Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: albinos

albinos

osobnik posiadający cechy albinizmu.

Albinos to osobniki posiadające cechy albinizmu, czyli zaburzenia genetycznego polegającego na braku produkcji pigmentu melaniny. W rezultacie skóra, włosy i oczy takich osobników są bardzo jasne. Albinosy występują zarówno wśród ludzi, jak i zwierząt, chociaż są one bardzo rzadkie. U zwierząt albinosy są często rozpoznawane dzięki białej sierści lub piórach oraz białym lub żółtym oczom.

W przyrodzie albinosy mogą wykazywać trudności w znalezieniu pożywienia oraz unikaniu drapieżników z powodu swojego jasnego koloru. Dodatkowo, problemy ze wzrokiem spowodowane brakiem pigmentu melaniny w oku mogą stanowić dla nich dodatkowe wyzwanie w dzikim środowisku. Ze względu na te specyficzne trudności związane z ich wyglądem, albinosom może być trudniej przetrwać w dzikiej naturze.

Wśród różnych gatunków zwierząt, niektóre mają większe skłonności do wykształcania albinizmu niż inne. Na przykład u ptaków, ssaków i gadów można spotkać osobniki albinotyczne, przy czym niektóre gatunki, takie jak łabędzie nieme czy pawiany, są bardziej podatne na ten genetyczny defekt niż inne.

Podsumowując, albinizm jest stanem charakteryzującym się brakiem pigmentacji w organizmie i może wiązać się z wieloma problemami przystosowawczymi w dzikim środowisku zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj albinos w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę A

zobacz pełną listę haseł

albinizm, bielactwo

wrodzony brak barwnika u osobników gatunku, którego przedstawiciele są normalnie ubarwieni. Skóra zwierząt dotkniętych a. jest biała, włosy białe, upierzenie ptaków białe, tęczówka oka (...)

anonser

pies myśliwski ułożony do anonsowania.

antabka, antabka, bączek

metalowy uchwyt umieszczony pod lufą i podłożem do mocowania paska

atawizm

zjawisko sporadycznego występowania w organizmie cech dla niego nietypowych, charakterystycznych jednak dla jego dalekich przodków.

automat

broń myśliwska samopowtarzalna, zarówno śrutowa Jak i kulowa. Najbardziej znane są automaty belgijskiej firmy FN. W automacie usunięcie wystrzelonej łuski, ponowne załadowanie i (...)

Anson - Deeley

angielska firma produkująca śrutową broń myśliwską. garnek A. D. był wzorcem dla zamków zastosowanych w nowoczesnej broni śrutowej.

aklimatyzacja

przystosowanie się organizmu do nowego środowiska, innych warunków siedliskowych oraz stosunków międzygatunkowych; często powoduje zmiany fizjologiczne i morfologiczne oraz zmusza organizm do (...)

aporter

pies myśliwski ułożony do aportowania zwierzyny.

aport

przynoszenie na rozkaz przez psa ubitej zwierany drobnej i oddawanie jej do rąk myśliwego.

aportowanie

przynoszenie przez psa myśliwskiego strzelonej zwierzyny lub postrzałków,