Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: anons

anons

1) zawiadomienie myśliwego przez psa o odznalezieniu dochodzonej zwierzyny,
2) powrót psa do myśliwego od znalezionej w gąszczu zwierzyny.

Anons to sygnał wydawany przez psa łowieckiego informujący myśliwego o odnalezieniu dochodzonej zwierzyny. Jest to kluczowy element polowania, który umożliwia myśliwemu śledzenie i znalezienie zwierzęcia. Anons jest często wydawany w formie określonych dźwięków lub głosów, które są zrozumiałe dla myśliwego, a ich rodzaj może zależeć od rasy psa oraz sytuacji. Na przykład, psy gończe mogą wydawać głośne szczekanie lub skomlenie, podczas gdy psy tropiące mogą wydawać bardziej ciche dźwięki.

W momencie odnalezienia zwierzyny przez psa, następuje anons informujący myśliwego o tym fakcie. Ten etap jest istotny, ponieważ umożliwia myśliwemu reakcję na znalezisko psa, pozwalając mu rozpocząć polowanie w odpowiednim miejscu. Powrót anonsu następuje, gdy pies po odnalezieniu zwierzyny wraca do myśliwego, aby przekazać informację o swoim odkryciu. Po tym wydarzeniu myśliwy może udać się w miejsce znaleziska psa i zacząć obieranie tropu lub podejmować inne działania w celu upolowania zwierzęcia.

Cały proces anonsu jest niezwykle istotny, ponieważ pozwala myśliwemu na efektywne prowadzenie polowania oraz wykorzystywanie umiejętności psa do odnajdywania zwierzyny. Dzięki temu zarówno pies, jak i myśliwy mogą wspólnie działać w celu odnalezienia zwierzęcia i zapewnienia sukcesu polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj anons w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę A

zobacz pełną listę haseł

atak

szybki ruch psa myśliwskiego w kierunku zwierzyny lub odwrotnie, zwierzyny w kierunku psa lub myśliwego

antenaire

nazwa sokoła schwytanego w okresie od stycznia do marca.

Artemida

grecka bogini łowów, dziewicza opiekunka zwierząt, utożsamiana z rzymską boginią Dianą, córka Zeusa i Latony. Ulubionym miejscem łowów Artemidy była górzysta Arkadia.

arkebuz, arkebuz, arkabuz

jedna z pierwszych ręcznych broni palnych o stosunkowo długiej lufie (lub dwóch lufach). Wynaleziony w XIV w., powszechnie używany w XV i XVI w. W Polsce został wprowadzony przez Stefana (...)

aporter

pies myśliwski ułożony do aportowania zwierzyny.

albinos

osobnik posiadający cechy albinizmu.

aport

przynoszenie na rozkaz przez psa ubitej zwierany drobnej i oddawanie jej do rąk myśliwego.

antabka, antabka, bączek

metalowy uchwyt umieszczony pod lufą i podłożem do mocowania paska

anonser

pies myśliwski ułożony do anonsowania.

awantaż

odchylenie kolby w prawo lub w lewo w stosunku do osi luf .