Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lęgowy

lęgowy, lęgowy, gniazdowy

o ptakach, które gnieżdżą się na danym terenie.

Termin lęgowy odnosi się do ptaków, które gnieżdżą się na danym terenie. Oznacza to, że ptaki te wybierają określone miejsce, aby złożyć jaja i wychować potomstwo. Ptaki lęgowe są często spotykane w okresie lęgowym, który trwa od wiosny do jesieni. W tym czasie ptaki szukają odpowiedniego miejsca do gniazdowania i składania jaj. Następnie ptaki te opiekują się swoimi pisklakami aż do momentu ich wylotu.

Ptaki lęgowe są ważnym elementem ekosystemu, ponieważ ich obecność może mieć pozytywny wpływ na środowisko. Przykładowo, ptaki te mogą zmniejszać populacje szkodników poprzez polowanie na nie i zapobiegają rozprzestrzenianiu się chorób poprzez kontrolowanie populacji insektów. Ponadto ptaki lęgowe mogą być ważnymi dostawcami nasion i owoców, które służą jako pożywienie dla innych zwierząt.

Ponieważ ptaki lęgowe są ważne dla ekosystemu, istnieje wiele programów ochrony tych gatunków. Programy te obejmują ochronę miejsc lęgowych oraz edukację społeczeństwa na temat ochrony tych gatunków. Istnieje również wiele organizacji non-profit, które zajmują się badaniami nad populacjami ptaków lęgowych i monitorują ich liczebność oraz stan zdrowia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lęgowy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lepażówka

francuska strzelba kapiszonowa, a później odtylcowa, produkowana w XIX w. w fabryce Lepage'a.

lodówka, lodówka (Clangula hy emails L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Zamieszkuje brzegi mórz podbiegunowych. W Polsce późną jesienią i zimą spotykana na przelotach.

lizawka, lizawka, solnik

urządzenie łowieckie służące do podawania soli zwierzynie grubej. Przeważnie ma ono kształt korytka lub słupka.

loftka

śrut o średnicy powyżej 4,5 mm; może być używany tylko do polowań na wilki.

latacz

w sokolnicłwie ptak łowczy ułożony tak, aby podczas polowania przelatywał nad stadem kuropatw powodując ich dotrzymanie i umożliwienie myśliwemu dojścia na odległość skutecznego (...)

liściarka

młode pędy drzew i krzewów liściastych zebrane wraz z liśćmi w maju lub czerwcu; wysuszone i nasolone stanowią doskonałą karmi dla zwierzyny w czasie zimy.

lefoszówka

pierwsza odtylcowa strzelba myśliwska wyprodukowana w 1832 r. przez C. Lel'aucheux. Iglica była wbudowana w tylną część łuski. Zaletą lefoszówki było szybkie ładowanie, wadą (...)

lufa

główna część broni palnej nadająca pociskowi kierunek lotu i prędkość początkową. W broni śrutowej jest wewnątrz gładka; składa się z części zamkowej, komory nabojowej, (...)

lotny

o młodych ptakach umiejących już latać.

lornetka

przyrząd optyczny ułatwiający oglądanie zwierzyny, znajdującej się w dużej odległości od myśliwego. Jest konieczna przy wykonywaniu odstrzałów selekcyjnych. Każda lornetka posiada (...)