Definicja hasła: lustro
- lustro
biała plama na barkach głuszca i cietrzewia (zob. talerz).
Lustro to biała plama na barkach głuszca i cietrzewia, która jest widoczna wyłącznie w okresie godowym. Jest to charakterystyczny element ubarwienia tych gatunków ptaków. Lustro jest zazwyczaj bardzo jasne i ma kształt okręgu lub elipsy. U głuszca może mieć średnicę od 2 do 4 cm, a u cietrzewia od 3 do 5 cm.
Lustro jest często mylone z talerzem, który jest również białym elementem ubarwienia tych gatunków ptaków. Jednak talerz znajduje się na szyi głuszca i cietrzewia, a lustro na barkach. Talerz jest zazwyczaj większy niż lustro i ma kształt owalu lub trójkąta.
Lustro również występuje u innych gatunków jeleniowatych, takich jak sarny, daniele i muflony. Jest to biała plama na zadzie tych zwierząt, która może mieć różne kształty i rozmiary. U samic może być mniejsza niż u samców. Lustro służy do oznaczenia terytoriów i wykorzystywane jest przez samce do walk o partnerki.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lustro w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę L
- linia oddziałowa
niezadrzewiony pas o szerokości 6-8 metrów, dzielący las na jednostki zwane oddziałami.
- lot tokowy
lot odbywany przez samce ptaków w okresie godowym w poszukiwaniu samicy (np. wiosenne ciągi słonek - obloty).
- liszka, liszka, lisica
samica lisa.
- leżeć
o zwierzynie: przebywać w legowisku.
- liniak
ssak w okresie linienia i ptak w czasie pierzenia.
- luneta
optyczny przyrząd celowniczy, umożliwiający myśliwemu oddanie precyzyjnego strzału na odległość do 200 m (nie należy strzelać dalej niż 150 m). Lunety myśliwskie mogą mieć różne (...)
- legowisko
1) miejsce odpoczynku zwierzyny;
2) miejsce odpoczynku psa, specjalnie przygotowane
- latarnia
łeb wilka.
- loftki
gruby śrut o średnicy powyżej 4,5 mm używany do polowania na wilki
- las
zespół biologiczny (układ ekologiczny), w którym właściwe dla niego: szata roślinna (głównie drzewiasta), zwierzęta i czynniki przyrody nieożywionej są wzajemnie uzależnione.