Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: albinos

albinos

osobnik posiadający cechy albinizmu.

Albinos to osobniki posiadające cechy albinizmu, czyli zaburzenia genetycznego polegającego na braku produkcji pigmentu melaniny. W rezultacie skóra, włosy i oczy takich osobników są bardzo jasne. Albinosy występują zarówno wśród ludzi, jak i zwierząt, chociaż są one bardzo rzadkie. U zwierząt albinosy są często rozpoznawane dzięki białej sierści lub piórach oraz białym lub żółtym oczom.

W przyrodzie albinosy mogą wykazywać trudności w znalezieniu pożywienia oraz unikaniu drapieżników z powodu swojego jasnego koloru. Dodatkowo, problemy ze wzrokiem spowodowane brakiem pigmentu melaniny w oku mogą stanowić dla nich dodatkowe wyzwanie w dzikim środowisku. Ze względu na te specyficzne trudności związane z ich wyglądem, albinosom może być trudniej przetrwać w dzikiej naturze.

Wśród różnych gatunków zwierząt, niektóre mają większe skłonności do wykształcania albinizmu niż inne. Na przykład u ptaków, ssaków i gadów można spotkać osobniki albinotyczne, przy czym niektóre gatunki, takie jak łabędzie nieme czy pawiany, są bardziej podatne na ten genetyczny defekt niż inne.

Podsumowując, albinizm jest stanem charakteryzującym się brakiem pigmentacji w organizmie i może wiązać się z wieloma problemami przystosowawczymi w dzikim środowisku zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj albinos w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę A

zobacz pełną listę haseł

ambona

stanowisko myśliwskie stałe lub przenośne, o wysokości kilku metrów, składające się z platformy z ławeczką i drabiny. A. może być pokryta dachem lub bez dachu; wykonana jest przeważnie (...)

apel

karność, posłuszeństwo psa myśliwskiego.

antabka, antabka, bączek

metalowy uchwyt umieszczony pod lufą i podłożem do mocowania paska

amunicja myśliwska

naboje do broni myśliwskiej; dzieli się na śrutową i kulową. A. śrutowa przeznaczona jest do broni myśliwskiej o lufach gładkich i służy do polowania na zwierzynę drobną oraz duże (...)

antenaire

nazwa sokoła schwytanego w okresie od stycznia do marca.

anonser

pies myśliwski ułożony do anonsowania.

aklimatyzacja

przystosowanie się organizmu do nowego środowiska, innych warunków siedliskowych oraz stosunków międzygatunkowych; często powoduje zmiany fizjologiczne i morfologiczne oraz zmusza organizm do (...)

aportowanie

przynoszenie przez psa myśliwskiego strzelonej zwierzyny lub postrzałków,

albinizm, bielactwo

wrodzony brak barwnika u osobników gatunku, którego przedstawiciele są normalnie ubarwieni. Skóra zwierząt dotkniętych a. jest biała, włosy białe, upierzenie ptaków białe, tęczówka oka (...)

aporter

pies myśliwski ułożony do aportowania zwierzyny.