Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lusterko

lusterko

plamy na skrzydłach kaczek, np. granatowoniebieskie u krzyżówki.

Lusterka to określenie odnoszące się do charakterystycznych plam na skrzydłach kaczek, które występują zazwyczaj u krzyżówek. Plamy te, zwykle granatowoniebieskie, są widoczne tylko w locie ptaka i stanowią ważny element identyfikacyjny. Służą one do oznaczania gatunku ptaka oraz mogą być wykorzystywane do identyfikacji poszczególnych osobników danego gatunku. Lustra umożliwiają łowcom rozpoznanie ptaków, które chcą polować oraz mogą pomóc w określeniu wieku i płci ptaka. W łowiectwie lusterka stanowią istotny element umożliwiający poprawną identyfikację ptaków oraz podejmowanie decyzji dotyczących polowań.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lusterko w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

linia

szereg myśliwych, ustawionych w równych odstępach od siebie podczas polowania zbiorowego (z naganką lub psami).

lefoszówka

pierwsza odtylcowa strzelba myśliwska wyprodukowana w 1832 r. przez C. Lel'aucheux. Iglica była wbudowana w tylną część łuski. Zaletą lefoszówki było szybkie ładowanie, wadą (...)

lustro, lusterko

jasna sierść na pośladkach u zwierzyny płowej, u nasady ogona, talerz

las

zespół biologiczny (układ ekologiczny), w którym właściwe dla niego: szata roślinna (głównie drzewiasta), zwierzęta i czynniki przyrody nieożywionej są wzajemnie uzależnione.

lęgowy, lęgowy, gniazdowy

o ptakach, które gnieżdżą się na danym terenie.

lawerak

seter angielski, najmniej z seterów używany do polowań. Wysokość 50-55 cm, maść biała nakrapiana (także w czarne lub brązowe łaty). Pracuje górnym wiatrem, szczególnie użyteczny w (...)

lusterko

plamy na skrzydłach kaczek, np. granatowoniebieskie u krzyżówki.

lustro

biała plama na barkach głuszca i cietrzewia (zob. talerz).

loftka

śrut o średnicy powyżej 4,5 mm; może być używany tylko do polowań na wilki.

liściarka

młode pędy drzew i krzewów liściastych zebrane wraz z liśćmi w maju lub czerwcu; wysuszone i nasolone stanowią doskonałą karmi dla zwierzyny w czasie zimy.