Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: atawizm

atawizm

zjawisko sporadycznego występowania w organizmie cech dla niego nietypowych, charakterystycznych jednak dla jego dalekich przodków.

Atawizm to zjawisko, które występuje w organizmach żywych, w których pojawiają się cechy charakterystyczne dla ich dalekich przodków. Jest to zjawisko sporadyczne, co oznacza, że nie występuje ono u każdego osobnika. Atawizm może być spowodowany mutacjami genetycznymi lub innymi czynnikami środowiskowymi.

Atawizm może mieć różne formy i objawy. Na przykład, jeśli jeden z przodków miał długie uszy, to u potomka tego przodka mogą pojawić się długie uszy. Innym przykładem jest to, że jeśli jeden z przodków miał skrzydła, to u potomka tego przodka mogą pojawić się skrzydła. Atawizm może również obejmować cechy behawioralne, takie jak instynkt polowania lub odruchy obronne.

Atawizm jest ważnym elementem ewolucji i adaptacji organizmu do otoczenia. Jest to proces, który pozwala organizmom na przystosowanie się do nowych warunków środowiskowych i na lepsze radzenie sobie z nimi. Atawizm może również pomagać organizmom w unikaniu predacji lub wykorzystywać okazje do polowania na ofiary.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj atawizm w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę A

zobacz pełną listę haseł

albinos

osobnik posiadający cechy albinizmu.

ambona

stanowisko myśliwskie stałe lub przenośne, o wysokości kilku metrów, składające się z platformy z ławeczką i drabiny. A. może być pokryta dachem lub bez dachu; wykonana jest przeważnie (...)

aportowanie

przynoszenie przez psa myśliwskiego strzelonej zwierzyny lub postrzałków,

Anson - Deeley

angielska firma produkująca śrutową broń myśliwską. garnek A. D. był wzorcem dla zamków zastosowanych w nowoczesnej broni śrutowej.

Artemida

grecka bogini łowów, dziewicza opiekunka zwierząt, utożsamiana z rzymską boginią Dianą, córka Zeusa i Latony. Ulubionym miejscem łowów Artemidy była górzysta Arkadia.

automat

broń myśliwska samopowtarzalna, zarówno śrutowa Jak i kulowa. Najbardziej znane są automaty belgijskiej firmy FN. W automacie usunięcie wystrzelonej łuski, ponowne załadowanie i (...)

apel

karność, posłuszeństwo psa myśliwskiego.

antenaire

nazwa sokoła schwytanego w okresie od stycznia do marca.

antabka, antabka, bączek

metalowy uchwyt umieszczony pod lufą i podłożem do mocowania paska

albinizm, bielactwo

wrodzony brak barwnika u osobników gatunku, którego przedstawiciele są normalnie ubarwieni. Skóra zwierząt dotkniętych a. jest biała, włosy białe, upierzenie ptaków białe, tęczówka oka (...)