Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: aportowanie

aportowanie

przynoszenie przez psa myśliwskiego strzelonej zwierzyny lub postrzałków,

Aportowanie to umiejętność psa myśliwskiego polegająca na przynoszeniu przez niego strzelonej zwierzyny lub postrzałków do swojego opiekuna - myśliwego. Jest to jedna z kluczowych zdolności, które musi opanować pies hodowany do celów łowieckich. Proces aportowania może odbywać się zarówno na lądzie, jak i w wodzie. W przypadku aportowania na lądzie, pies powinien odnaleźć strzeloną zwierzynę i przynieść ją do myśliwego. Natomiast w sytuacji aportowania w wodzie, pies musi pływać do miejsca upadku zwierzyny i przynieść ją z powrotem.

Aby nauczyć psa aportowania, niezbędne jest odpowiednie szkolenie. Etapami procesu szkoleniowego są: opanowanie przez psa podstawowych poleceń takich jak "siad" i "leżeć", nauka chodzenia na smyczy oraz reagowanie na polecenia myśliwego, a następnie trening aportowania poprzez ćwiczenia z rzucaniem różnych przedmiotów oraz nagradzanie psa za ich przynoszenie. Po kilku tygodniach systematycznego treningu pies powinien być w stanie sprawnie aportować strzeloną zwierzynę lub postrzałki.

Aportowanie stanowi istotną umiejętność dla psów myśliwskich, wpływającą na ich przydatność podczas polowań oraz będącą wskaźnikiem wyszkolenia. Pies potrafiący skutecznie aportować może znacząco ułatwić pracę myśliwemu po oddaniu strzału, wspomagając go w sukcesywnym pozyskiwaniu zdobytej zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj aportowanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę A

zobacz pełną listę haseł

aporter

pies myśliwski ułożony do aportowania zwierzyny.

anons

1) zawiadomienie myśliwego przez psa o odznalezieniu dochodzonej zwierzyny,
2) powrót psa do myśliwego od znalezionej w gąszczu zwierzyny.

atak

szybki ruch psa myśliwskiego w kierunku zwierzyny lub odwrotnie, zwierzyny w kierunku psa lub myśliwego

aport

przynoszenie na rozkaz przez psa ubitej zwierany drobnej i oddawanie jej do rąk myśliwego.

Anson - Deeley

angielska firma produkująca śrutową broń myśliwską. garnek A. D. był wzorcem dla zamków zastosowanych w nowoczesnej broni śrutowej.

albinizm, bielactwo

wrodzony brak barwnika u osobników gatunku, którego przedstawiciele są normalnie ubarwieni. Skóra zwierząt dotkniętych a. jest biała, włosy białe, upierzenie ptaków białe, tęczówka oka (...)

aklimatyzacja

przystosowanie się organizmu do nowego środowiska, innych warunków siedliskowych oraz stosunków międzygatunkowych; często powoduje zmiany fizjologiczne i morfologiczne oraz zmusza organizm do (...)

antenaire

nazwa sokoła schwytanego w okresie od stycznia do marca.

automat

broń myśliwska samopowtarzalna, zarówno śrutowa Jak i kulowa. Najbardziej znane są automaty belgijskiej firmy FN. W automacie usunięcie wystrzelonej łuski, ponowne załadowanie i (...)

albinos

osobnik posiadający cechy albinizmu.