Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zapady

zapady

wieczorne przyloty kogutów głuszców na tokowisko.

Zapady to termin używany w łowiectwie, który określa wieczorne przyloty kogutów głuszca na tokowisko. Tokowisko jest miejscem, gdzie ptaki zbierają się na nocleg. Koguty głuszca są charakterystycznymi ptakami łowieckimi, charakteryzującymi się dużymi rozmiarami oraz długimi, szerokimi skrzydłami. Ich odgłosy można usłyszeć nawet kilka kilometrów dalej. Ruchliwe i aktywne zarówno w dzień, jak i w nocy, głuszcze polują w ciągu dnia na małe zwierzęta i owady. Nocą natomiast zbierają się na tokowisku, gdzie odpoczywają i chronią się przed drapieżnikami.

Wieczorem koguty głuszca zaczynają gromadzić się na tokowisku, tworząc duże stada liczące nawet kilkaset osobników. Siedzą blisko siebie, wzmacniając w ten sposób swoją ochronę przed drapieżnikami. Rankiem opuszczają tokowisko, kreując piękne formacje lotu widoczne na znaczne odległości.

Termin "zapady" konkretnie odnosi się do procesu wieczornego przybywania kogutów głuszców na tokowisko, tworzenia dużych stada i nocnego odpoczynku oraz ochrony ptaków przed potencjalnymi niebezpieczeństwami.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zapady w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zwietrzyć

o zwierzynie lub psie myśliwskim: wyczuć woń człowieka lub zwierzyny.

zloty

gromadzenie się ptaków w jednym miejscu o świcie lub wieczorem (na żerowiskach lub na odpoczynek).

złom

1) obłamana gałązka typowego dla danej kniei drzewa (nic wolno ucinać nożem), najczęściej jedlina, wręczana myśliwemu po strzeleniu grubej zwierzyny. Umaczany w farbie zwierza złomie (...)

zrzucać

o jeleniowatych: pozbyć się poroża przed okresem nasadzania nowego. Jeleniowate zrzucają poroże co roku.

zaołowienie luf

osadzenie się resztek ołowiu na powierzchni przewodu lufy. Należy usuwać go za pomocą szczotki mosiężnej oraz specjalnego płynu do odołowiania luf.

zasięg

1) granica skutecznego strzału; dla śrutu wynosi 40 m, dla pocisku kulowego wystrzelonego z luf gładkich 60 m, a z gwintowanych 200 m;
2) granica występowania lub gniazdowania jakiegoś (...)

żubr, żubr (Bison bonasus L.)

gatunek z rzędu parzystokopytnych żyjący w polskich lasach. Największy ze ssaków, długość ciała 2,6-3,5 m, wysokość w kłębie 185-200 cm, ciężar 800-1000 kg. Wyraźny dymorfizm (...)

zwierzyna drobna

lisy, ząjące, króliki, borsuki, jenoty, kuny, wydry, piżmaki, tchórze, wiewiórki oraz wszystkie ptaki łowne z wyjątkiem dropia.

zalegać

o zwierzynie grubej: zatrzymywać się na odpoczynek.

zarzynać

o wilku: zabijać swoją zdobycz.