Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ambona

ambona

stanowisko myśliwskie stałe lub przenośne, o wysokości kilku metrów, składające się z platformy z ławeczką i drabiny. A. może być pokryta dachem lub bez dachu; wykonana jest przeważnie z drewna, ale także np. z aluminium (lekka, przenośna). Ambona ułatwia polowanie na czatach, zabezpieczając myśliwego przed węchem i wzrokiem zwierzyny. Szczególnie ważną rolę spełnia przy odstrzale selekcyjnym, umożliwiając myśliwemu dokonanie dokładnej oceny zwierzyny.

Ambona to wyjątkowe stanowisko myśliwskie, które może być zarówno stałe, jak i przenośne. Stanowi ona platformę umieszczoną na pewnej wysokości, często kilka metrów nad ziemią, zwykle wyposażoną w drabinkę ułatwiającą dostęp. Ambona może być zadaszona lub bez dachu, wykonana z materiałów takich jak drewno czy aluminium, co umożliwia jej łatwe przenoszenie w terenie. Jej głównym celem jest ułatwienie polowania poprzez zabezpieczenie myśliwego przed węchem i wzrokiem zwierzyny.

Współczesne ambony są zaawansowane technologicznie i mogą być wyposażone w dodatkowe elementy, takie jak kamery termowizyjne lub systemy noktowizyjne, które pozwalają lepiej obserwować i oceniać zwierzynę. Służą one zarówno do ochrony myśliwych, umożliwienia bardziej efektywnego polowania na czatach, jak i do przeprowadzania odstrzału selekcyjnego. Dzięki ambonom myśliwi mają możliwość dokładnej oceny zwierzyny, co przyczynia się do ochrony gatunków zagrożonych oraz utrzymania równowagi ekologicznej. Ambony mają więc istotne znaczenie dla praktykowania odpowiedzialnego i zrównoważonego myślistwa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ambona w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę A

zobacz pełną listę haseł

automat

broń myśliwska samopowtarzalna, zarówno śrutowa Jak i kulowa. Najbardziej znane są automaty belgijskiej firmy FN. W automacie usunięcie wystrzelonej łuski, ponowne załadowanie i (...)

anonser

pies myśliwski ułożony do anonsowania.

amunicja myśliwska

naboje do broni myśliwskiej; dzieli się na śrutową i kulową. A. śrutowa przeznaczona jest do broni myśliwskiej o lufach gładkich i służy do polowania na zwierzynę drobną oraz duże (...)

anons

1) zawiadomienie myśliwego przez psa o odznalezieniu dochodzonej zwierzyny,
2) powrót psa do myśliwego od znalezionej w gąszczu zwierzyny.

antabka, antabka, bączek

metalowy uchwyt umieszczony pod lufą i podłożem do mocowania paska

albinizm, bielactwo

wrodzony brak barwnika u osobników gatunku, którego przedstawiciele są normalnie ubarwieni. Skóra zwierząt dotkniętych a. jest biała, włosy białe, upierzenie ptaków białe, tęczówka oka (...)

aportowanie

przynoszenie przez psa myśliwskiego strzelonej zwierzyny lub postrzałków,

awantaż

odchylenie kolby w prawo lub w lewo w stosunku do osi luf .

Anson - Deeley

angielska firma produkująca śrutową broń myśliwską. garnek A. D. był wzorcem dla zamków zastosowanych w nowoczesnej broni śrutowej.

aport

przynoszenie na rozkaz przez psa ubitej zwierany drobnej i oddawanie jej do rąk myśliwego.