy ułożony tak, aby podczas polowania przelatywał nad stadem kuropatw powodując ich dotrzymanie i umożliwienie myśliwemu dojścia na odległość skutecznego (...)

linijka

lekki czterokołowy pojazd konny służący, od drugiej połowy XIX w. do dziś, do polowań z podjazdu.

liszka, liszka, lisica

samica lisa.

lotki

najdłuższe i najsztywniejsze pióra w skrzydłach ptaków, zwiększają powierzchnię lotną skrzydła.

lewka

lewa lufa strzelby myśliwskiej.