Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: aportowanie

aportowanie

przynoszenie przez psa myśliwskiego strzelonej zwierzyny lub postrzałków,

Aportowanie jest jedną z najważniejszych umiejętności, które musi opanować pies myśliwski. Jest to proces, w którym pies przynosi strzeloną zwierzynę lub postrzałki do myśliwego. Aportowanie może być wykonywane na lądzie lub w wodzie. W przypadku aportowania na lądzie, pies musi szukać i znaleźć strzeloną zwierzynę, a następnie przynieść ją do myśliwego. W przypadku aportowania w wodzie, pies musi pływać do miejsca, gdzie została strzelona zwierzyna i przynieść ją do myśliwego.

Aby nauczyć psa aportowania, trzeba go odpowiednio wytresować. Najpierw trzeba nauczyć psa podstawowych komend takich jak „siad” i „leżeć”. Następnie trzeba go nauczyć chodzenia na smyczy i reagowania na polecenia myśliwego. Kolejnym krokiem jest nauka aportowania. Można to osiągnąć poprzez ćwiczenia takie jak rzucanie piłki lub innych przedmiotów i nagradzanie psa za ich przynoszenie. Po kilku tygodniach treningu pies powinien być w stanie aportować strzeloną zwierzynę lub postrzałki bez problemu.

Aportowanie jest bardzo ważną umiejętnością dla psów myśliwskich i może być uznane za oznakę dobrego wyszkolenia. Pies, który potrafi aportować, może być bardzo pomocny dla myśliwego podczas polowań i pozwoli mu cieszyć się pełnią sukcesu po strzeleniu zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj aportowanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę A

zobacz pełną listę haseł

arkebuz, arkebuz, arkabuz

jedna z pierwszych ręcznych broni palnych o stosunkowo długiej lufie (lub dwóch lufach). Wynaleziony w XIV w., powszechnie używany w XV i XVI w. W Polsce został wprowadzony przez Stefana (...)

albinizm, bielactwo

wrodzony brak barwnika u osobników gatunku, którego przedstawiciele są normalnie ubarwieni. Skóra zwierząt dotkniętych a. jest biała, włosy białe, upierzenie ptaków białe, tęczówka oka (...)

atawizm

zjawisko sporadycznego występowania w organizmie cech dla niego nietypowych, charakterystycznych jednak dla jego dalekich przodków.

awantaż

odchylenie kolby w prawo lub w lewo w stosunku do osi luf .

Anson - Deeley

angielska firma produkująca śrutową broń myśliwską. garnek A. D. był wzorcem dla zamków zastosowanych w nowoczesnej broni śrutowej.

atak

szybki ruch psa myśliwskiego w kierunku zwierzyny lub odwrotnie, zwierzyny w kierunku psa lub myśliwego

ambona

stanowisko myśliwskie stałe lub przenośne, o wysokości kilku metrów, składające się z platformy z ławeczką i drabiny. A. może być pokryta dachem lub bez dachu; wykonana jest przeważnie (...)

Artemida

grecka bogini łowów, dziewicza opiekunka zwierząt, utożsamiana z rzymską boginią Dianą, córka Zeusa i Latony. Ulubionym miejscem łowów Artemidy była górzysta Arkadia.

anons

1) zawiadomienie myśliwego przez psa o odznalezieniu dochodzonej zwierzyny,
2) powrót psa do myśliwego od znalezionej w gąszczu zwierzyny.

aportowanie

przynoszenie przez psa myśliwskiego strzelonej zwierzyny lub postrzałków,