Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: awantaż

awantaż

odchylenie kolby w prawo lub w lewo w stosunku do osi luf .

Awantanż to odchylenie kolby w prawo lub w lewo w stosunku do osi lufy. Jest to jeden z najważniejszych elementów, który wpływa na celność broni palnej. Aby zapewnić dobrą celność, kolba musi być ustawiona tak, aby oś lufy była równoległa do linii celowania. Jeśli kolba jest odchylona w jedną stronę, może to spowodować, że strzał będzie skierowany w inną stronę niż ta, którą chcemy.

Awantanż może być spowodowany różnymi czynnikami. Najczęstszymi przyczynami są niewłaściwe ustawienie kolby lub niewłaściwe ustawienie szyny montażowej. Niewłaściwe ustawienie kolby może być spowodowane zużyciem lub uszkodzeniem elementów broni palnej. Niewłaściwe ustawienie szyny montażowej może być spowodowane niewłaściwym montażem lunety lub innych akcesoriów.

Aby uniknąć problemu z awantanżem, ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan broni palnej i upewnić się, że wszystkie elementy są prawidłowo zamontowane i ustawione. Jeśli awantanż jest już obecny, można go skorygować poprzez regulację kolby lub szyny montażowej. W przypadku bardziej skomplikowanych przypadków może być konieczna wymiana części broni palnej lub jej naprawa przez profesjonalistę.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj awantaż w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę A

zobacz pełną listę haseł

aklimatyzacja

przystosowanie się organizmu do nowego środowiska, innych warunków siedliskowych oraz stosunków międzygatunkowych; często powoduje zmiany fizjologiczne i morfologiczne oraz zmusza organizm do (...)

anonser

pies myśliwski ułożony do anonsowania.

aport

przynoszenie na rozkaz przez psa ubitej zwierany drobnej i oddawanie jej do rąk myśliwego.

aporter

pies myśliwski ułożony do aportowania zwierzyny.

antenaire

nazwa sokoła schwytanego w okresie od stycznia do marca.

albinos

osobnik posiadający cechy albinizmu.

antabka, antabka, bączek

metalowy uchwyt umieszczony pod lufą i podłożem do mocowania paska

aportowanie

przynoszenie przez psa myśliwskiego strzelonej zwierzyny lub postrzałków,

automat

broń myśliwska samopowtarzalna, zarówno śrutowa Jak i kulowa. Najbardziej znane są automaty belgijskiej firmy FN. W automacie usunięcie wystrzelonej łuski, ponowne załadowanie i (...)

apel

karność, posłuszeństwo psa myśliwskiego.