Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: hajże go! hajże go ha!

hajże go! hajże go ha!

dawny okrzyk zachęcający charty do gonu.

Hajże go! Hajże go ha! – dawny okrzyk zachęcający charty do gonu.

Hajże go! Hajże go ha! to tradycyjny okrzyk używany przez myśliwych, który służył do zachęcania chartów (psów wykorzystywanych do polowania) do rozpoczęcia gonu. Wykrzykiwany z zapałem i żywiołowością, miał pobudzić psy do działania i wzbudzić w nich entuzjazm polowania.

Tego typu krzyki były kluczową częścią tradycji myśliwskiej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Charty, od wieków cenione za swoje doskonałe węszenie i zdolności łowieckie, były absolutnie kluczowym partnerem myśliwego podczas polowania. Dlatego też zachęcanie ich do pracy za pomocą okrzyków było niezwykle istotne dla powodzenia polowania.

Współcześnie ten dawny okrzyk został częściowo zastąpiony przez bardziej nowoczesne formy komunikacji z psami podczas polowań, takie jak gwizdanie czy stosowanie komend głosowych. Niemniej jednak, hajże go! Hajże go ha! pozostaje ważnym elementem dziedzictwa kulturowego polskiego myślistwa oraz przypomnieniem o tradycjach łowieckich sprzed wieków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj hajże go! hajże go ha! w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

halać

o psach gończych: wydawać charakterystyczny głos przy dochodzeniu zwierzyny.

hodowla zwierzyny

całość zabiegów przeprowadzanych w łowisku, zmierzających do przystosowania zasobów zwierzyny do możliwości środowiska, w celu optymalnego zaspokojenia potrzeb łowiectwa i gospodarki (...)

Hubert św.

Święty Hubert ur. ok. 656 zm. ok. 727 r. - od końca XV wieku patron myśliwych. Legenda głosi o ukazaniu się św. Hubertowi jelenia z krzyżem w środku wieńca. Dzień św. Huberta, 3 (...)

historia broni myśliwskiej

Pierwszą bronią myśliwską w czasach prehistorycznych były maczugi, potem człowiek zaczął używać do polowań kolejno oszczepów, toporów, wreszcie skonstruował broń miotającą - (...)

hefard

dawna nazwa sokoła złapanego przy pierwszym pierzeniu.

hierarchia łowiecka

ustalona przez tradycję łowiecką klasyfikacja zwierzyny. Według hierarchii łowieckiej układany jest np. pokot. Pierwsze miejsce w hierarhii. zajmuje sierść (łoś, jeleń, daniel, muflon, (...)

halizna

powierzchnia leśna pozbawiona drzew, leżąca dłuższy czas odłogiem.

harapowy

zwierz uszczuty przez charty.

huczek

dawna nazwa naganiacza głośno pędzącego zwierzynę.

huczka, huczka, lochanie

okres godowy u dzików; zaczyna się pod koniec listopada i trwa ok. 6 tygodni.