Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lusterko

lusterko

plamy na skrzydłach kaczek, np. granatowoniebieskie u krzyżówki.

Lusterko to określenie, które odnosi się do plam na skrzydłach kaczek. Plamy te są zazwyczaj granatowoniebieskie i występują u krzyżówek. Są one widoczne tylko wtedy, gdy ptak jest w locie. W przeciwnym razie są one trudne do dostrzeżenia.

Lusterka służą do oznaczania gatunku ptaka. Są one uważane za jeden z najbardziej charakterystycznych elementów wyglądu ptaka. Mogą być również używane do identyfikacji poszczególnych osobników danego gatunku.

Lusterka są również ważnym elementem w łowiectwie. Łowcy mogą używać ich do identyfikacji ptaków, które chcą polować. Mogą one również pomóc łowcom w określeniu, czy dany ptak jest dorosły czy młody. Lusterka są również czasami używane do określenia płci ptaka.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lusterko w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lustro, lusterko

jasna sierść na pośladkach u zwierzyny płowej, u nasady ogona, talerz

las

zespół biologiczny (układ ekologiczny), w którym właściwe dla niego: szata roślinna (głównie drzewiasta), zwierzęta i czynniki przyrody nieożywionej są wzajemnie uzależnione.

lufa

główna część broni palnej nadająca pociskowi kierunek lotu i prędkość początkową. W broni śrutowej jest wewnątrz gładka; składa się z części zamkowej, komory nabojowej, (...)

lefoszówka

pierwsza odtylcowa strzelba myśliwska wyprodukowana w 1832 r. przez C. Lel'aucheux. Iglica była wbudowana w tylną część łuski. Zaletą lefoszówki było szybkie ładowanie, wadą (...)

lizawka, lizawka, solnik

urządzenie łowieckie służące do podawania soli zwierzynie grubej. Przeważnie ma ono kształt korytka lub słupka.

lankastrówka

nazwa broni odtylcowej pochodząca od nazwiska jej wytwórcy, londyńskiego Charlcsa W. Lancastera. W 1852 r. udoskonalił on lefoszówkę. wprowadzając nabój z centralną spłoonką.

Lefaucheux Casmir

francuski rusznikarz, twórca pierwszej odtylcowej strzelby myśliwskiej w 1832 r.

loszka

młoda samica dzika (drugi rok życia).

lepażówka

francuska strzelba kapiszonowa, a później odtylcowa, produkowana w XIX w. w fabryce Lepage'a.

linijka

lekki czterokołowy pojazd konny służący, od drugiej połowy XIX w. do dziś, do polowań z podjazdu.