Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: Artemida

Artemida

grecka bogini łowów, dziewicza opiekunka zwierząt, utożsamiana z rzymską boginią Dianą, córka Zeusa i Latony. Ulubionym miejscem łowów Artemidy była górzysta Arkadia.

Artemida była uważana za jedną z najważniejszych bogiń w starożytnym świecie. Była czczona jako opiekunka zwierząt, patronka myśliwych i stróżka dzikich miejsc. Jej symbolami były łuk, strzały i laska. Uważano ją za bardzo silną i niezależną kobietę, która nie potrzebowała męskiego towarzystwa.

Artemida była czczona w całej Grecji, a jej świątynie znajdowały się w Delfach, Efezie i Epidauros. Wierzono, że Artemida chroniła ludzi przed chorobami i nieszczęściami. Uważano ją również za patronkę porodu i pomagała kobietom w trudnych porodach.

Wierzono również, że Artemida chroniła ludzi przed szkodliwymi duchami i demonami. Była czczona jako bogini sprawiedliwości i prawdy oraz jako patronka sztuki łowiectwa. Wierzono, że jej obecność sprawia, że polowanie staje się bardziej skuteczne i bezpieczne.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Artemida w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę A

zobacz pełną listę haseł

atak

szybki ruch psa myśliwskiego w kierunku zwierzyny lub odwrotnie, zwierzyny w kierunku psa lub myśliwego

aportowanie

przynoszenie przez psa myśliwskiego strzelonej zwierzyny lub postrzałków,

anonser

pies myśliwski ułożony do anonsowania.

anons

1) zawiadomienie myśliwego przez psa o odznalezieniu dochodzonej zwierzyny,
2) powrót psa do myśliwego od znalezionej w gąszczu zwierzyny.

arkebuz, arkebuz, arkabuz

jedna z pierwszych ręcznych broni palnych o stosunkowo długiej lufie (lub dwóch lufach). Wynaleziony w XIV w., powszechnie używany w XV i XVI w. W Polsce został wprowadzony przez Stefana (...)

aporter

pies myśliwski ułożony do aportowania zwierzyny.

Akteon

mitologiczny myśliwy, uczeń centaura Chirona. Zazdrosna o myśliwskie sukcesy Artemida zamieniła go w jelenia i skazała na rozszarpanie przez jego własne psy.

amunicja myśliwska

naboje do broni myśliwskiej; dzieli się na śrutową i kulową. A. śrutowa przeznaczona jest do broni myśliwskiej o lufach gładkich i służy do polowania na zwierzynę drobną oraz duże (...)

aklimatyzacja

przystosowanie się organizmu do nowego środowiska, innych warunków siedliskowych oraz stosunków międzygatunkowych; często powoduje zmiany fizjologiczne i morfologiczne oraz zmusza organizm do (...)

Anson - Deeley

angielska firma produkująca śrutową broń myśliwską. garnek A. D. był wzorcem dla zamków zastosowanych w nowoczesnej broni śrutowej.