Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: hajże go! hajże go ha!

hajże go! hajże go ha!

dawny okrzyk zachęcający charty do gonu.

Hajże go! Hajże go ha! – dawny okrzyk zachęcający charty do gonu.

Hajże go! Hajże go ha! to tradycyjny okrzyk używany przez myśliwych, który służył do zachęcania chartów (psów wykorzystywanych do polowania) do rozpoczęcia gonu. Wykrzykiwany z zapałem i żywiołowością, miał pobudzić psy do działania i wzbudzić w nich entuzjazm polowania.

Tego typu krzyki były kluczową częścią tradycji myśliwskiej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Charty, od wieków cenione za swoje doskonałe węszenie i zdolności łowieckie, były absolutnie kluczowym partnerem myśliwego podczas polowania. Dlatego też zachęcanie ich do pracy za pomocą okrzyków było niezwykle istotne dla powodzenia polowania.

Współcześnie ten dawny okrzyk został częściowo zastąpiony przez bardziej nowoczesne formy komunikacji z psami podczas polowań, takie jak gwizdanie czy stosowanie komend głosowych. Niemniej jednak, hajże go! Hajże go ha! pozostaje ważnym elementem dziedzictwa kulturowego polskiego myślistwa oraz przypomnieniem o tradycjach łowieckich sprzed wieków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj hajże go! hajże go ha! w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

huczek

dawna nazwa naganiacza głośno pędzącego zwierzynę.

halali

zawołanie i fanfara oznajmiające miejsce, gdzie jeleń został osaczony przez psy podczas polowań par force. Halali kończyło polowanie (zob. (...)

historia broni myśliwskiej

Pierwszą bronią myśliwską w czasach prehistorycznych były maczugi, potem człowiek zaczął używać do polowań kolejno oszczepów, toporów, wreszcie skonstruował broń miotającą - (...)

hajże go! hajże go ha!

dawny okrzyk zachęcający charty do gonu.

hejnał żurawi

głos wydawany przez żurawie regularnie wieczorem, i przed świtem.

hefard

dawna nazwa sokoła złapanego przy pierwszym pierzeniu.

Holland - Holland

fabryka broni w Londynie produkująca najwyższej klasy dubeltówki. Strzelby tej firmy mają zawsze w prawej lufie 1/4 czoka, w lewej 3/4 czoka.

harapowisko

rękojeść harapa.

heć! heć!

okrzyk nakazujący chartom gonienie zająca lub lisa.

halizna

powierzchnia leśna pozbawiona drzew, leżąca dłuższy czas odłogiem.