Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: albinos

albinos

osobnik posiadający cechy albinizmu.

Albinos to osobniki posiadające cechy albinizmu, czyli zaburzenia genetycznego polegającego na braku produkcji pigmentu melaniny. W rezultacie skóra, włosy i oczy takich osobników są bardzo jasne. Albinosy występują zarówno wśród ludzi, jak i zwierząt, chociaż są one bardzo rzadkie. U zwierząt albinosy są często rozpoznawane dzięki białej sierści lub piórach oraz białym lub żółtym oczom.

W przyrodzie albinosy mogą wykazywać trudności w znalezieniu pożywienia oraz unikaniu drapieżników z powodu swojego jasnego koloru. Dodatkowo, problemy ze wzrokiem spowodowane brakiem pigmentu melaniny w oku mogą stanowić dla nich dodatkowe wyzwanie w dzikim środowisku. Ze względu na te specyficzne trudności związane z ich wyglądem, albinosom może być trudniej przetrwać w dzikiej naturze.

Wśród różnych gatunków zwierząt, niektóre mają większe skłonności do wykształcania albinizmu niż inne. Na przykład u ptaków, ssaków i gadów można spotkać osobniki albinotyczne, przy czym niektóre gatunki, takie jak łabędzie nieme czy pawiany, są bardziej podatne na ten genetyczny defekt niż inne.

Podsumowując, albinizm jest stanem charakteryzującym się brakiem pigmentacji w organizmie i może wiązać się z wieloma problemami przystosowawczymi w dzikim środowisku zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj albinos w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę A

zobacz pełną listę haseł

Akteon

mitologiczny myśliwy, uczeń centaura Chirona. Zazdrosna o myśliwskie sukcesy Artemida zamieniła go w jelenia i skazała na rozszarpanie przez jego własne psy.

anonser

pies myśliwski ułożony do anonsowania.

albinos

osobnik posiadający cechy albinizmu.

apel

karność, posłuszeństwo psa myśliwskiego.

aporter

pies myśliwski ułożony do aportowania zwierzyny.

ambona

stanowisko myśliwskie stałe lub przenośne, o wysokości kilku metrów, składające się z platformy z ławeczką i drabiny. A. może być pokryta dachem lub bez dachu; wykonana jest przeważnie (...)

Artemida

grecka bogini łowów, dziewicza opiekunka zwierząt, utożsamiana z rzymską boginią Dianą, córka Zeusa i Latony. Ulubionym miejscem łowów Artemidy była górzysta Arkadia.

aklimatyzacja

przystosowanie się organizmu do nowego środowiska, innych warunków siedliskowych oraz stosunków międzygatunkowych; często powoduje zmiany fizjologiczne i morfologiczne oraz zmusza organizm do (...)

automat

broń myśliwska samopowtarzalna, zarówno śrutowa Jak i kulowa. Najbardziej znane są automaty belgijskiej firmy FN. W automacie usunięcie wystrzelonej łuski, ponowne załadowanie i (...)

atawizm

zjawisko sporadycznego występowania w organizmie cech dla niego nietypowych, charakterystycznych jednak dla jego dalekich przodków.