Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lustro

lustro

biała plama na barkach głuszca i cietrzewia (zob. talerz).

Lustro to biała plama na barkach głuszca i cietrzewia oraz na zadzie jeleniowatych. Jest to charakterystyczny element ubarwienia tych gatunków ptaków. Lustro jest widoczne wyłącznie w okresie godowym, zazwyczaj bardzo jasne i ma kształt okręgu lub elipsy. U głuszca może mieć średnicę od 2 do 4 cm, a u cietrzewia od 3 do 5 cm. Lustro jest często mylone z talerzem, który znajduje się na szyi głuszca i cietrzewia, a lustro umiejscowione jest na barkach.

Podobnie jak u ptaków, lustro również występuje u innych gatunków jeleniowatych, takich jak sarny, daniele i muflony. Jest to biała plama na zadzie tych zwierząt, która może mieć różne kształty i rozmiary. U samic może być mniejsza niż u samców. Lustro służy do oznaczenia terytoriów i wykorzystywane jest przez samce do walk o partnerki.

Rozpoznanie lustra oraz jego właściwe określenie ma znaczenie praktyczne dla myśliwych i hodowców zwierząt łownych, ponieważ pozwala na dokładną identyfikację gatunku oraz płci osobnika. Dodatkowo sięgając po poprawne terminy łowieckie pokazujemy szacunek dla tradycji myśliwskiej oraz jej dziedzictwa kulturowego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lustro w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lochanie

inaczej huczka.

lufa

główna część broni palnej nadająca pociskowi kierunek lotu i prędkość początkową. W broni śrutowej jest wewnątrz gładka; składa się z części zamkowej, komory nabojowej, (...)

las

zespół biologiczny (układ ekologiczny), w którym właściwe dla niego: szata roślinna (głównie drzewiasta), zwierzęta i czynniki przyrody nieożywionej są wzajemnie uzależnione.

lot tokowy

lot odbywany przez samce ptaków w okresie godowym w poszukiwaniu samicy (np. wiosenne ciągi słonek - obloty).

liniak

ssak w okresie linienia i ptak w czasie pierzenia.

lankastrówka

nazwa broni odtylcowej pochodząca od nazwiska jej wytwórcy, londyńskiego Charlcsa W. Lancastera. W 1852 r. udoskonalił on lefoszówkę. wprowadzając nabój z centralną spłoonką.

lizawka, lizawka, solnik

urządzenie łowieckie służące do podawania soli zwierzynie grubej. Przeważnie ma ono kształt korytka lub słupka.

lustro, lusterko

jasna sierść na pośladkach u zwierzyny płowej, u nasady ogona, talerz

legowisko

1) miejsce odpoczynku zwierzyny;
2) miejsce odpoczynku psa, specjalnie przygotowane

loszka

młoda samica dzika (drugi rok życia).