Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: latarnia

latarnia

łeb wilka.

Latarnia to termin używany w łowiectwie, aby opisać łeb wilka. Jest to szczególnie ważny element w identyfikacji gatunku, ponieważ jest ona zazwyczaj bardzo charakterystyczna dla danego gatunku. Latarnia ma kształt trójkąta, z wyraźnymi liniami na czole i policzkach. Oczy są duże i okrągłe, a uszy są małe i stojące. Usta są zazwyczaj zamknięte, a nos jest czarny lub brązowy. Wargi są cienkie i mają tendencję do wystawania poza krawędzie pyska.

Latarnia jest również ważnym elementem w identyfikacji płci wilka. Samce mają zazwyczaj większe latarnie niż samice, a ich uszy są bardziej sterczące. Samice mają mniejsze latarnie i ich uszy są bardziej przylegające do głowy. Ponadto samce mają tendencję do mieć grubsze i dłuższe włosy na czole niż samice.

Latarnia jest również ważnym elementem w identyfikacji rasy wilka. Rasy wilka mogą się różnić między sobą pod względem koloru, rozmiaru i kształtu latarni. Na przykład wilki arktyczne mają białe lub srebrne futro na czole, podczas gdy wilki borealne maja ciemniejsze futro na czole. Wilki borealne maja również większe latarnie niż wilki arktyczne.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj latarnia w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

linia celowania

linia prosta łącząca oko myśliwego, przyrządy celownicze i cel (zob. celowanie).

lankastrówka

nazwa broni odtylcowej pochodząca od nazwiska jej wytwórcy, londyńskiego Charlcsa W. Lancastera. W 1852 r. udoskonalił on lefoszówkę. wprowadzając nabój z centralną spłoonką.

lustro, lusterko

jasna sierść na pośladkach u zwierzyny płowej, u nasady ogona, talerz

lekko

rozkaz dla psa myśliwskiego, aby delikatnie trzymał aport.

locha, locha, samura

samica dzika (od trzeciego roku życia).

linia

szereg myśliwych, ustawionych w równych odstępach od siebie podczas polowania zbiorowego (z naganką lub psami).

Lebeau

belgijska strzelba produkowana od XIX w.

licówka

stara doświadczona lama, przewodniczka jeleniej chmary (lub danieli). Bardzo czujna pilnuje bezpieczeństwa całej chmary.

legawiec

pies myśliwski wystawiający zwierzynę. Dawniej 1egawiec wystawiał zwierzynę kładąc się na ziemi (stąd nazwa). Do 1egawców należą triery, pointer, wyżły i gryfon.

liniak

ssak w okresie linienia i ptak w czasie pierzenia.