Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: legowisko

legowisko

1) miejsce odpoczynku zwierzyny;
2) miejsce odpoczynku psa, specjalnie przygotowane

Legowisko to miejsce, w którym zwierzęta mogą odpocząć i schronić się przed zimnem, deszczem lub innymi warunkami atmosferycznymi. Zazwyczaj jest to miejsce wygodne, ciepłe i bezpieczne. Legowiska są szczególnie ważne dla dzikich zwierząt, ponieważ pozwalają im na odpoczynek i regenerację sił po długim dniu polowania. Mogą one również chronić zwierzęta przed drapieżnikami.

Legowisko może być również specjalnie przygotowane dla psów. Może to być materac lub koc, który jest umieszczony w bezpiecznym miejscu, takim jak łazienka lub sypialnia. Legowisko powinno być wygodne i ciepłe, aby pies mógł się w nim wygodnie położyć i odpocząć. Ważne jest również, aby legowisko było wystarczająco duże, aby pies mógł się swobodnie obracać i rozciągać.

W kontekście łowieckim legowiska stanowią ważny element przyrodniczego ekosystemu, zapewniając warunki komfortu oraz ochronę dla dzikich zwierząt. Dla myśliwych znalezienie legowiska dzikiego zwierzęcia może stanowić istotny element w planowaniu polowania czy obserwacji zwierzyny.

Warto także zauważyć, że legowiska są ważnym elementem środowiska zwierzęcego i mogą pomóc zwierzętom w utrzymaniu ich dobrego stanu zdrowia. Dlatego też ważne jest, aby legowiska były odpowiednio przygotowane i utrzymywane w czystości.

Podsumowując, legowisko pełni istotną rolę zarówno dla dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku, jak i dla domowych pupili jako miejsce odpoczynku oraz regeneracji sił. W obydwu przypadkach warunki legowisk powinny być dostosowane do potrzeb konkretnej zwierzyny czy pupila.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj legowisko w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

las

zespół biologiczny (układ ekologiczny), w którym właściwe dla niego: szata roślinna (głównie drzewiasta), zwierzęta i czynniki przyrody nieożywionej są wzajemnie uzależnione.

luneta

optyczny przyrząd celowniczy, umożliwiający myśliwemu oddanie precyzyjnego strzału na odległość do 200 m (nie należy strzelać dalej niż 150 m). Lunety myśliwskie mogą mieć różne (...)

legawiec

pies myśliwski wystawiający zwierzynę. Dawniej 1egawiec wystawiał zwierzynę kładąc się na ziemi (stąd nazwa). Do 1egawców należą triery, pointer, wyżły i gryfon.

linijka

lekki czterokołowy pojazd konny służący, od drugiej połowy XIX w. do dziś, do polowań z podjazdu.

lefoszówka

pierwsza odtylcowa strzelba myśliwska wyprodukowana w 1832 r. przez C. Lel'aucheux. Iglica była wbudowana w tylną część łuski. Zaletą lefoszówki było szybkie ładowanie, wadą (...)

lochanie

inaczej huczka.

linia celowania

linia prosta łącząca oko myśliwego, przyrządy celownicze i cel (zob. celowanie).

liniak

ssak w okresie linienia i ptak w czasie pierzenia.

liszka, liszka, lisica

samica lisa.

lizawka, lizawka, solnik

urządzenie łowieckie służące do podawania soli zwierzynie grubej. Przeważnie ma ono kształt korytka lub słupka.