Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: arkebuz

arkebuz, arkebuz, arkabuz

jedna z pierwszych ręcznych broni palnych o stosunkowo długiej lufie (lub dwóch lufach). Wynaleziony w XIV w., powszechnie używany w XV i XVI w. W Polsce został wprowadzony przez Stefana Batorego, zamiłowanego myśliwego, i przetrwał do końca XVII w. A. miał bardzo bogato inkrustowane loże, zwłaszcza kolbfę Początkowo posiadał zamek lontowy, a od XVI w. również kołowy. Podczas strzelania, ze względu na duży ciężar, opierano go na przenośnej podpórce.

Arkebuz był bronią palną, która wykorzystywała prochu strzelniczego do wystrzeliwania pocisków. Pociski te mogły być zarówno metalowe, jak i ceramiczne. Arkebuz miał długą lufę, która pozwalała na precyzyjne strzelanie na duże odległości. Miał również bardzo bogato inkrustowane loże, co czyniło go bardzo atrakcyjnym dla myśliwych.

Arkebuz posiadał zamek lontowy, który był używany do zapalania prochu strzelniczego. Zamek ten składał się z dwóch części: lontu i komory zapalającej. Lont był umieszczony w komorze zapalającej i po naciśnięciu spustu, iskra przechodziła przez lont i zapalała proch strzelniczy. W XVI wieku arkebuz został wyposażony w dodatkowy zamek kołowy, który umożliwiał szybsze i łatwiejsze strzelanie.

Podczas strzelania arkebuz musiał być oparty na przenośnej podpórce ze względu na swoje duże ciężar. Arkebuz był jedną z pierwszych ręcznych broni palnych i był powszechnie używany w XV i XVI wieku. W Polsce arkebuz został wprowadzony przez Stefana Batorego i przetrwał do końca XVII wieku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj arkebuz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę A

zobacz pełną listę haseł

apel

karność, posłuszeństwo psa myśliwskiego.

atawizm

zjawisko sporadycznego występowania w organizmie cech dla niego nietypowych, charakterystycznych jednak dla jego dalekich przodków.

aklimatyzacja

przystosowanie się organizmu do nowego środowiska, innych warunków siedliskowych oraz stosunków międzygatunkowych; często powoduje zmiany fizjologiczne i morfologiczne oraz zmusza organizm do (...)

ambona

stanowisko myśliwskie stałe lub przenośne, o wysokości kilku metrów, składające się z platformy z ławeczką i drabiny. A. może być pokryta dachem lub bez dachu; wykonana jest przeważnie (...)

albinizm, bielactwo

wrodzony brak barwnika u osobników gatunku, którego przedstawiciele są normalnie ubarwieni. Skóra zwierząt dotkniętych a. jest biała, włosy białe, upierzenie ptaków białe, tęczówka oka (...)

aporter

pies myśliwski ułożony do aportowania zwierzyny.

aport

przynoszenie na rozkaz przez psa ubitej zwierany drobnej i oddawanie jej do rąk myśliwego.

anons

1) zawiadomienie myśliwego przez psa o odznalezieniu dochodzonej zwierzyny,
2) powrót psa do myśliwego od znalezionej w gąszczu zwierzyny.

awantaż

odchylenie kolby w prawo lub w lewo w stosunku do osi luf .

antenaire

nazwa sokoła schwytanego w okresie od stycznia do marca.