Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: Artemida

Artemida

grecka bogini łowów, dziewicza opiekunka zwierząt, utożsamiana z rzymską boginią Dianą, córka Zeusa i Latony. Ulubionym miejscem łowów Artemidy była górzysta Arkadia.

Artemida - w mitologii greckiej bogini łowów, dziewicza opiekunka zwierząt i patronka myśliwych. Utożsamiana z rzymską boginią Dianą, była córką Zeusa i Latony. Była czczona jako opiekunka zwierząt, a jej ulubionym miejscem łowów był górzysty region Arkadia. Artemida była symbolem siły i niezależności kobiet, przedstawiano ją z łukiem, strzałami i laską.

Bogini była obecna w całej Grecji, a jej świątynie znajdowały się m.in. w Delfach, Efezie i Epidauros. Wierzono, że Artemida chroni ludzi przed chorobami i nieszczęściami oraz opiekuje się kobietami w trudnych porodach. Ponadto uważano ją za patronkę sprawiedliwości i prawdy oraz sztuki łowiectwa.

W mitologii greckiej Artemida była także kojarzona z ochroną przed szkodliwymi duchami i demonami oraz wspomaganiem skuteczności i bezpieczeństwa podczas polowania. Jej kult miał głębokie znaczenie dla społeczności starożytnych Greków, wpływając na ich codzienne życie oraz praktyki religijne.

Bogini Artemida była przedstawiana jako silna postać, niezależna od męskiego towarzystwa, co czyniło ją wyjątkowym symbolem feminizmu w starożytnym świecie greckim. Jej wszechstronne aspekty kultu obejmowały zarówno sfery przyrody i dzikich zwierząt, jak również życia społecznego i kulturalnego starożytnych Greków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Artemida w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę A

zobacz pełną listę haseł

atawizm

zjawisko sporadycznego występowania w organizmie cech dla niego nietypowych, charakterystycznych jednak dla jego dalekich przodków.

albinos

osobnik posiadający cechy albinizmu.

Anson - Deeley

angielska firma produkująca śrutową broń myśliwską. garnek A. D. był wzorcem dla zamków zastosowanych w nowoczesnej broni śrutowej.

Akteon

mitologiczny myśliwy, uczeń centaura Chirona. Zazdrosna o myśliwskie sukcesy Artemida zamieniła go w jelenia i skazała na rozszarpanie przez jego własne psy.

aportowanie

przynoszenie przez psa myśliwskiego strzelonej zwierzyny lub postrzałków,

apel

karność, posłuszeństwo psa myśliwskiego.

antenaire

nazwa sokoła schwytanego w okresie od stycznia do marca.

albinizm, bielactwo

wrodzony brak barwnika u osobników gatunku, którego przedstawiciele są normalnie ubarwieni. Skóra zwierząt dotkniętych a. jest biała, włosy białe, upierzenie ptaków białe, tęczówka oka (...)

atak

szybki ruch psa myśliwskiego w kierunku zwierzyny lub odwrotnie, zwierzyny w kierunku psa lub myśliwego

arkebuz, arkebuz, arkabuz

jedna z pierwszych ręcznych broni palnych o stosunkowo długiej lufie (lub dwóch lufach). Wynaleziony w XIV w., powszechnie używany w XV i XVI w. W Polsce został wprowadzony przez Stefana (...)