Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: Artemida

Artemida

grecka bogini łowów, dziewicza opiekunka zwierząt, utożsamiana z rzymską boginią Dianą, córka Zeusa i Latony. Ulubionym miejscem łowów Artemidy była górzysta Arkadia.

Artemida - w mitologii greckiej bogini łowów, dziewicza opiekunka zwierząt i patronka myśliwych. Utożsamiana z rzymską boginią Dianą, była córką Zeusa i Latony. Była czczona jako opiekunka zwierząt, a jej ulubionym miejscem łowów był górzysty region Arkadia. Artemida była symbolem siły i niezależności kobiet, przedstawiano ją z łukiem, strzałami i laską.

Bogini była obecna w całej Grecji, a jej świątynie znajdowały się m.in. w Delfach, Efezie i Epidauros. Wierzono, że Artemida chroni ludzi przed chorobami i nieszczęściami oraz opiekuje się kobietami w trudnych porodach. Ponadto uważano ją za patronkę sprawiedliwości i prawdy oraz sztuki łowiectwa.

W mitologii greckiej Artemida była także kojarzona z ochroną przed szkodliwymi duchami i demonami oraz wspomaganiem skuteczności i bezpieczeństwa podczas polowania. Jej kult miał głębokie znaczenie dla społeczności starożytnych Greków, wpływając na ich codzienne życie oraz praktyki religijne.

Bogini Artemida była przedstawiana jako silna postać, niezależna od męskiego towarzystwa, co czyniło ją wyjątkowym symbolem feminizmu w starożytnym świecie greckim. Jej wszechstronne aspekty kultu obejmowały zarówno sfery przyrody i dzikich zwierząt, jak również życia społecznego i kulturalnego starożytnych Greków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Artemida w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę A

zobacz pełną listę haseł

antenaire

nazwa sokoła schwytanego w okresie od stycznia do marca.

arkebuz, arkebuz, arkabuz

jedna z pierwszych ręcznych broni palnych o stosunkowo długiej lufie (lub dwóch lufach). Wynaleziony w XIV w., powszechnie używany w XV i XVI w. W Polsce został wprowadzony przez Stefana (...)

anons

1) zawiadomienie myśliwego przez psa o odznalezieniu dochodzonej zwierzyny,
2) powrót psa do myśliwego od znalezionej w gąszczu zwierzyny.

apel

karność, posłuszeństwo psa myśliwskiego.

aportowanie

przynoszenie przez psa myśliwskiego strzelonej zwierzyny lub postrzałków,

aporter

pies myśliwski ułożony do aportowania zwierzyny.

amunicja myśliwska

naboje do broni myśliwskiej; dzieli się na śrutową i kulową. A. śrutowa przeznaczona jest do broni myśliwskiej o lufach gładkich i służy do polowania na zwierzynę drobną oraz duże (...)

aport

przynoszenie na rozkaz przez psa ubitej zwierany drobnej i oddawanie jej do rąk myśliwego.

atawizm

zjawisko sporadycznego występowania w organizmie cech dla niego nietypowych, charakterystycznych jednak dla jego dalekich przodków.

awantaż

odchylenie kolby w prawo lub w lewo w stosunku do osi luf .