Definicja hasła: hefard
- hefard
dawna nazwa sokoła złapanego przy pierwszym pierzeniu.
Hefard to dawna nazwa sokoła złapanego przy pierwszym pierzeniu. Termin ten pochodzi od staroangielskiego słowa „heaford”, które oznacza „pierzący się ptak”. Hefard był używany w łowiectwie od czasów średniowiecza, gdy sokole były używane do polowań na ptaki. Sokole były wykorzystywane do polowania na ptaki, takie jak gołębie, bażanty i kuropatwy.
Hefard był zwykle młodym sokołem, który został złapany w okresie pierzenia. Sokole te były bardzo cenione przez myśliwych, ponieważ były one łatwe do wyszkolenia i miały silny instynkt polowania. Hefardy były również bardzo trwałe i mogły działać przez długi czas bez potrzeby naprawiania lub wymiany.
Hefardy były również bardzo popularne wśród arystokracji, ponieważ byli oni w stanie zapewnić im najlepsze sokole do polowań. Wielu arystokratów posiadało hefardy i uczyli je polować na ptaki. Hefardy byli również uważani za symbol statusu społecznego i bogactwa.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj hefard w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę H
- harapowisko
rękojeść harapa.
- halizna
powierzchnia leśna pozbawiona drzew, leżąca dłuższy czas odłogiem.
- halać
o psach gończych: wydawać charakterystyczny głos przy dochodzeniu zwierzyny.
- heć! heć!
okrzyk nakazujący chartom gonienie zająca lub lisa.
- hierarchia łowiecka
ustalona przez tradycję łowiecką klasyfikacja zwierzyny. Według hierarchii łowieckiej układany jest np. pokot. Pierwsze miejsce w hierarhii. zajmuje sierść (łoś, jeleń, daniel, muflon, (...)
- huczek
dawna nazwa naganiacza głośno pędzącego zwierzynę.
- huczka, huczka, lochanie
okres godowy u dzików; zaczyna się pod koniec listopada i trwa ok. 6 tygodni.
- harapowy
zwierz uszczuty przez charty.
- Holland - Holland
fabryka broni w Londynie produkująca najwyższej klasy dubeltówki. Strzelby tej firmy mają zawsze w prawej lufie 1/4 czoka, w lewej 3/4 czoka.
- heco! heco!
zawołanie przywołujące charty do jeźdźca, który dostrzegł zająca.