Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: latacz

latacz

w sokolnicłwie ptak łowczy ułożony tak, aby podczas polowania przelatywał nad stadem kuropatw powodując ich dotrzymanie i umożliwienie myśliwemu dojścia na odległość skutecznego strzału.

Latacz to jeden z najstarszych ptaków łowieckich, wykorzystywany do polowania na kuropatwy oraz inne ptaki i zwierzęta. Jest to ptak o długim, smukłym ciele i szerokich skrzydłach, który może osiągnąć prędkość do 80 km/h. Latacze są używane w sokolnictwie jako narzędzie pomocnicze myśliwego podczas polowań, szczególnie z sokołami.

Podczas polowania latacz jest wypuszczany w powietrze i pozostawiony samemu sobie, aby przelatywać nad stadem kuropatw. Jego obecia ma na celu utrzymanie ptaków w ruchu, co pozwala na skuteczne zrealizowanie polowania przez myśliwego. Latacze mogą być również stosowane do treningu innych ptaków łowieckich, takich jak sokoły i gołębie. W trakcie treningu latacz jest wypuszczany w powietrze i pozostawiany samemu sobie, aby inne ptaki mogły go śledzić i rozwijać swoje umiejętności polowania.

Poza sferą łowiectwa, latacze są także wykorzystywane do pokazów lotniczych, gdzie prezentują swoje umiejętności lotnicze i akrobatyczne. Ich szybkość oraz zwinność sprawiają, że latacze nadają się doskonale do widowiskowych pokazów lotniczych oraz treningu innych drapieżników.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj latacz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lis, lis (Vulpes vulpes L.)

gatunek z rodziny psów. Długość ciała 60-90 cm, ogona 30-50 cm, ciężar 5-13 kg. Ubarwienie żółtorude, spód ciała i wewnętrzna strona nóg białawe, czubki uszu i dolne partie nóg (...)

lisiurka

używana od XVI w. czapka zrobiona z lisa, z opuszczanymi na uszy klapami.

lefoszówka

pierwsza odtylcowa strzelba myśliwska wyprodukowana w 1832 r. przez C. Lel'aucheux. Iglica była wbudowana w tylną część łuski. Zaletą lefoszówki było szybkie ładowanie, wadą (...)

las

zespół biologiczny (układ ekologiczny), w którym właściwe dla niego: szata roślinna (głównie drzewiasta), zwierzęta i czynniki przyrody nieożywionej są wzajemnie uzależnione.

legawiec

pies myśliwski wystawiający zwierzynę. Dawniej 1egawiec wystawiał zwierzynę kładąc się na ziemi (stąd nazwa). Do 1egawców należą triery, pointer, wyżły i gryfon.

lusterko

plamy na skrzydłach kaczek, np. granatowoniebieskie u krzyżówki.

lotny

o młodych ptakach umiejących już latać.

locha, locha, samura

samica dzika (od trzeciego roku życia).

lewka

lewa lufa strzelby myśliwskiej.

Lebeau

belgijska strzelba produkowana od XIX w.