Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ambona

ambona

stanowisko myśliwskie stałe lub przenośne, o wysokości kilku metrów, składające się z platformy z ławeczką i drabiny. A. może być pokryta dachem lub bez dachu; wykonana jest przeważnie z drewna, ale także np. z aluminium (lekka, przenośna). Ambona ułatwia polowanie na czatach, zabezpieczając myśliwego przed węchem i wzrokiem zwierzyny. Szczególnie ważną rolę spełnia przy odstrzale selekcyjnym, umożliwiając myśliwemu dokonanie dokładnej oceny zwierzyny.

Ambony są stosowane w myślistwie od wielu lat. W starożytnym Rzymie, myśliwi polowali z wysokich platform, aby móc lepiej obserwować i strzelać do zwierzyny. W średniowieczu, ambony były używane do polowania na ptaki, a także do obserwacji i strzelania do dzikich zwierząt.

Dziś ambony są nadal używane w myślistwie, ale są one bardziej zaawansowane technologicznie niż te używane w przeszłości. Nowoczesne ambony są często wykonane z aluminium lub innych lekkich materiałów, co pozwala na łatwe przenoszenie ich w razie potrzeby. Są one często pokryte dachem lub innym rodzajem osłony, aby chronić myśliwego przed deszczem lub śniegiem. Ambona może być również wyposażona w dodatkowe elementy, takie jak kamery termowizyjne lub systemy noktowizyjne, które umożliwiają myśliwemu lepsze obserwowanie i ocenianie zwierzyny.

Ambony są nadal ważnym elementem myślistwa i służą do ochrony myśliwych oraz umożliwiają im lepsze polowanie na czatach. Umożliwiają one również odstrzał selekcyjny, co pozwala na ochronę gatunków zagrożonych i utrzymanie równowagi ekologicznej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ambona w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę A

zobacz pełną listę haseł

aportowanie

przynoszenie przez psa myśliwskiego strzelonej zwierzyny lub postrzałków,

Akteon

mitologiczny myśliwy, uczeń centaura Chirona. Zazdrosna o myśliwskie sukcesy Artemida zamieniła go w jelenia i skazała na rozszarpanie przez jego własne psy.

anonser

pies myśliwski ułożony do anonsowania.

aport

przynoszenie na rozkaz przez psa ubitej zwierany drobnej i oddawanie jej do rąk myśliwego.

antenaire

nazwa sokoła schwytanego w okresie od stycznia do marca.

aklimatyzacja

przystosowanie się organizmu do nowego środowiska, innych warunków siedliskowych oraz stosunków międzygatunkowych; często powoduje zmiany fizjologiczne i morfologiczne oraz zmusza organizm do (...)

antabka, antabka, bączek

metalowy uchwyt umieszczony pod lufą i podłożem do mocowania paska

albinizm, bielactwo

wrodzony brak barwnika u osobników gatunku, którego przedstawiciele są normalnie ubarwieni. Skóra zwierząt dotkniętych a. jest biała, włosy białe, upierzenie ptaków białe, tęczówka oka (...)

atak

szybki ruch psa myśliwskiego w kierunku zwierzyny lub odwrotnie, zwierzyny w kierunku psa lub myśliwego

atawizm

zjawisko sporadycznego występowania w organizmie cech dla niego nietypowych, charakterystycznych jednak dla jego dalekich przodków.