Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lusterko

lusterko

plamy na skrzydłach kaczek, np. granatowoniebieskie u krzyżówki.

Lusterka to określenie odnoszące się do charakterystycznych plam na skrzydłach kaczek, które występują zazwyczaj u krzyżówek. Plamy te, zwykle granatowoniebieskie, są widoczne tylko w locie ptaka i stanowią ważny element identyfikacyjny. Służą one do oznaczania gatunku ptaka oraz mogą być wykorzystywane do identyfikacji poszczególnych osobników danego gatunku. Lustra umożliwiają łowcom rozpoznanie ptaków, które chcą polować oraz mogą pomóc w określeniu wieku i płci ptaka. W łowiectwie lusterka stanowią istotny element umożliwiający poprawną identyfikację ptaków oraz podejmowanie decyzji dotyczących polowań.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lusterko w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lornetka

przyrząd optyczny ułatwiający oglądanie zwierzyny, znajdującej się w dużej odległości od myśliwego. Jest konieczna przy wykonywaniu odstrzałów selekcyjnych. Każda lornetka posiada (...)

lepażówka

francuska strzelba kapiszonowa, a później odtylcowa, produkowana w XIX w. w fabryce Lepage'a.

loty

skrzydła ptaków.

linia

szereg myśliwych, ustawionych w równych odstępach od siebie podczas polowania zbiorowego (z naganką lub psami).

lawerak

seter angielski, najmniej z seterów używany do polowań. Wysokość 50-55 cm, maść biała nakrapiana (także w czarne lub brązowe łaty). Pracuje górnym wiatrem, szczególnie użyteczny w (...)

lis, lis (Vulpes vulpes L.)

gatunek z rodziny psów. Długość ciała 60-90 cm, ogona 30-50 cm, ciężar 5-13 kg. Ubarwienie żółtorude, spód ciała i wewnętrzna strona nóg białawe, czubki uszu i dolne partie nóg (...)

linijka

lekki czterokołowy pojazd konny służący, od drugiej połowy XIX w. do dziś, do polowań z podjazdu.

lotny

o młodych ptakach umiejących już latać.

lodówka, lodówka (Clangula hy emails L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Zamieszkuje brzegi mórz podbiegunowych. W Polsce późną jesienią i zimą spotykana na przelotach.

liściarka

młode pędy drzew i krzewów liściastych zebrane wraz z liśćmi w maju lub czerwcu; wysuszone i nasolone stanowią doskonałą karmi dla zwierzyny w czasie zimy.