Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: awantaż

awantaż

odchylenie kolby w prawo lub w lewo w stosunku do osi luf .

Awantaż to odchylenie kolby w prawo lub w lewo w stosunku do osi lufy broni palnej. Jest to jeden z najważniejszych elementów mających wpływ na celność broni, ponieważ kolba musi być ustawiona tak, aby oś lufy była równoległa do linii celowania. Jeśli kolba jest odchylona w jedną stronę, może to znacząco wpłynąć na trafność strzału.

Awantaż może być spowodowany różnymi czynnikami. Do najczęstszych przyczyn należą niewłaściwe ustawienie kolby lub niewłaściwe ustawienie szyny montażowej. Niewłaściwe ustawienie kolby może wynikać ze zużycia lub uszkodzenia elementów broni. Natomiast niewłaściwe ustawienie szyny montażowej może wiązać się z błędnym montażem lunety lub innych akcesoriów.

Aby uniknąć problemów z awantażem, istotne jest regularne sprawdzanie stanu broni palnej i upewnienie się, że wszystkie jej elementy są prawidłowo zamontowane i ustawione. W przypadku gdy awantaż jest już obecny, możliwe jest dokonanie korekty poprzez regulację kolby lub szyny montażowej. W przypadku poważniejszych problemów konieczna może być nawet wymiana części broni palnej lub skorzystanie z pomocy profesjonalisty do naprawy.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj awantaż w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę A

zobacz pełną listę haseł

anons

1) zawiadomienie myśliwego przez psa o odznalezieniu dochodzonej zwierzyny,
2) powrót psa do myśliwego od znalezionej w gąszczu zwierzyny.

automat

broń myśliwska samopowtarzalna, zarówno śrutowa Jak i kulowa. Najbardziej znane są automaty belgijskiej firmy FN. W automacie usunięcie wystrzelonej łuski, ponowne załadowanie i (...)

apel

karność, posłuszeństwo psa myśliwskiego.

albinizm, bielactwo

wrodzony brak barwnika u osobników gatunku, którego przedstawiciele są normalnie ubarwieni. Skóra zwierząt dotkniętych a. jest biała, włosy białe, upierzenie ptaków białe, tęczówka oka (...)

Anson - Deeley

angielska firma produkująca śrutową broń myśliwską. garnek A. D. był wzorcem dla zamków zastosowanych w nowoczesnej broni śrutowej.

Artemida

grecka bogini łowów, dziewicza opiekunka zwierząt, utożsamiana z rzymską boginią Dianą, córka Zeusa i Latony. Ulubionym miejscem łowów Artemidy była górzysta Arkadia.

aportowanie

przynoszenie przez psa myśliwskiego strzelonej zwierzyny lub postrzałków,

aporter

pies myśliwski ułożony do aportowania zwierzyny.

Akteon

mitologiczny myśliwy, uczeń centaura Chirona. Zazdrosna o myśliwskie sukcesy Artemida zamieniła go w jelenia i skazała na rozszarpanie przez jego własne psy.

antenaire

nazwa sokoła schwytanego w okresie od stycznia do marca.