Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: Akteon

Akteon

mitologiczny myśliwy, uczeń centaura Chirona. Zazdrosna o myśliwskie sukcesy Artemida zamieniła go w jelenia i skazała na rozszarpanie przez jego własne psy.

Akteon to postać z mitologii greckiej, która jest uważana za jednego z najbardziej znanych myśliwych w historii. Był uczniem centaura Chirona, który był słynnym nauczycielem i mentorem wielu herosów. Akteon był bardzo utalentowanym myśliwym i szybko stał się jednym z najlepszych w swoim fachu. Jego sukcesy przyciągnęły uwagę bogini Artemidy, która była boginią łowów i strzelania.

Artemida była bardzo zazdrosna o sukcesy Akteona i postanowiła go ukarać. Przemieniła go w jelenia i skazała na rozszarpanie przez jego własne psy. Akteon był bezsilny wobec tego losu, ale Artemida okazała mu litość i pozwoliła mu umrzeć bez bólu. Ta historia stała się symbolem dla myśliwych, którzy muszą pamiętać, że ich sukcesy mogą przyciągnąć uwagę bogów i że powinni oni szanować swoje ofiary.

Akteon jest również symbolem dla ludzi, którzy muszą pamiętać, że czasami ich sukcesy mogą przyciągnąć zazdrość innych ludzi lub bogów. Musimy pamiętać, że nawet jeśli nasze intencje są dobre, możemy spotkać się z karami, jeśli nie bierzemy pod uwagę innych osób lub bogów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Akteon w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę A

zobacz pełną listę haseł

aklimatyzacja

przystosowanie się organizmu do nowego środowiska, innych warunków siedliskowych oraz stosunków międzygatunkowych; często powoduje zmiany fizjologiczne i morfologiczne oraz zmusza organizm do (...)

Anson - Deeley

angielska firma produkująca śrutową broń myśliwską. garnek A. D. był wzorcem dla zamków zastosowanych w nowoczesnej broni śrutowej.

automat

broń myśliwska samopowtarzalna, zarówno śrutowa Jak i kulowa. Najbardziej znane są automaty belgijskiej firmy FN. W automacie usunięcie wystrzelonej łuski, ponowne załadowanie i (...)

Artemida

grecka bogini łowów, dziewicza opiekunka zwierząt, utożsamiana z rzymską boginią Dianą, córka Zeusa i Latony. Ulubionym miejscem łowów Artemidy była górzysta Arkadia.

antenaire

nazwa sokoła schwytanego w okresie od stycznia do marca.

atak

szybki ruch psa myśliwskiego w kierunku zwierzyny lub odwrotnie, zwierzyny w kierunku psa lub myśliwego

albinizm, bielactwo

wrodzony brak barwnika u osobników gatunku, którego przedstawiciele są normalnie ubarwieni. Skóra zwierząt dotkniętych a. jest biała, włosy białe, upierzenie ptaków białe, tęczówka oka (...)

atawizm

zjawisko sporadycznego występowania w organizmie cech dla niego nietypowych, charakterystycznych jednak dla jego dalekich przodków.

awantaż

odchylenie kolby w prawo lub w lewo w stosunku do osi luf .

ambona

stanowisko myśliwskie stałe lub przenośne, o wysokości kilku metrów, składające się z platformy z ławeczką i drabiny. A. może być pokryta dachem lub bez dachu; wykonana jest przeważnie (...)