Definicja hasła: aportowanie
- aportowanie
przynoszenie przez psa myśliwskiego strzelonej zwierzyny lub postrzałków,
Aportowanie to umiejętność psa myśliwskiego polegająca na przynoszeniu przez niego strzelonej zwierzyny lub postrzałków do swojego opiekuna - myśliwego. Jest to jedna z kluczowych zdolności, które musi opanować pies hodowany do celów łowieckich. Proces aportowania może odbywać się zarówno na lądzie, jak i w wodzie. W przypadku aportowania na lądzie, pies powinien odnaleźć strzeloną zwierzynę i przynieść ją do myśliwego. Natomiast w sytuacji aportowania w wodzie, pies musi pływać do miejsca upadku zwierzyny i przynieść ją z powrotem.
Aby nauczyć psa aportowania, niezbędne jest odpowiednie szkolenie. Etapami procesu szkoleniowego są: opanowanie przez psa podstawowych poleceń takich jak "siad" i "leżeć", nauka chodzenia na smyczy oraz reagowanie na polecenia myśliwego, a następnie trening aportowania poprzez ćwiczenia z rzucaniem różnych przedmiotów oraz nagradzanie psa za ich przynoszenie. Po kilku tygodniach systematycznego treningu pies powinien być w stanie sprawnie aportować strzeloną zwierzynę lub postrzałki.
Aportowanie stanowi istotną umiejętność dla psów myśliwskich, wpływającą na ich przydatność podczas polowań oraz będącą wskaźnikiem wyszkolenia. Pies potrafiący skutecznie aportować może znacząco ułatwić pracę myśliwemu po oddaniu strzału, wspomagając go w sukcesywnym pozyskiwaniu zdobytej zwierzyny.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj aportowanie w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę A
- ambona
stanowisko myśliwskie stałe lub przenośne, o wysokości kilku metrów, składające się z platformy z ławeczką i drabiny. A. może być pokryta dachem lub bez dachu; wykonana jest przeważnie (...)
- Akteon
mitologiczny myśliwy, uczeń centaura Chirona. Zazdrosna o myśliwskie sukcesy Artemida zamieniła go w jelenia i skazała na rozszarpanie przez jego własne psy.
- apel
karność, posłuszeństwo psa myśliwskiego.
- arkebuz, arkebuz, arkabuz
jedna z pierwszych ręcznych broni palnych o stosunkowo długiej lufie (lub dwóch lufach). Wynaleziony w XIV w., powszechnie używany w XV i XVI w. W Polsce został wprowadzony przez Stefana (...)
- antenaire
nazwa sokoła schwytanego w okresie od stycznia do marca.
- atak
szybki ruch psa myśliwskiego w kierunku zwierzyny lub odwrotnie, zwierzyny w kierunku psa lub myśliwego
- aport
przynoszenie na rozkaz przez psa ubitej zwierany drobnej i oddawanie jej do rąk myśliwego.
- antabka, antabka, bączek
metalowy uchwyt umieszczony pod lufą i podłożem do mocowania paska
- aporter
pies myśliwski ułożony do aportowania zwierzyny.
- anons
1) zawiadomienie myśliwego przez psa o odznalezieniu dochodzonej zwierzyny,
2) powrót psa do myśliwego od znalezionej w gąszczu zwierzyny.