Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: atawizm

atawizm

zjawisko sporadycznego występowania w organizmie cech dla niego nietypowych, charakterystycznych jednak dla jego dalekich przodków.

Atawizm to zjawisko, które występuje u organizmów żywych jako wynik sporadycznego powrotu cech charakterystycznych dla ich dalekich przodków. Dotyczy to konkretnych cech, które przez wiele pokoleń nie występowały w genotypie danego organizmu. Atawizm może objawiać się w różnych formach, zarówno morfologicznych jak i behawioralnych, stanowiąc istotny element ewolucji organizmów.

Zjawisko atawizmu może być spowodowane mutacjami genetycznymi lub działaniem czynników środowiskowych. W efekcie tych procesów określone cechy, które kiedyś były częścią genotypu przodków, pojawiają się ponownie u potomstwa w sposób niespodziewany i rzadko występujący. Przykładowo, u osobnika może nagle pojawić się charakterystyczna dla jego dalekich przodków cecha anatomiczna czy zachowania.

Atawizm odgrywa istotną rolę w adaptacji organizmów do zmieniających się warunków środowiskowych. Pozwala on na szybsze przystosowanie się do nowych warunków oraz odnalezienie lepszych sposobów radzenia sobie z otoczeniem. Może również mieć wpływ na unikanie drapieżników lub zwiększenie efektywności polowania. Jako mechanizm ewolucyjny atawizm jest ważnym elementem dynamiki życia w przyrodzie i dostosowywania się organizmów do zmieniających się realiów środowiska naturalnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj atawizm w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę A

zobacz pełną listę haseł

aportowanie

przynoszenie przez psa myśliwskiego strzelonej zwierzyny lub postrzałków,

aklimatyzacja

przystosowanie się organizmu do nowego środowiska, innych warunków siedliskowych oraz stosunków międzygatunkowych; często powoduje zmiany fizjologiczne i morfologiczne oraz zmusza organizm do (...)

atak

szybki ruch psa myśliwskiego w kierunku zwierzyny lub odwrotnie, zwierzyny w kierunku psa lub myśliwego

automat

broń myśliwska samopowtarzalna, zarówno śrutowa Jak i kulowa. Najbardziej znane są automaty belgijskiej firmy FN. W automacie usunięcie wystrzelonej łuski, ponowne załadowanie i (...)

arkebuz, arkebuz, arkabuz

jedna z pierwszych ręcznych broni palnych o stosunkowo długiej lufie (lub dwóch lufach). Wynaleziony w XIV w., powszechnie używany w XV i XVI w. W Polsce został wprowadzony przez Stefana (...)

Artemida

grecka bogini łowów, dziewicza opiekunka zwierząt, utożsamiana z rzymską boginią Dianą, córka Zeusa i Latony. Ulubionym miejscem łowów Artemidy była górzysta Arkadia.

aporter

pies myśliwski ułożony do aportowania zwierzyny.

albinos

osobnik posiadający cechy albinizmu.

antabka, antabka, bączek

metalowy uchwyt umieszczony pod lufą i podłożem do mocowania paska

Akteon

mitologiczny myśliwy, uczeń centaura Chirona. Zazdrosna o myśliwskie sukcesy Artemida zamieniła go w jelenia i skazała na rozszarpanie przez jego własne psy.