Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lornetka

lornetka

przyrząd optyczny ułatwiający oglądanie zwierzyny, znajdującej się w dużej odległości od myśliwego. Jest konieczna przy wykonywaniu odstrzałów selekcyjnych. Każda lornetka posiada swój symbol, który oznacza powiększenie i średnicę obiektywu (np. 7x50 - 7 oznacza powiększenie, 50 średnicę obiektywu w mm). Przy polowaniach nocnych ważna jest średnica obiektywu (przy tym samym powiększeniu im większa średnica obiektywu, tym jaśniejszy obraz). Ogólnie można powiedzieć, że dla myśliwych najprzydatniejsze są 1ornetki 7x50 i 10x50.

Lornetka to przyrząd optyczny składający się z dwóch soczewek umieszczonych w tubusie, który pozwala obserwować obiekty znajdujące się w dużej odległości. Soczewki są tak skonstruowane, by zapewnić użytkownikowi wyraźny obraz. Tubus lornetki wykonany jest z metalu lub tworzywa sztucznego, co zapewnia odporność na uszkodzenia mechaniczne. Aby ułatwić przenoszenie, lornetka jest wyposażona w uchwyt lub pasek na ramię.

Lornetka może być także wyposażona w dodatkowe funkcje, takie jak regulacja ostrości, regulacja dioptrii i filtry. Regulacja ostrości umożliwia dostosowanie obrazu do indywidualnych potrzeb użytkownika, natomiast regulacja dioptrii pozwala dopasować lornetkę do wady wzroku użytkownika. Filtry zaś pozwalają lepiej widzieć zwierzynę, nawet jeśli znajduje się ona w dużej odległości.

Dla myśliwych lornetka jest narzędziem niezbędnym do dokładnej obserwacji zwierzyny oraz określenia jej stanu zdrowia i płci. Jest przydatna przy wykonywaniu odstrzałów selekcyjnych, umożliwiając myśliwym dokonywanie selektywnych odstrzałów i ochronę populacji zwierzyny przed nadmiernym polowaniem. Przy polowaniach nocnych istotna jest średnica obiektywu lornetki - im większa średnica obiektywu przy danym powiększeniu, tym jaśniejszy obraz, dlatego najprzydatniejsze dla myśliwych są lornetki 7x50 i 10x50 ze względu na ich wszechstronność i jasność obrazu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lornetka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lęg

potomstwo ptasie z jednego zniesienia.

liszka, liszka, lisica

samica lisa.

lepażówka

francuska strzelba kapiszonowa, a później odtylcowa, produkowana w XIX w. w fabryce Lepage'a.

loftki

gruby śrut o średnicy powyżej 4,5 mm używany do polowania na wilki

lotki

najdłuższe i najsztywniejsze pióra w skrzydłach ptaków, zwiększają powierzchnię lotną skrzydła.

legowisko

1) miejsce odpoczynku zwierzyny;
2) miejsce odpoczynku psa, specjalnie przygotowane

lornetka

przyrząd optyczny ułatwiający oglądanie zwierzyny, znajdującej się w dużej odległości od myśliwego. Jest konieczna przy wykonywaniu odstrzałów selekcyjnych. Każda lornetka posiada (...)

lampy

oczy wilka.

lustro

biała plama na barkach głuszca i cietrzewia (zob. talerz).

las

zespół biologiczny (układ ekologiczny), w którym właściwe dla niego: szata roślinna (głównie drzewiasta), zwierzęta i czynniki przyrody nieożywionej są wzajemnie uzależnione.