Definicja hasła: Akteon
- Akteon
mitologiczny myśliwy, uczeń centaura Chirona. Zazdrosna o myśliwskie sukcesy Artemida zamieniła go w jelenia i skazała na rozszarpanie przez jego własne psy.
Akteon to postać z mitologii greckiej, która jest uważana za jednego z najbardziej znanych myśliwych w historii. Był uczniem centaura Chirona, który był słynnym nauczycielem i mentorem wielu herosów. Akteon był bardzo utalentowanym myśliwym i szybko stał się jednym z najlepszych w swoim fachu. Jego sukcesy przyciągnęły uwagę bogini Artemidy, która była boginią łowów i strzelania.
Artemida była bardzo zazdrosna o sukcesy Akteona i postanowiła go ukarać. Przemieniła go w jelenia i skazała na rozszarpanie przez jego własne psy. Akteon był bezsilny wobec tego losu, ale Artemida okazała mu litość i pozwoliła mu umrzeć bez bólu. Ta historia stała się symbolem dla myśliwych, którzy muszą pamiętać, że ich sukcesy mogą przyciągnąć uwagę bogów i że powinni oni szanować swoje ofiary.
Akteon jest również symbolem dla ludzi, którzy muszą pamiętać, że czasami ich sukcesy mogą przyciągnąć zazdrość innych ludzi lub bogów. Musimy pamiętać, że nawet jeśli nasze intencje są dobre, możemy spotkać się z karami, jeśli nie bierzemy pod uwagę innych osób lub bogów.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Akteon w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę A
- aport
przynoszenie na rozkaz przez psa ubitej zwierany drobnej i oddawanie jej do rąk myśliwego.
- aklimatyzacja
przystosowanie się organizmu do nowego środowiska, innych warunków siedliskowych oraz stosunków międzygatunkowych; często powoduje zmiany fizjologiczne i morfologiczne oraz zmusza organizm do (...)
- albinos
osobnik posiadający cechy albinizmu.
- Artemida
grecka bogini łowów, dziewicza opiekunka zwierząt, utożsamiana z rzymską boginią Dianą, córka Zeusa i Latony. Ulubionym miejscem łowów Artemidy była górzysta Arkadia.
- atawizm
zjawisko sporadycznego występowania w organizmie cech dla niego nietypowych, charakterystycznych jednak dla jego dalekich przodków.
- ambona
stanowisko myśliwskie stałe lub przenośne, o wysokości kilku metrów, składające się z platformy z ławeczką i drabiny. A. może być pokryta dachem lub bez dachu; wykonana jest przeważnie (...)
- arkebuz, arkebuz, arkabuz
jedna z pierwszych ręcznych broni palnych o stosunkowo długiej lufie (lub dwóch lufach). Wynaleziony w XIV w., powszechnie używany w XV i XVI w. W Polsce został wprowadzony przez Stefana (...)
- antabka, antabka, bączek
metalowy uchwyt umieszczony pod lufą i podłożem do mocowania paska
- awantaż
odchylenie kolby w prawo lub w lewo w stosunku do osi luf .
- apel
karność, posłuszeństwo psa myśliwskiego.