Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: awantaż

awantaż

odchylenie kolby w prawo lub w lewo w stosunku do osi luf .

Awantanż to odchylenie kolby w prawo lub w lewo w stosunku do osi lufy. Jest to jeden z najważniejszych elementów, który wpływa na celność broni palnej. Aby zapewnić dobrą celność, kolba musi być ustawiona tak, aby oś lufy była równoległa do linii celowania. Jeśli kolba jest odchylona w jedną stronę, może to spowodować, że strzał będzie skierowany w inną stronę niż ta, którą chcemy.

Awantanż może być spowodowany różnymi czynnikami. Najczęstszymi przyczynami są niewłaściwe ustawienie kolby lub niewłaściwe ustawienie szyny montażowej. Niewłaściwe ustawienie kolby może być spowodowane zużyciem lub uszkodzeniem elementów broni palnej. Niewłaściwe ustawienie szyny montażowej może być spowodowane niewłaściwym montażem lunety lub innych akcesoriów.

Aby uniknąć problemu z awantanżem, ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan broni palnej i upewnić się, że wszystkie elementy są prawidłowo zamontowane i ustawione. Jeśli awantanż jest już obecny, można go skorygować poprzez regulację kolby lub szyny montażowej. W przypadku bardziej skomplikowanych przypadków może być konieczna wymiana części broni palnej lub jej naprawa przez profesjonalistę.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj awantaż w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę A

zobacz pełną listę haseł

anons

1) zawiadomienie myśliwego przez psa o odznalezieniu dochodzonej zwierzyny,
2) powrót psa do myśliwego od znalezionej w gąszczu zwierzyny.

amunicja myśliwska

naboje do broni myśliwskiej; dzieli się na śrutową i kulową. A. śrutowa przeznaczona jest do broni myśliwskiej o lufach gładkich i służy do polowania na zwierzynę drobną oraz duże (...)

antabka, antabka, bączek

metalowy uchwyt umieszczony pod lufą i podłożem do mocowania paska

apel

karność, posłuszeństwo psa myśliwskiego.

awantaż

odchylenie kolby w prawo lub w lewo w stosunku do osi luf .

anonser

pies myśliwski ułożony do anonsowania.

ambona

stanowisko myśliwskie stałe lub przenośne, o wysokości kilku metrów, składające się z platformy z ławeczką i drabiny. A. może być pokryta dachem lub bez dachu; wykonana jest przeważnie (...)

atak

szybki ruch psa myśliwskiego w kierunku zwierzyny lub odwrotnie, zwierzyny w kierunku psa lub myśliwego

aporter

pies myśliwski ułożony do aportowania zwierzyny.

albinos

osobnik posiadający cechy albinizmu.