Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: latacz

latacz

w sokolnicłwie ptak łowczy ułożony tak, aby podczas polowania przelatywał nad stadem kuropatw powodując ich dotrzymanie i umożliwienie myśliwemu dojścia na odległość skutecznego strzału.

Latacz to jeden z najstarszych ptaków łowieckich, który był używany w Europie od czasów starożytnych. Jest to ptak o długim, smukłym ciele i szerokich skrzydłach, który może osiągnąć prędkość do 80 km/h. Latacz jest używany do polowania na kuropatwy, a także inne ptaki i zwierzęta.

Podczas polowania latacz jest wypuszczany w powietrze i pozostawiony samemu sobie, aby przelatywać nad stadem kuropatw. Gdy ptaki są w ruchu, latacz będzie je gonić i sprawiać, że stado będzie trzymać się razem. To pozwala myśliwemu na dojście na odległość skutecznego strzału.

Latacze są również używane do treningu innych ptaków łowieckich, takich jak sokoły i gołębie. Podczas treningu latacz jest wypuszczany w powietrze i pozostawiony samemu sobie, aby inne ptaki mogły go śledzić i ćwiczyć swoje umiejętności polowania. Latacze są również używane do pokazów lotniczych, gdzie mogą pokazywać swoje umiejętności lotnicze i akrobatyczne.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj latacz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lufa

główna część broni palnej nadająca pociskowi kierunek lotu i prędkość początkową. W broni śrutowej jest wewnątrz gładka; składa się z części zamkowej, komory nabojowej, (...)

latacz

w sokolnicłwie ptak łowczy ułożony tak, aby podczas polowania przelatywał nad stadem kuropatw powodując ich dotrzymanie i umożliwienie myśliwemu dojścia na odległość skutecznego (...)

loszka

młoda samica dzika (drugi rok życia).

liniak

ssak w okresie linienia i ptak w czasie pierzenia.

lekko

rozkaz dla psa myśliwskiego, aby delikatnie trzymał aport.

lefoszówka

pierwsza odtylcowa strzelba myśliwska wyprodukowana w 1832 r. przez C. Lel'aucheux. Iglica była wbudowana w tylną część łuski. Zaletą lefoszówki było szybkie ładowanie, wadą (...)

linia celowania

linia prosta łącząca oko myśliwego, przyrządy celownicze i cel (zob. celowanie).

lornetka

przyrząd optyczny ułatwiający oglądanie zwierzyny, znajdującej się w dużej odległości od myśliwego. Jest konieczna przy wykonywaniu odstrzałów selekcyjnych. Każda lornetka posiada (...)

linijka

lekki czterokołowy pojazd konny służący, od drugiej połowy XIX w. do dziś, do polowań z podjazdu.

leżeć

o zwierzynie: przebywać w legowisku.