Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: arkebuz

arkebuz, arkebuz, arkabuz

jedna z pierwszych ręcznych broni palnych o stosunkowo długiej lufie (lub dwóch lufach). Wynaleziony w XIV w., powszechnie używany w XV i XVI w. W Polsce został wprowadzony przez Stefana Batorego, zamiłowanego myśliwego, i przetrwał do końca XVII w. A. miał bardzo bogato inkrustowane loże, zwłaszcza kolbfę Początkowo posiadał zamek lontowy, a od XVI w. również kołowy. Podczas strzelania, ze względu na duży ciężar, opierano go na przenośnej podpórce.

Arkebuz był bronią palną, która wykorzystywała proch strzelniczy do wystrzeliwania pocisków, zarówno metalowych, jak i ceramicznych. Jego charakterystyczną cechą była stosunkowo długa lufa, umożliwiająca precyzyjne strzelanie na znaczne odległości. Arkebuz często posiadał bardzo bogato inkrustowane loże, co czyniło go atrakcyjnym dla myśliwych.

Początkowo arkebuz posiadał zamek lontowy, który służył do zapalania prochu strzelniczego. Składał się on z dwóch części: lontu i komory zapalającej. Lont umieszczony w komorze zapalającej był zapalany po naciśnięciu spustu, a iskra przechodziła przez lont i powodowała zapalenie prochu strzelniczego. W XVI wieku arkebuz wyposażono dodatkowo w zamek kołowy, umożliwiający szybsze i łatwiejsze strzelanie.

Podczas używania arkebuzu konieczne było wsparcie bronii na przenośnej podpórce ze względu na jej duży ciężar. W Polsce arkebuz został wprowadzony przez Stefana Batorego i pozostawał popularny aż do końca XVII wieku. Jego obecność była powszechna w XV i XVI wieku, stanowiąc istotny element uzbrojenia i polowania w owym czasie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj arkebuz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę A

zobacz pełną listę haseł

aporter

pies myśliwski ułożony do aportowania zwierzyny.

apel

karność, posłuszeństwo psa myśliwskiego.

awantaż

odchylenie kolby w prawo lub w lewo w stosunku do osi luf .

automat

broń myśliwska samopowtarzalna, zarówno śrutowa Jak i kulowa. Najbardziej znane są automaty belgijskiej firmy FN. W automacie usunięcie wystrzelonej łuski, ponowne załadowanie i (...)

atawizm

zjawisko sporadycznego występowania w organizmie cech dla niego nietypowych, charakterystycznych jednak dla jego dalekich przodków.

atak

szybki ruch psa myśliwskiego w kierunku zwierzyny lub odwrotnie, zwierzyny w kierunku psa lub myśliwego

albinos

osobnik posiadający cechy albinizmu.

Akteon

mitologiczny myśliwy, uczeń centaura Chirona. Zazdrosna o myśliwskie sukcesy Artemida zamieniła go w jelenia i skazała na rozszarpanie przez jego własne psy.

antenaire

nazwa sokoła schwytanego w okresie od stycznia do marca.

antabka, antabka, bączek

metalowy uchwyt umieszczony pod lufą i podłożem do mocowania paska