Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: aportowanie

aportowanie

przynoszenie przez psa myśliwskiego strzelonej zwierzyny lub postrzałków,

Aportowanie to umiejętność psa myśliwskiego polegająca na przynoszeniu przez niego strzelonej zwierzyny lub postrzałków do swojego opiekuna - myśliwego. Jest to jedna z kluczowych zdolności, które musi opanować pies hodowany do celów łowieckich. Proces aportowania może odbywać się zarówno na lądzie, jak i w wodzie. W przypadku aportowania na lądzie, pies powinien odnaleźć strzeloną zwierzynę i przynieść ją do myśliwego. Natomiast w sytuacji aportowania w wodzie, pies musi pływać do miejsca upadku zwierzyny i przynieść ją z powrotem.

Aby nauczyć psa aportowania, niezbędne jest odpowiednie szkolenie. Etapami procesu szkoleniowego są: opanowanie przez psa podstawowych poleceń takich jak "siad" i "leżeć", nauka chodzenia na smyczy oraz reagowanie na polecenia myśliwego, a następnie trening aportowania poprzez ćwiczenia z rzucaniem różnych przedmiotów oraz nagradzanie psa za ich przynoszenie. Po kilku tygodniach systematycznego treningu pies powinien być w stanie sprawnie aportować strzeloną zwierzynę lub postrzałki.

Aportowanie stanowi istotną umiejętność dla psów myśliwskich, wpływającą na ich przydatność podczas polowań oraz będącą wskaźnikiem wyszkolenia. Pies potrafiący skutecznie aportować może znacząco ułatwić pracę myśliwemu po oddaniu strzału, wspomagając go w sukcesywnym pozyskiwaniu zdobytej zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj aportowanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę A

zobacz pełną listę haseł

aport

przynoszenie na rozkaz przez psa ubitej zwierany drobnej i oddawanie jej do rąk myśliwego.

Anson - Deeley

angielska firma produkująca śrutową broń myśliwską. garnek A. D. był wzorcem dla zamków zastosowanych w nowoczesnej broni śrutowej.

albinos

osobnik posiadający cechy albinizmu.

antenaire

nazwa sokoła schwytanego w okresie od stycznia do marca.

antabka, antabka, bączek

metalowy uchwyt umieszczony pod lufą i podłożem do mocowania paska

atawizm

zjawisko sporadycznego występowania w organizmie cech dla niego nietypowych, charakterystycznych jednak dla jego dalekich przodków.

Artemida

grecka bogini łowów, dziewicza opiekunka zwierząt, utożsamiana z rzymską boginią Dianą, córka Zeusa i Latony. Ulubionym miejscem łowów Artemidy była górzysta Arkadia.

amunicja myśliwska

naboje do broni myśliwskiej; dzieli się na śrutową i kulową. A. śrutowa przeznaczona jest do broni myśliwskiej o lufach gładkich i służy do polowania na zwierzynę drobną oraz duże (...)

ambona

stanowisko myśliwskie stałe lub przenośne, o wysokości kilku metrów, składające się z platformy z ławeczką i drabiny. A. może być pokryta dachem lub bez dachu; wykonana jest przeważnie (...)

anonser

pies myśliwski ułożony do anonsowania.