Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: Akteon

Akteon

mitologiczny myśliwy, uczeń centaura Chirona. Zazdrosna o myśliwskie sukcesy Artemida zamieniła go w jelenia i skazała na rozszarpanie przez jego własne psy.

Akteon - postać z mitologii greckiej, znany jako wybitny myśliwy oraz uczeń centaura Chirona. Jego umiejętności w polowaniach przyciągnęły uwagę bogini Artemidy, która zazdrosna o jego sukcesy, przemieniła go w jelenia i skazała na śmierć przez rozerwanie przez własne psy. Akteon symbolizuje przestrogę dla myśliwych, aby szanować swoje ofiary, pamiętać o konsekwencjach swoich działań oraz unikać zazdrości bogów. Jego historia stanowi również przestrogę dla ludzi, by pamiętali o możliwych karmicznych konsekwencjach ich sukcesów i by zachowywali szacunek wobec innych istot czy bóstw.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Akteon w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę A

zobacz pełną listę haseł

amunicja myśliwska

naboje do broni myśliwskiej; dzieli się na śrutową i kulową. A. śrutowa przeznaczona jest do broni myśliwskiej o lufach gładkich i służy do polowania na zwierzynę drobną oraz duże (...)

anonser

pies myśliwski ułożony do anonsowania.

ambona

stanowisko myśliwskie stałe lub przenośne, o wysokości kilku metrów, składające się z platformy z ławeczką i drabiny. A. może być pokryta dachem lub bez dachu; wykonana jest przeważnie (...)

aportowanie

przynoszenie przez psa myśliwskiego strzelonej zwierzyny lub postrzałków,

anons

1) zawiadomienie myśliwego przez psa o odznalezieniu dochodzonej zwierzyny,
2) powrót psa do myśliwego od znalezionej w gąszczu zwierzyny.

atak

szybki ruch psa myśliwskiego w kierunku zwierzyny lub odwrotnie, zwierzyny w kierunku psa lub myśliwego

aklimatyzacja

przystosowanie się organizmu do nowego środowiska, innych warunków siedliskowych oraz stosunków międzygatunkowych; często powoduje zmiany fizjologiczne i morfologiczne oraz zmusza organizm do (...)

antenaire

nazwa sokoła schwytanego w okresie od stycznia do marca.

atawizm

zjawisko sporadycznego występowania w organizmie cech dla niego nietypowych, charakterystycznych jednak dla jego dalekich przodków.

awantaż

odchylenie kolby w prawo lub w lewo w stosunku do osi luf .