Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lornetka

lornetka

przyrząd optyczny ułatwiający oglądanie zwierzyny, znajdującej się w dużej odległości od myśliwego. Jest konieczna przy wykonywaniu odstrzałów selekcyjnych. Każda lornetka posiada swój symbol, który oznacza powiększenie i średnicę obiektywu (np. 7x50 - 7 oznacza powiększenie, 50 średnicę obiektywu w mm). Przy polowaniach nocnych ważna jest średnica obiektywu (przy tym samym powiększeniu im większa średnica obiektywu, tym jaśniejszy obraz). Ogólnie można powiedzieć, że dla myśliwych najprzydatniejsze są 1ornetki 7x50 i 10x50.

Lornetka składa się z dwóch soczewek, które są umieszczone w tubusie. Soczewki te są odpowiednio skonstruowane, aby zapewnić wyraźny obraz. Tubus jest wykonany z metalu lub tworzywa sztucznego i jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. W celu ułatwienia przenoszenia lornetki, tubus jest wyposażony w uchwyt lub pasek na ramię.

Lornetka może być wyposażona w dodatkowe funkcje, takie jak regulacja ostrości, regulacja dioptrii i filtry. Regulacja ostrości pozwala dostosować obraz do indywidualnych potrzeb użytkownika. Regulacja dioptrii pozwala dostosować lornetkę do wady wzroku użytkownika. Filtry pozwalają myśliwemu na lepsze widzenie zwierzyny, nawet jeśli jest ona daleko.

Lornetka jest niezbędnym narzędziem dla myśliwych, ponieważ pozwala im na dokładne obserwowanie zwierzyny i określenie jej stanu zdrowia oraz płci. Dzięki temu myśliwi mogą dokonywać selektywnego odstrzału i chronić populacje zwierzyny przed nadmiernym polowaniem.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lornetka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

linia oddziałowa

niezadrzewiony pas o szerokości 6-8 metrów, dzielący las na jednostki zwane oddziałami.

lotny

o młodych ptakach umiejących już latać.

lefoszówka

pierwsza odtylcowa strzelba myśliwska wyprodukowana w 1832 r. przez C. Lel'aucheux. Iglica była wbudowana w tylną część łuski. Zaletą lefoszówki było szybkie ładowanie, wadą (...)

lusterko

plamy na skrzydłach kaczek, np. granatowoniebieskie u krzyżówki.

linijka

lekki czterokołowy pojazd konny służący, od drugiej połowy XIX w. do dziś, do polowań z podjazdu.

liszka, liszka, lisica

samica lisa.

Lebeau

belgijska strzelba produkowana od XIX w.

lodówka, lodówka (Clangula hy emails L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Zamieszkuje brzegi mórz podbiegunowych. W Polsce późną jesienią i zimą spotykana na przelotach.

loftki

gruby śrut o średnicy powyżej 4,5 mm używany do polowania na wilki

liniak

ssak w okresie linienia i ptak w czasie pierzenia.