Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: antenaire

antenaire

nazwa sokoła schwytanego w okresie od stycznia do marca.

Antenaire to termin używany w łowiectwie, który oznacza sokoła schwytanego w okresie od stycznia do marca. Michel Antenore, francuski łowczy, jest uważany za autora tej praktyki. Słowo to ma korzenie w języku francuskim i oznacza "zimowy", co odnosi się do okresu łapania tych ptaków drapieżnych podczas zimy.

Okres schwytania sokołów antenaire jest starannie określony ze względu na wiek i kondycję tych ptaków. Podczas gdy starsze sokoły są bardziej wytrzymałe i doświadczone, młode sokoły schwytane podczas antenaire są bardziej podatne na trening i adaptację do nowego otoczenia, dlatego też stanowią cenną zdobycz dla łowców.

Sokoły antenaire są również cenione ze względu na swój piękny wygląd. Młode jednostki charakteryzują się intensywnymi barwami i piórami, co sprawia, że są popularne wśród osób zainteresowanych ozdobnictwem czy pokazami sokolniczymi.

Mimo że praktyka schwytania sokołów antenaire wiąże się z tradycją i historią, obecnie zyskuje coraz większą krytykę ze strony organizacji zajmujących się ochroną zwierząt, które argumentują, że takie działania mogą nieść za sobą szkody dla populacji dzikich sokołów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj antenaire w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę A

zobacz pełną listę haseł

atawizm

zjawisko sporadycznego występowania w organizmie cech dla niego nietypowych, charakterystycznych jednak dla jego dalekich przodków.

aport

przynoszenie na rozkaz przez psa ubitej zwierany drobnej i oddawanie jej do rąk myśliwego.

arkebuz, arkebuz, arkabuz

jedna z pierwszych ręcznych broni palnych o stosunkowo długiej lufie (lub dwóch lufach). Wynaleziony w XIV w., powszechnie używany w XV i XVI w. W Polsce został wprowadzony przez Stefana (...)

Akteon

mitologiczny myśliwy, uczeń centaura Chirona. Zazdrosna o myśliwskie sukcesy Artemida zamieniła go w jelenia i skazała na rozszarpanie przez jego własne psy.

atak

szybki ruch psa myśliwskiego w kierunku zwierzyny lub odwrotnie, zwierzyny w kierunku psa lub myśliwego

anons

1) zawiadomienie myśliwego przez psa o odznalezieniu dochodzonej zwierzyny,
2) powrót psa do myśliwego od znalezionej w gąszczu zwierzyny.

amunicja myśliwska

naboje do broni myśliwskiej; dzieli się na śrutową i kulową. A. śrutowa przeznaczona jest do broni myśliwskiej o lufach gładkich i służy do polowania na zwierzynę drobną oraz duże (...)

ambona

stanowisko myśliwskie stałe lub przenośne, o wysokości kilku metrów, składające się z platformy z ławeczką i drabiny. A. może być pokryta dachem lub bez dachu; wykonana jest przeważnie (...)

antenaire

nazwa sokoła schwytanego w okresie od stycznia do marca.

aklimatyzacja

przystosowanie się organizmu do nowego środowiska, innych warunków siedliskowych oraz stosunków międzygatunkowych; często powoduje zmiany fizjologiczne i morfologiczne oraz zmusza organizm do (...)