Definicja hasła: amunicja myśliwska
- amunicja myśliwska
naboje do broni myśliwskiej; dzieli się na śrutową i kulową. A. śrutowa przeznaczona jest do broni myśliwskiej o lufach gładkich i służy do polowania na zwierzynę drobną oraz duże drapieżniki (ryś, wilk). Amunicja kulowa może być używana zarówno do broni o lufach gładkich, jak i gwintowanych (różni się budową), do polowania na zwierzynę grubą. Donośność strzału śrutowego wynosi 250-450 m, w zależności od grubości śrutu (im grubszy, tym donośność większa), a jego skuteczność (zasięg) 40 m. Donośność strzału kulowego dla pocisków wystrzelonych z lufy gładkiej wynosi 1500 m, przy skuteczności 60 m, a dla pocisków wystrzelonych z lufy gwintowanej odpowiednio 4000 m i 200 m. Nabój do broni o lufach gładkich składa się z tekturowej lub plastykowej łuski zakończonej metalowym okuciem, w którym znajduje się spłonka, prochu, przybitki wojłokowej lub plastykowej i pocisku złożonego ze śrucin o jednakowej średnicy (od 2 mm do 4,75 mm) - pocisk może znajdować się dodatkowo w tzw. koszyczku, który jednocześnie zastępuje przybitkę. Nabój zamykany jest tekturową lub plastykową (często przezroczystą) przybitką albo zakręcany w tzw. gwiazdkę. Nabój kulowy do luf gładkich różni się od ww. tylko pociskiem, którego kształt ustala producent. Nabój kulowy do broni o lufach gwintowanych składa się z metalowej (przeważnie mosiężnej) łuski, spłonki, prochu i pocisku. Łuska przeznaczona do broni łamanej zaopatrzona jest w kryzę, natomiast do broni powtarzalnej posiada wtok. Kształt i budowa pocisku zależy od przeznaczenia i producenta. Każdy nabój na łusce ma podany kaliber i długość komory nabojowej, a przeznaczony do kulowej broni łamanej posiada dodatkowo symbol R.
Aby nabój był skuteczny, musi być wyprodukowany zgodnie z normami i przepisami. Każdy nabój powinien mieć odpowiednią siłę wybuchu, aby pocisk mógł osiągnąć odpowiedni zasięg i celność. Ponadto, należy pamiętać, że każdy rodzaj broni wymaga innego rodzaju amunicji. Dlatego też, przed użyciem amunicji myśliwskiej należy upewnić się, że jest ona odpowiednia do danego rodzaju broni. Amunicja myśliwska jest szeroko stosowana w polowaniach na zwierzynę i drapieżniki. Jest to bardzo ważny element wyposażenia myśliwego, który pozwala na skuteczne i bezpieczne polowanie.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj amunicja myśliwska w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę A
- albinizm, bielactwo
wrodzony brak barwnika u osobników gatunku, którego przedstawiciele są normalnie ubarwieni. Skóra zwierząt dotkniętych a. jest biała, włosy białe, upierzenie ptaków białe, tęczówka oka (...)
- antenaire
nazwa sokoła schwytanego w okresie od stycznia do marca.
- atak
szybki ruch psa myśliwskiego w kierunku zwierzyny lub odwrotnie, zwierzyny w kierunku psa lub myśliwego
- aportowanie
przynoszenie przez psa myśliwskiego strzelonej zwierzyny lub postrzałków,
- awantaż
odchylenie kolby w prawo lub w lewo w stosunku do osi luf .
- aklimatyzacja
przystosowanie się organizmu do nowego środowiska, innych warunków siedliskowych oraz stosunków międzygatunkowych; często powoduje zmiany fizjologiczne i morfologiczne oraz zmusza organizm do (...)
- automat
broń myśliwska samopowtarzalna, zarówno śrutowa Jak i kulowa. Najbardziej znane są automaty belgijskiej firmy FN. W automacie usunięcie wystrzelonej łuski, ponowne załadowanie i (...)
- arkebuz, arkebuz, arkabuz
jedna z pierwszych ręcznych broni palnych o stosunkowo długiej lufie (lub dwóch lufach). Wynaleziony w XIV w., powszechnie używany w XV i XVI w. W Polsce został wprowadzony przez Stefana (...)
- albinos
osobnik posiadający cechy albinizmu.
- antabka, antabka, bączek
metalowy uchwyt umieszczony pod lufą i podłożem do mocowania paska