Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lustro

lustro

biała plama na barkach głuszca i cietrzewia (zob. talerz).

Lustro to biała plama na barkach głuszca i cietrzewia, która jest widoczna wyłącznie w okresie godowym. Jest to charakterystyczny element ubarwienia tych gatunków ptaków. Lustro jest zazwyczaj bardzo jasne i ma kształt okręgu lub elipsy. U głuszca może mieć średnicę od 2 do 4 cm, a u cietrzewia od 3 do 5 cm.

Lustro jest często mylone z talerzem, który jest również białym elementem ubarwienia tych gatunków ptaków. Jednak talerz znajduje się na szyi głuszca i cietrzewia, a lustro na barkach. Talerz jest zazwyczaj większy niż lustro i ma kształt owalu lub trójkąta.

Lustro również występuje u innych gatunków jeleniowatych, takich jak sarny, daniele i muflony. Jest to biała plama na zadzie tych zwierząt, która może mieć różne kształty i rozmiary. U samic może być mniejsza niż u samców. Lustro służy do oznaczenia terytoriów i wykorzystywane jest przez samce do walk o partnerki.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lustro w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

las

zespół biologiczny (układ ekologiczny), w którym właściwe dla niego: szata roślinna (głównie drzewiasta), zwierzęta i czynniki przyrody nieożywionej są wzajemnie uzależnione.

latarnia

łeb wilka.

liszka, liszka, lisica

samica lisa.

loszka

młoda samica dzika (drugi rok życia).

lefoszówka

pierwsza odtylcowa strzelba myśliwska wyprodukowana w 1832 r. przez C. Lel'aucheux. Iglica była wbudowana w tylną część łuski. Zaletą lefoszówki było szybkie ładowanie, wadą (...)

lira

ogon cietrzewia, piękne trofeum z tego ptaka.

loty

skrzydła ptaków.

lochanie

inaczej huczka.

lufa

główna część broni palnej nadająca pociskowi kierunek lotu i prędkość początkową. W broni śrutowej jest wewnątrz gładka; składa się z części zamkowej, komory nabojowej, (...)

linienie

intensywne wypadanie włosów u zwierząt w rytmicznych odstępach czasowych (zazwyczaj rocznych).