Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: hajże go! hajże go ha!

hajże go! hajże go ha!

dawny okrzyk zachęcający charty do gonu.

Hajże go! Hajże go ha! – dawny okrzyk zachęcający charty do gonu.

Hajże go! Hajże go ha! to tradycyjny okrzyk używany przez myśliwych, który służył do zachęcania chartów (psów wykorzystywanych do polowania) do rozpoczęcia gonu. Wykrzykiwany z zapałem i żywiołowością, miał pobudzić psy do działania i wzbudzić w nich entuzjazm polowania.

Tego typu krzyki były kluczową częścią tradycji myśliwskiej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Charty, od wieków cenione za swoje doskonałe węszenie i zdolności łowieckie, były absolutnie kluczowym partnerem myśliwego podczas polowania. Dlatego też zachęcanie ich do pracy za pomocą okrzyków było niezwykle istotne dla powodzenia polowania.

Współcześnie ten dawny okrzyk został częściowo zastąpiony przez bardziej nowoczesne formy komunikacji z psami podczas polowań, takie jak gwizdanie czy stosowanie komend głosowych. Niemniej jednak, hajże go! Hajże go ha! pozostaje ważnym elementem dziedzictwa kulturowego polskiego myślistwa oraz przypomnieniem o tradycjach łowieckich sprzed wieków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj hajże go! hajże go ha! w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

halać

o psach gończych: wydawać charakterystyczny głos przy dochodzeniu zwierzyny.

harap

1) bat z krótkim uchwytem i długim rzemieniem używany przy polowaniach par force;
2) zawołanie nakazujące psom gończym oddanie uszczwanej zwierzyny.

huczek

dawna nazwa naganiacza głośno pędzącego zwierzynę.

hejnał żurawi

głos wydawany przez żurawie regularnie wieczorem, i przed świtem.

harapowy

zwierz uszczuty przez charty.

Hubert św.

Święty Hubert ur. ok. 656 zm. ok. 727 r. - od końca XV wieku patron myśliwych. Legenda głosi o ukazaniu się św. Hubertowi jelenia z krzyżem w środku wieńca. Dzień św. Huberta, 3 (...)

haki, haki, grandle, pniaki

1) szczątkowe kły jelenia znajdujące się w górnej szczęce. Dodatkowe trofeum z jelenia. H. u starszych osobników są pięknie opalone. Oprawione przez jubilera są używane jako biżuteria (...)

halali

zawołanie i fanfara oznajmiające miejsce, gdzie jeleń został osaczony przez psy podczas polowań par force. Halali kończyło polowanie (zob. (...)

halizna

powierzchnia leśna pozbawiona drzew, leżąca dłuższy czas odłogiem.

hierarchia łowiecka

ustalona przez tradycję łowiecką klasyfikacja zwierzyny. Według hierarchii łowieckiej układany jest np. pokot. Pierwsze miejsce w hierarhii. zajmuje sierść (łoś, jeleń, daniel, muflon, (...)