Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lornetka

lornetka

przyrząd optyczny ułatwiający oglądanie zwierzyny, znajdującej się w dużej odległości od myśliwego. Jest konieczna przy wykonywaniu odstrzałów selekcyjnych. Każda lornetka posiada swój symbol, który oznacza powiększenie i średnicę obiektywu (np. 7x50 - 7 oznacza powiększenie, 50 średnicę obiektywu w mm). Przy polowaniach nocnych ważna jest średnica obiektywu (przy tym samym powiększeniu im większa średnica obiektywu, tym jaśniejszy obraz). Ogólnie można powiedzieć, że dla myśliwych najprzydatniejsze są 1ornetki 7x50 i 10x50.

Lornetka to przyrząd optyczny składający się z dwóch soczewek umieszczonych w tubusie, który pozwala obserwować obiekty znajdujące się w dużej odległości. Soczewki są tak skonstruowane, by zapewnić użytkownikowi wyraźny obraz. Tubus lornetki wykonany jest z metalu lub tworzywa sztucznego, co zapewnia odporność na uszkodzenia mechaniczne. Aby ułatwić przenoszenie, lornetka jest wyposażona w uchwyt lub pasek na ramię.

Lornetka może być także wyposażona w dodatkowe funkcje, takie jak regulacja ostrości, regulacja dioptrii i filtry. Regulacja ostrości umożliwia dostosowanie obrazu do indywidualnych potrzeb użytkownika, natomiast regulacja dioptrii pozwala dopasować lornetkę do wady wzroku użytkownika. Filtry zaś pozwalają lepiej widzieć zwierzynę, nawet jeśli znajduje się ona w dużej odległości.

Dla myśliwych lornetka jest narzędziem niezbędnym do dokładnej obserwacji zwierzyny oraz określenia jej stanu zdrowia i płci. Jest przydatna przy wykonywaniu odstrzałów selekcyjnych, umożliwiając myśliwym dokonywanie selektywnych odstrzałów i ochronę populacji zwierzyny przed nadmiernym polowaniem. Przy polowaniach nocnych istotna jest średnica obiektywu lornetki - im większa średnica obiektywu przy danym powiększeniu, tym jaśniejszy obraz, dlatego najprzydatniejsze dla myśliwych są lornetki 7x50 i 10x50 ze względu na ich wszechstronność i jasność obrazu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lornetka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

Lefaucheux Casmir

francuski rusznikarz, twórca pierwszej odtylcowej strzelby myśliwskiej w 1832 r.

loszka

młoda samica dzika (drugi rok życia).

linia

szereg myśliwych, ustawionych w równych odstępach od siebie podczas polowania zbiorowego (z naganką lub psami).

legawiec

pies myśliwski wystawiający zwierzynę. Dawniej 1egawiec wystawiał zwierzynę kładąc się na ziemi (stąd nazwa). Do 1egawców należą triery, pointer, wyżły i gryfon.

locha, locha, samura

samica dzika (od trzeciego roku życia).

lot tokowy

lot odbywany przez samce ptaków w okresie godowym w poszukiwaniu samicy (np. wiosenne ciągi słonek - obloty).

linijka

lekki czterokołowy pojazd konny służący, od drugiej połowy XIX w. do dziś, do polowań z podjazdu.

lawerak

seter angielski, najmniej z seterów używany do polowań. Wysokość 50-55 cm, maść biała nakrapiana (także w czarne lub brązowe łaty). Pracuje górnym wiatrem, szczególnie użyteczny w (...)

lotny

o młodych ptakach umiejących już latać.

lira

ogon cietrzewia, piękne trofeum z tego ptaka.