Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: Artemida

Artemida

grecka bogini łowów, dziewicza opiekunka zwierząt, utożsamiana z rzymską boginią Dianą, córka Zeusa i Latony. Ulubionym miejscem łowów Artemidy była górzysta Arkadia.

Artemida była uważana za jedną z najważniejszych bogiń w starożytnym świecie. Była czczona jako opiekunka zwierząt, patronka myśliwych i stróżka dzikich miejsc. Jej symbolami były łuk, strzały i laska. Uważano ją za bardzo silną i niezależną kobietę, która nie potrzebowała męskiego towarzystwa.

Artemida była czczona w całej Grecji, a jej świątynie znajdowały się w Delfach, Efezie i Epidauros. Wierzono, że Artemida chroniła ludzi przed chorobami i nieszczęściami. Uważano ją również za patronkę porodu i pomagała kobietom w trudnych porodach.

Wierzono również, że Artemida chroniła ludzi przed szkodliwymi duchami i demonami. Była czczona jako bogini sprawiedliwości i prawdy oraz jako patronka sztuki łowiectwa. Wierzono, że jej obecność sprawia, że polowanie staje się bardziej skuteczne i bezpieczne.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Artemida w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę A

zobacz pełną listę haseł

automat

broń myśliwska samopowtarzalna, zarówno śrutowa Jak i kulowa. Najbardziej znane są automaty belgijskiej firmy FN. W automacie usunięcie wystrzelonej łuski, ponowne załadowanie i (...)

albinos

osobnik posiadający cechy albinizmu.

atawizm

zjawisko sporadycznego występowania w organizmie cech dla niego nietypowych, charakterystycznych jednak dla jego dalekich przodków.

antenaire

nazwa sokoła schwytanego w okresie od stycznia do marca.

amunicja myśliwska

naboje do broni myśliwskiej; dzieli się na śrutową i kulową. A. śrutowa przeznaczona jest do broni myśliwskiej o lufach gładkich i służy do polowania na zwierzynę drobną oraz duże (...)

aportowanie

przynoszenie przez psa myśliwskiego strzelonej zwierzyny lub postrzałków,

atak

szybki ruch psa myśliwskiego w kierunku zwierzyny lub odwrotnie, zwierzyny w kierunku psa lub myśliwego

Akteon

mitologiczny myśliwy, uczeń centaura Chirona. Zazdrosna o myśliwskie sukcesy Artemida zamieniła go w jelenia i skazała na rozszarpanie przez jego własne psy.

Anson - Deeley

angielska firma produkująca śrutową broń myśliwską. garnek A. D. był wzorcem dla zamków zastosowanych w nowoczesnej broni śrutowej.

awantaż

odchylenie kolby w prawo lub w lewo w stosunku do osi luf .