Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: atawizm

atawizm

zjawisko sporadycznego występowania w organizmie cech dla niego nietypowych, charakterystycznych jednak dla jego dalekich przodków.

Atawizm to zjawisko, które występuje w organizmach żywych, w których pojawiają się cechy charakterystyczne dla ich dalekich przodków. Jest to zjawisko sporadyczne, co oznacza, że nie występuje ono u każdego osobnika. Atawizm może być spowodowany mutacjami genetycznymi lub innymi czynnikami środowiskowymi.

Atawizm może mieć różne formy i objawy. Na przykład, jeśli jeden z przodków miał długie uszy, to u potomka tego przodka mogą pojawić się długie uszy. Innym przykładem jest to, że jeśli jeden z przodków miał skrzydła, to u potomka tego przodka mogą pojawić się skrzydła. Atawizm może również obejmować cechy behawioralne, takie jak instynkt polowania lub odruchy obronne.

Atawizm jest ważnym elementem ewolucji i adaptacji organizmu do otoczenia. Jest to proces, który pozwala organizmom na przystosowanie się do nowych warunków środowiskowych i na lepsze radzenie sobie z nimi. Atawizm może również pomagać organizmom w unikaniu predacji lub wykorzystywać okazje do polowania na ofiary.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj atawizm w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę A

zobacz pełną listę haseł

aportowanie

przynoszenie przez psa myśliwskiego strzelonej zwierzyny lub postrzałków,

antenaire

nazwa sokoła schwytanego w okresie od stycznia do marca.

aklimatyzacja

przystosowanie się organizmu do nowego środowiska, innych warunków siedliskowych oraz stosunków międzygatunkowych; często powoduje zmiany fizjologiczne i morfologiczne oraz zmusza organizm do (...)

anons

1) zawiadomienie myśliwego przez psa o odznalezieniu dochodzonej zwierzyny,
2) powrót psa do myśliwego od znalezionej w gąszczu zwierzyny.

aport

przynoszenie na rozkaz przez psa ubitej zwierany drobnej i oddawanie jej do rąk myśliwego.

amunicja myśliwska

naboje do broni myśliwskiej; dzieli się na śrutową i kulową. A. śrutowa przeznaczona jest do broni myśliwskiej o lufach gładkich i służy do polowania na zwierzynę drobną oraz duże (...)

Artemida

grecka bogini łowów, dziewicza opiekunka zwierząt, utożsamiana z rzymską boginią Dianą, córka Zeusa i Latony. Ulubionym miejscem łowów Artemidy była górzysta Arkadia.

antabka, antabka, bączek

metalowy uchwyt umieszczony pod lufą i podłożem do mocowania paska

apel

karność, posłuszeństwo psa myśliwskiego.

atawizm

zjawisko sporadycznego występowania w organizmie cech dla niego nietypowych, charakterystycznych jednak dla jego dalekich przodków.