Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lęgowy

lęgowy, lęgowy, gniazdowy

o ptakach, które gnieżdżą się na danym terenie.

Termin lęgowy odnosi się do ptaków, które gnieżdżą się na danym terenie. Oznacza to, że ptaki te wybierają określone miejsce, aby złożyć jaja i wychować potomstwo. Ptaki lęgowe są często spotykane w okresie lęgowym, który trwa od wiosny do jesieni. W tym czasie ptaki szukają odpowiedniego miejsca do gniazdowania i składania jaj. Następnie ptaki te opiekują się swoimi pisklakami aż do momentu ich wylotu.

Ptaki lęgowe są ważnym elementem ekosystemu, ponieważ ich obecność może mieć pozytywny wpływ na środowisko. Przykładowo, ptaki te mogą zmniejszać populacje szkodników poprzez polowanie na nie i zapobiegają rozprzestrzenianiu się chorób poprzez kontrolowanie populacji insektów. Ponadto ptaki lęgowe mogą być ważnymi dostawcami nasion i owoców, które służą jako pożywienie dla innych zwierząt.

Ponieważ ptaki lęgowe są ważne dla ekosystemu, istnieje wiele programów ochrony tych gatunków. Programy te obejmują ochronę miejsc lęgowych oraz edukację społeczeństwa na temat ochrony tych gatunków. Istnieje również wiele organizacji non-profit, które zajmują się badaniami nad populacjami ptaków lęgowych i monitorują ich liczebność oraz stan zdrowia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lęgowy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lizawka, lizawka, solnik

urządzenie łowieckie służące do podawania soli zwierzynie grubej. Przeważnie ma ono kształt korytka lub słupka.

lot tokowy

lot odbywany przez samce ptaków w okresie godowym w poszukiwaniu samicy (np. wiosenne ciągi słonek - obloty).

lampy

oczy wilka.

lisiurka

używana od XVI w. czapka zrobiona z lisa, z opuszczanymi na uszy klapami.

loftki

gruby śrut o średnicy powyżej 4,5 mm używany do polowania na wilki

Lefaucheux Casmir

francuski rusznikarz, twórca pierwszej odtylcowej strzelby myśliwskiej w 1832 r.

Lebeau

belgijska strzelba produkowana od XIX w.

liściarka

młode pędy drzew i krzewów liściastych zebrane wraz z liśćmi w maju lub czerwcu; wysuszone i nasolone stanowią doskonałą karmi dla zwierzyny w czasie zimy.

lekko

rozkaz dla psa myśliwskiego, aby delikatnie trzymał aport.

lufa

główna część broni palnej nadająca pociskowi kierunek lotu i prędkość początkową. W broni śrutowej jest wewnątrz gładka; składa się z części zamkowej, komory nabojowej, (...)