Definicja hasła: hajże go! hajże go ha!
- hajże go! hajże go ha!
dawny okrzyk zachęcający charty do gonu.
Hajże go! Hajże go ha! – dawny okrzyk zachęcający charty do gonu.
Hajże go! Hajże go ha! to tradycyjny okrzyk używany przez myśliwych, który służył do zachęcania chartów (psów wykorzystywanych do polowania) do rozpoczęcia gonu. Wykrzykiwany z zapałem i żywiołowością, miał pobudzić psy do działania i wzbudzić w nich entuzjazm polowania.
Tego typu krzyki były kluczową częścią tradycji myśliwskiej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Charty, od wieków cenione za swoje doskonałe węszenie i zdolności łowieckie, były absolutnie kluczowym partnerem myśliwego podczas polowania. Dlatego też zachęcanie ich do pracy za pomocą okrzyków było niezwykle istotne dla powodzenia polowania.
Współcześnie ten dawny okrzyk został częściowo zastąpiony przez bardziej nowoczesne formy komunikacji z psami podczas polowań, takie jak gwizdanie czy stosowanie komend głosowych. Niemniej jednak, hajże go! Hajże go ha! pozostaje ważnym elementem dziedzictwa kulturowego polskiego myślistwa oraz przypomnieniem o tradycjach łowieckich sprzed wieków.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj hajże go! hajże go ha! w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę H
- hefard
dawna nazwa sokoła złapanego przy pierwszym pierzeniu.
- halali
zawołanie i fanfara oznajmiające miejsce, gdzie jeleń został osaczony przez psy podczas polowań par force. Halali kończyło polowanie (zob. (...)
- hodowla zwierzyny
całość zabiegów przeprowadzanych w łowisku, zmierzających do przystosowania zasobów zwierzyny do możliwości środowiska, w celu optymalnego zaspokojenia potrzeb łowiectwa i gospodarki (...)
- historia łowiectwa w Polsce
Łowiectwo było jednym z podstawowych zajęć ludów pierwotnych na całym świecie, również i w Polsce znajdujemy liczne ślady polowań ludzi jaskiniowych. Historia łowiecka nowożytnego w (...)
- halizna
powierzchnia leśna pozbawiona drzew, leżąca dłuższy czas odłogiem.
- hejnał żurawi
głos wydawany przez żurawie regularnie wieczorem, i przed świtem.
- harapowisko
rękojeść harapa.
- haki, haki, grandle, pniaki
1) szczątkowe kły jelenia znajdujące się w górnej szczęce. Dodatkowe trofeum z jelenia. H. u starszych osobników są pięknie opalone. Oprawione przez jubilera są używane jako biżuteria (...)
- huczek
dawna nazwa naganiacza głośno pędzącego zwierzynę.
- huczka, huczka, lochanie
okres godowy u dzików; zaczyna się pod koniec listopada i trwa ok. 6 tygodni.