Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: hefard

hefard

dawna nazwa sokoła złapanego przy pierwszym pierzeniu.

Hefard to dawna nazwa sokoła złapanego przy pierwszym pierzeniu. Termin ten pochodzi od staroangielskiego słowa „heaford”, które oznacza „pierzący się ptak”. Hefard był używany w łowiectwie od czasów średniowiecza, gdy sokole były używane do polowań na ptaki.

Sokole były wykorzystywane do polowania na ptaki, takie jak gołębie, bażanty i kuropatwy. Hefard był zwykle młodym sokołem, który został złapany w okresie pierzenia. Sokole te były bardzo cenione przez myśliwych, ponieważ były one łatwe do wyszkolenia i miały silny instynkt polowania.

Hefardy były również bardzo trwałe i mogły działać przez długi czas bez potrzeby naprawiania lub wymiany. Były popularne wśród arystokracji, która posiadała hefardy i uczyła je polować na ptaki. Hefardy byli również uważani za symbol statusu społecznego i bogactwa.

W kontekście historycznym hefard stanowił ważną składkę do trwałości tradycji sokolnictwa oraz rycerskiej kultury polowań, będąc symbolem potęgi i elegancji. Jako młode sokoły złapane w okresie pierzenia, były one szczególnie cenione ze względu na swoje zdolności łowne oraz potencjał szkoleniowy. Ich umiejętności stanowiły kluczowy atut dla myśliwych i właścicieli oraz podnosiły ich prestiż społeczny.

Współcześnie hefard pozostaje elementem historycznym, nawiązującym do tradycji szlacheckich oraz związanych z dawnymi formami myślistwa. Termin ten przypomina o dawnych praktykach sokolnictwa i sposobach korzystania z zdolności naturalnych drapieżników do celów łowieckich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj hefard w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

hukać

o naganiaczach: głośno zachowywać się w miocie.

heco! heco!

zawołanie przywołujące charty do jeźdźca, który dostrzegł zająca.

haki, haki, grandle, pniaki

1) szczątkowe kły jelenia znajdujące się w górnej szczęce. Dodatkowe trofeum z jelenia. H. u starszych osobników są pięknie opalone. Oprawione przez jubilera są używane jako biżuteria (...)

hierarchia łowiecka

ustalona przez tradycję łowiecką klasyfikacja zwierzyny. Według hierarchii łowieckiej układany jest np. pokot. Pierwsze miejsce w hierarhii. zajmuje sierść (łoś, jeleń, daniel, muflon, (...)

historia broni myśliwskiej

Pierwszą bronią myśliwską w czasach prehistorycznych były maczugi, potem człowiek zaczął używać do polowań kolejno oszczepów, toporów, wreszcie skonstruował broń miotającą - (...)

halali

zawołanie i fanfara oznajmiające miejsce, gdzie jeleń został osaczony przez psy podczas polowań par force. Halali kończyło polowanie (zob. (...)

hejnał żurawi

głos wydawany przez żurawie regularnie wieczorem, i przed świtem.

Hubert św.

Święty Hubert ur. ok. 656 zm. ok. 727 r. - od końca XV wieku patron myśliwych. Legenda głosi o ukazaniu się św. Hubertowi jelenia z krzyżem w środku wieńca. Dzień św. Huberta, 3 (...)

heć! heć!

okrzyk nakazujący chartom gonienie zająca lub lisa.

hajże go! hajże go ha!

dawny okrzyk zachęcający charty do gonu.