Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: albinos

albinos

osobnik posiadający cechy albinizmu.

Albinos to osobniki posiadające cechy albinizmu, czyli zaburzenia genetycznego polegającego na braku produkcji pigmentu melaniny. W rezultacie skóra, włosy i oczy takich osobników są bardzo jasne. Albinosy występują zarówno wśród ludzi, jak i zwierząt, chociaż są one bardzo rzadkie. U zwierząt albinosy są często rozpoznawane dzięki białej sierści lub piórach oraz białym lub żółtym oczom.

W przyrodzie albinosy mogą wykazywać trudności w znalezieniu pożywienia oraz unikaniu drapieżników z powodu swojego jasnego koloru. Dodatkowo, problemy ze wzrokiem spowodowane brakiem pigmentu melaniny w oku mogą stanowić dla nich dodatkowe wyzwanie w dzikim środowisku. Ze względu na te specyficzne trudności związane z ich wyglądem, albinosom może być trudniej przetrwać w dzikiej naturze.

Wśród różnych gatunków zwierząt, niektóre mają większe skłonności do wykształcania albinizmu niż inne. Na przykład u ptaków, ssaków i gadów można spotkać osobniki albinotyczne, przy czym niektóre gatunki, takie jak łabędzie nieme czy pawiany, są bardziej podatne na ten genetyczny defekt niż inne.

Podsumowując, albinizm jest stanem charakteryzującym się brakiem pigmentacji w organizmie i może wiązać się z wieloma problemami przystosowawczymi w dzikim środowisku zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj albinos w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę A

zobacz pełną listę haseł

anons

1) zawiadomienie myśliwego przez psa o odznalezieniu dochodzonej zwierzyny,
2) powrót psa do myśliwego od znalezionej w gąszczu zwierzyny.

automat

broń myśliwska samopowtarzalna, zarówno śrutowa Jak i kulowa. Najbardziej znane są automaty belgijskiej firmy FN. W automacie usunięcie wystrzelonej łuski, ponowne załadowanie i (...)

antenaire

nazwa sokoła schwytanego w okresie od stycznia do marca.

atawizm

zjawisko sporadycznego występowania w organizmie cech dla niego nietypowych, charakterystycznych jednak dla jego dalekich przodków.

awantaż

odchylenie kolby w prawo lub w lewo w stosunku do osi luf .

anonser

pies myśliwski ułożony do anonsowania.

atak

szybki ruch psa myśliwskiego w kierunku zwierzyny lub odwrotnie, zwierzyny w kierunku psa lub myśliwego

Akteon

mitologiczny myśliwy, uczeń centaura Chirona. Zazdrosna o myśliwskie sukcesy Artemida zamieniła go w jelenia i skazała na rozszarpanie przez jego własne psy.

albinos

osobnik posiadający cechy albinizmu.

aportowanie

przynoszenie przez psa myśliwskiego strzelonej zwierzyny lub postrzałków,