Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: atak

atak

szybki ruch psa myśliwskiego w kierunku zwierzyny lub odwrotnie, zwierzyny w kierunku psa lub myśliwego

Atak to szybki ruch psa myśliwskiego w kierunku zwierzyny lub odwrotnie, zwierzyny w kierunku psa lub myśliwego. Jest to moment, w którym pies myśliwski zaczyna zbliżać się do zwierzęcia, które ma za zadanie znaleźć, a także przygotowuje się do uchwycenia go lub zastopowania jego dalszego ruchu. Atak może być kontrolowany przez instruktaż psa, który został do tego odpowiednio przeszkolony. Podczas ataku pies powinien zachowywać się agresywnie wobec zwierzyny i skupić swoją uwagę na jej schwytaniu.

Atak jest jedną z ważnych umiejętności szkolonych u psów myśliwskich. W trakcie ataku pies powinien działać zgodnie z komendami swojego przewodnika i wykazać się odpornością na stres oraz dużą motywacją w dążeniu do celu. Atak to kluczowy element polowania z udziałem psów, ponieważ od jego skuteczności zależy sukces całej akcji łowieckiej.

Należy jednak pamiętać, że atak nie oznacza agresji psa wobec ludzi czy innych zwierząt domowych. Jest to specyficzne zachowanie podczas polowania, które wymaga odpowiedniego przygotowania i nadzoru ze strony myśliwego bądź instruktora psów. Dzięki atakowi pies może skutecznie pomóc w zdobyciu zwierzyny podczas polowania, spełniając tym samym swoją rolę w tradycyjnej praktyce łowieckiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj atak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę A

zobacz pełną listę haseł

ambona

stanowisko myśliwskie stałe lub przenośne, o wysokości kilku metrów, składające się z platformy z ławeczką i drabiny. A. może być pokryta dachem lub bez dachu; wykonana jest przeważnie (...)

albinos

osobnik posiadający cechy albinizmu.

aporter

pies myśliwski ułożony do aportowania zwierzyny.

automat

broń myśliwska samopowtarzalna, zarówno śrutowa Jak i kulowa. Najbardziej znane są automaty belgijskiej firmy FN. W automacie usunięcie wystrzelonej łuski, ponowne załadowanie i (...)

albinizm, bielactwo

wrodzony brak barwnika u osobników gatunku, którego przedstawiciele są normalnie ubarwieni. Skóra zwierząt dotkniętych a. jest biała, włosy białe, upierzenie ptaków białe, tęczówka oka (...)

anons

1) zawiadomienie myśliwego przez psa o odznalezieniu dochodzonej zwierzyny,
2) powrót psa do myśliwego od znalezionej w gąszczu zwierzyny.

arkebuz, arkebuz, arkabuz

jedna z pierwszych ręcznych broni palnych o stosunkowo długiej lufie (lub dwóch lufach). Wynaleziony w XIV w., powszechnie używany w XV i XVI w. W Polsce został wprowadzony przez Stefana (...)

aport

przynoszenie na rozkaz przez psa ubitej zwierany drobnej i oddawanie jej do rąk myśliwego.

anonser

pies myśliwski ułożony do anonsowania.

aportowanie

przynoszenie przez psa myśliwskiego strzelonej zwierzyny lub postrzałków,