Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lęgowy

lęgowy, lęgowy, gniazdowy

o ptakach, które gnieżdżą się na danym terenie.

Lęgowy - termin odnoszący się do określonego okresu w życiu ptaków, w którym zajmują się one zakładaniem gniazd, składaniem jaj oraz opieką nad młodymi. Okres lęgowy zazwyczaj trwa od wiosny do jesieni i jest kluczowym etapem w cyklu życia ptaków lęgowych. Podczas tego czasu ptaki starają się znaleźć odpowiednie miejsce do gniazdowania, by zapewnić bezpieczeństwo dla piskląt oraz dostęp do pokarmu. Ptaki lęgowe są istotne dla ekosystemu ze względu na ich wpływ na kontrolowanie populacji szkodników i rozprzestrzenianie się chorób, jak również jako dostawcy pożywienia dla innych zwierząt.

W kontekście ochrony gatunków lęgowych istnieje wiele programów mających na celu wspieranie tych ptaków poprzez monitorowanie stanu populacji, ochronę miejsc lęgowych oraz edukację społeczeństwa na temat znaczenia ich ochrony. Oprócz tego organizacje non-profit prowadzą badania nad populacjami ptaków lęgowych, monitorując ich liczebność oraz stan zdrowia w celu opracowywania działań mających na celu zachowanie tych gatunków. Działania ochronne mają na celu zapewnienie odpowiednich warunków lęgowych oraz zmniejszenie presji ze strony ludzkiej działalności na środowisko naturalne, które mogłyby zagrażać ptakom lęgowym i ich siedliskom.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lęgowy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

Lebeau

belgijska strzelba produkowana od XIX w.

latarnia

łeb wilka.

lepażówka

francuska strzelba kapiszonowa, a później odtylcowa, produkowana w XIX w. w fabryce Lepage'a.

loty

skrzydła ptaków.

liściarka

młode pędy drzew i krzewów liściastych zebrane wraz z liśćmi w maju lub czerwcu; wysuszone i nasolone stanowią doskonałą karmi dla zwierzyny w czasie zimy.

loftki

gruby śrut o średnicy powyżej 4,5 mm używany do polowania na wilki

lodówka, lodówka (Clangula hy emails L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Zamieszkuje brzegi mórz podbiegunowych. W Polsce późną jesienią i zimą spotykana na przelotach.

lęgowy, lęgowy, gniazdowy

o ptakach, które gnieżdżą się na danym terenie.

lekko

rozkaz dla psa myśliwskiego, aby delikatnie trzymał aport.

lusterko

plamy na skrzydłach kaczek, np. granatowoniebieskie u krzyżówki.