Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zwierzyna

zwierzyna

zwierzęta żyjące na wolności uznane przez ustawę za gatunki łowne, posiadające okresy ochronne i okresy dozwolonych na nie polowań. Stan podstawowych gatunków zwierzyny łownej w Polsce w latach 1970-1980 (w tys. sztuk):

1970 r.1980 r.
łosie0,95,8
jelenie45,972,5
sarny229,2402,1
dziki47,185,0
bażanty373,1520,6
zające3204,01455,0
kuropatwy1988,5872,8

Zwierzyna to wszystkie gatunki zwierząt żyjących na wolności, uznane przez ustawę za łowne. W kontekście łowieckim obejmuje ona gatunki, które posiadają określone okresy ochronne oraz dozwolone okresy polowań. Zwierzyna jest istotnym elementem ekosystemu, wpływając na równowagę biologiczną oraz stan środowiska naturalnego. Dodatkowo, stanowi ważne źródło pożywienia dla ludzi i innych zwierząt. Określenie to odnosi się do wielu gatunków zwierzyny łownej w Polsce, takich jak: łosie, jelenie, sarny, dziki, bażanty, zające czy kuropatwy.

Polowanie na zwierzynę jest praktykowane od wieków i może mieć charakter sportowy lub służyć zdobywaniu pożywienia dla rodzin czy lokalnych społeczności. I choć jest to tradycyjna forma działalności ludzkiej, zatem odpowiednie organy państwowe lub lokalne oraz organizacje ochrony przyrody i myśliwi często ściśle regulują tę praktykę w celu zachowania stanu populacji zwierzyny na odpowiednim poziomie oraz ochrony ekosystemu przed nadmiernymi uszkodzeniami spowodowanymi przez nadmierną presję łowiecką.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zwierzyna w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zaciąg

opóźniony wystrzał spowodowany nierównomiernym i powolnym spalaniem się prochu (część spala się dopiero w przewodzie lufy): powoduje, że strzał jest nieskuteczny.

zakład

zob. miot.

złożenie się

przyjęcie przez myśliwego prawidłowej postawy strzeleckiej.

zierniki

oczy ptaków.

zielonogłowy

kaczor krzyżówki.

żubr, żubr (Bison bonasus L.)

gatunek z rzędu parzystokopytnych żyjący w polskich lasach. Największy ze ssaków, długość ciała 2,6-3,5 m, wysokość w kłębie 185-200 cm, ciężar 800-1000 kg. Wyraźny dymorfizm (...)

żmurek

lis o kasztanowym futrze.

zostać w ogniu

o zwierzynie: po celnym strzale padać na miejscu.

zlatywać

o kogucie głuszca: sfruwać w czasie toków z drzewa na ziemię do kur.

zwrotka

każda z czterech części pieśni głuszca.