Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: siodło

siodło

charakterystyczna dla samców muflona biała plama po obu stronach grzbietu w okolicy ostatnich żeber.

Siodło to charakterystyczny element anatomiczny samców muflona, będący białą plamą po obu stronach grzbietu w okolicy ostatnich żeber. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów anatomicznych tego gatunku, służący do identyfikacji samca oraz monitorowania populacji muflonów. Siodło składa się z gęstego i miękkiego futra, które występuje w kolorze białym lub szarawym, o zazwyczaj owalnym lub trójkątnym kształcie oraz długości od 10 do 20 cm i szerokości od 5 do 10 cm.

Siodło ma także znaczenie behawioralne dla samców muflona, uważane jest za oznakę dominacji i statusu społecznego. Samce posiadające większe i bardziej widoczne siodło są postrzegane jako silniejsze i atrakcyjniejsze dla samic. Ponadto siodło może być wykorzystywane do identyfikacji samców przez myśliwych oraz badaczy do celów monitorowania populacji tych zwierząt. Dzięki swojej charakterystycznej budowie, siodło stanowi istotny element diagnozowania płci samców w terenie oraz wpływa na zachowania społeczne muflonów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj siodło w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

śrut

ołowiane kulki o średnicy 2-4,5 mm, stanowiące pocisk naboju do broni śrutowej (zob. Amunicja myśliwska). Śrut numerujemy od nr (...)

stożek przejściowy

krótki odcinek przewodu lufy za komorą nabojową o zwężającej się średnicy.

sroka, sroka (pica pica)

ptak z rodziny krukowatych o czarno-białym upierzeniu i długim czarnym ogonie. Jest poważnym szkodnikiem w miejscach, gdzie występuje zwierzyna drobna; wiosną żywi się m.in. jajami, (...)

strąbić

zwołać myśliwych za pomocą trąbki myśliwskiej na zbiórkę.

stroik

woabik na ptaki, rodzaj piaszczałki.

spaniele

grupa ras psów myśliwskich, z których w Polsce spotykamy cocker spaniela i Springer spaniela. Używane są jako płochacze, zarówno w suchych krzakach jak i w szuwarach, lub jako psy (...)

sygnały myśliwskie

umowne sygnały grane na rogu lub trąbce myśliwskiej. Można je podzielić na porozumiewawcze i okolicznościowe. Do okolicznościowych należą sygnałówki na śmierć różnych zwierząt oraz (...)

spudłować

nie trafić do zwierzyny.

syk

jeden z głosów wydawanych przez cietrzewie na tokach.

selekt

sztuka przeznaczona na odstrzał selekcyjny.