Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: automat

automat

broń myśliwska samopowtarzalna, zarówno śrutowa Jak i kulowa. Najbardziej znane są automaty belgijskiej firmy FN. W automacie usunięcie wystrzelonej łuski, ponowne załadowanie i naciągnięcie mechanizmu kurkowego następuje wskutek ciśnienia gazów prochowych.

Automat to rodzaj broni myśliwskiej, charakteryzujący się samopowtarzalnością - po wystrzeleniu pocisku, mechanizm kurkowy automatycznie naciska się i załadowuje kolejny pocisk. Najbardziej rozpoznawalne automaty pochodzą z belgijskiej firmy FN. Istnieją zarówno automaty śrutowe, jak i kulowe, w zależności od rodzaju amunicji używanej do strzelania. Mechanizm automatu wykorzystuje ciśnienie gazów prochowych do usuwania wystrzelonej łuski oraz naciągnięcia mechanizmu kurkowego w celu załadowania kolejnego pocisku. Dzięki swojej skuteczności i szybkości strzelania, automaty cieszą się dużą popularnością wśród myśliwych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj automat w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę A

zobacz pełną listę haseł

aporter

pies myśliwski ułożony do aportowania zwierzyny.

albinos

osobnik posiadający cechy albinizmu.

anonser

pies myśliwski ułożony do anonsowania.

aportowanie

przynoszenie przez psa myśliwskiego strzelonej zwierzyny lub postrzałków,

arkebuz, arkebuz, arkabuz

jedna z pierwszych ręcznych broni palnych o stosunkowo długiej lufie (lub dwóch lufach). Wynaleziony w XIV w., powszechnie używany w XV i XVI w. W Polsce został wprowadzony przez Stefana (...)

anons

1) zawiadomienie myśliwego przez psa o odznalezieniu dochodzonej zwierzyny,
2) powrót psa do myśliwego od znalezionej w gąszczu zwierzyny.

aport

przynoszenie na rozkaz przez psa ubitej zwierany drobnej i oddawanie jej do rąk myśliwego.

Anson - Deeley

angielska firma produkująca śrutową broń myśliwską. garnek A. D. był wzorcem dla zamków zastosowanych w nowoczesnej broni śrutowej.

amunicja myśliwska

naboje do broni myśliwskiej; dzieli się na śrutową i kulową. A. śrutowa przeznaczona jest do broni myśliwskiej o lufach gładkich i służy do polowania na zwierzynę drobną oraz duże (...)

automat

broń myśliwska samopowtarzalna, zarówno śrutowa Jak i kulowa. Najbardziej znane są automaty belgijskiej firmy FN. W automacie usunięcie wystrzelonej łuski, ponowne załadowanie i (...)