Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: Akteon

Akteon

mitologiczny myśliwy, uczeń centaura Chirona. Zazdrosna o myśliwskie sukcesy Artemida zamieniła go w jelenia i skazała na rozszarpanie przez jego własne psy.

Akteon - postać z mitologii greckiej, znany jako wybitny myśliwy oraz uczeń centaura Chirona. Jego umiejętności w polowaniach przyciągnęły uwagę bogini Artemidy, która zazdrosna o jego sukcesy, przemieniła go w jelenia i skazała na śmierć przez rozerwanie przez własne psy. Akteon symbolizuje przestrogę dla myśliwych, aby szanować swoje ofiary, pamiętać o konsekwencjach swoich działań oraz unikać zazdrości bogów. Jego historia stanowi również przestrogę dla ludzi, by pamiętali o możliwych karmicznych konsekwencjach ich sukcesów i by zachowywali szacunek wobec innych istot czy bóstw.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Akteon w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę A

zobacz pełną listę haseł

anons

1) zawiadomienie myśliwego przez psa o odznalezieniu dochodzonej zwierzyny,
2) powrót psa do myśliwego od znalezionej w gąszczu zwierzyny.

anonser

pies myśliwski ułożony do anonsowania.

awantaż

odchylenie kolby w prawo lub w lewo w stosunku do osi luf .

atak

szybki ruch psa myśliwskiego w kierunku zwierzyny lub odwrotnie, zwierzyny w kierunku psa lub myśliwego

aport

przynoszenie na rozkaz przez psa ubitej zwierany drobnej i oddawanie jej do rąk myśliwego.

albinizm, bielactwo

wrodzony brak barwnika u osobników gatunku, którego przedstawiciele są normalnie ubarwieni. Skóra zwierząt dotkniętych a. jest biała, włosy białe, upierzenie ptaków białe, tęczówka oka (...)

Akteon

mitologiczny myśliwy, uczeń centaura Chirona. Zazdrosna o myśliwskie sukcesy Artemida zamieniła go w jelenia i skazała na rozszarpanie przez jego własne psy.

arkebuz, arkebuz, arkabuz

jedna z pierwszych ręcznych broni palnych o stosunkowo długiej lufie (lub dwóch lufach). Wynaleziony w XIV w., powszechnie używany w XV i XVI w. W Polsce został wprowadzony przez Stefana (...)

Anson - Deeley

angielska firma produkująca śrutową broń myśliwską. garnek A. D. był wzorcem dla zamków zastosowanych w nowoczesnej broni śrutowej.

antenaire

nazwa sokoła schwytanego w okresie od stycznia do marca.