Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lusterko

lusterko

plamy na skrzydłach kaczek, np. granatowoniebieskie u krzyżówki.

Lusterko to określenie, które odnosi się do plam na skrzydłach kaczek. Plamy te są zazwyczaj granatowoniebieskie i występują u krzyżówek. Są one widoczne tylko wtedy, gdy ptak jest w locie. W przeciwnym razie są one trudne do dostrzeżenia.

Lusterka służą do oznaczania gatunku ptaka. Są one uważane za jeden z najbardziej charakterystycznych elementów wyglądu ptaka. Mogą być również używane do identyfikacji poszczególnych osobników danego gatunku.

Lusterka są również ważnym elementem w łowiectwie. Łowcy mogą używać ich do identyfikacji ptaków, które chcą polować. Mogą one również pomóc łowcom w określeniu, czy dany ptak jest dorosły czy młody. Lusterka są również czasami używane do określenia płci ptaka.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lusterko w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

latarnia

łeb wilka.

licówka

stara doświadczona lama, przewodniczka jeleniej chmary (lub danieli). Bardzo czujna pilnuje bezpieczeństwa całej chmary.

lusterko

plamy na skrzydłach kaczek, np. granatowoniebieskie u krzyżówki.

lęgowy, lęgowy, gniazdowy

o ptakach, które gnieżdżą się na danym terenie.

loszka

młoda samica dzika (drugi rok życia).

locha, locha, samura

samica dzika (od trzeciego roku życia).

las

zespół biologiczny (układ ekologiczny), w którym właściwe dla niego: szata roślinna (głównie drzewiasta), zwierzęta i czynniki przyrody nieożywionej są wzajemnie uzależnione.

linia celowania

linia prosta łącząca oko myśliwego, przyrządy celownicze i cel (zob. celowanie).

lornetka

przyrząd optyczny ułatwiający oglądanie zwierzyny, znajdującej się w dużej odległości od myśliwego. Jest konieczna przy wykonywaniu odstrzałów selekcyjnych. Każda lornetka posiada (...)

loftka

śrut o średnicy powyżej 4,5 mm; może być używany tylko do polowań na wilki.