Definicja hasła: awantaż
- awantaż
odchylenie kolby w prawo lub w lewo w stosunku do osi luf .
Awantaż to odchylenie kolby w prawo lub w lewo w stosunku do osi lufy broni palnej. Jest to jeden z najważniejszych elementów mających wpływ na celność broni, ponieważ kolba musi być ustawiona tak, aby oś lufy była równoległa do linii celowania. Jeśli kolba jest odchylona w jedną stronę, może to znacząco wpłynąć na trafność strzału.
Awantaż może być spowodowany różnymi czynnikami. Do najczęstszych przyczyn należą niewłaściwe ustawienie kolby lub niewłaściwe ustawienie szyny montażowej. Niewłaściwe ustawienie kolby może wynikać ze zużycia lub uszkodzenia elementów broni. Natomiast niewłaściwe ustawienie szyny montażowej może wiązać się z błędnym montażem lunety lub innych akcesoriów.
Aby uniknąć problemów z awantażem, istotne jest regularne sprawdzanie stanu broni palnej i upewnienie się, że wszystkie jej elementy są prawidłowo zamontowane i ustawione. W przypadku gdy awantaż jest już obecny, możliwe jest dokonanie korekty poprzez regulację kolby lub szyny montażowej. W przypadku poważniejszych problemów konieczna może być nawet wymiana części broni palnej lub skorzystanie z pomocy profesjonalisty do naprawy.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj awantaż w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę A
- automat
broń myśliwska samopowtarzalna, zarówno śrutowa Jak i kulowa. Najbardziej znane są automaty belgijskiej firmy FN. W automacie usunięcie wystrzelonej łuski, ponowne załadowanie i (...)
- aportowanie
przynoszenie przez psa myśliwskiego strzelonej zwierzyny lub postrzałków,
- ambona
stanowisko myśliwskie stałe lub przenośne, o wysokości kilku metrów, składające się z platformy z ławeczką i drabiny. A. może być pokryta dachem lub bez dachu; wykonana jest przeważnie (...)
- apel
karność, posłuszeństwo psa myśliwskiego.
- anons
1) zawiadomienie myśliwego przez psa o odznalezieniu dochodzonej zwierzyny,
2) powrót psa do myśliwego od znalezionej w gąszczu zwierzyny.
- albinizm, bielactwo
wrodzony brak barwnika u osobników gatunku, którego przedstawiciele są normalnie ubarwieni. Skóra zwierząt dotkniętych a. jest biała, włosy białe, upierzenie ptaków białe, tęczówka oka (...)
- amunicja myśliwska
naboje do broni myśliwskiej; dzieli się na śrutową i kulową. A. śrutowa przeznaczona jest do broni myśliwskiej o lufach gładkich i służy do polowania na zwierzynę drobną oraz duże (...)
- arkebuz, arkebuz, arkabuz
jedna z pierwszych ręcznych broni palnych o stosunkowo długiej lufie (lub dwóch lufach). Wynaleziony w XIV w., powszechnie używany w XV i XVI w. W Polsce został wprowadzony przez Stefana (...)
- atawizm
zjawisko sporadycznego występowania w organizmie cech dla niego nietypowych, charakterystycznych jednak dla jego dalekich przodków.
- aport
przynoszenie na rozkaz przez psa ubitej zwierany drobnej i oddawanie jej do rąk myśliwego.