Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: hefard

hefard

dawna nazwa sokoła złapanego przy pierwszym pierzeniu.

Hefard to dawna nazwa sokoła złapanego przy pierwszym pierzeniu. Termin ten pochodzi od staroangielskiego słowa „heaford”, które oznacza „pierzący się ptak”. Hefard był używany w łowiectwie od czasów średniowiecza, gdy sokole były używane do polowań na ptaki. Sokole były wykorzystywane do polowania na ptaki, takie jak gołębie, bażanty i kuropatwy.

Hefard był zwykle młodym sokołem, który został złapany w okresie pierzenia. Sokole te były bardzo cenione przez myśliwych, ponieważ były one łatwe do wyszkolenia i miały silny instynkt polowania. Hefardy były również bardzo trwałe i mogły działać przez długi czas bez potrzeby naprawiania lub wymiany.

Hefardy były również bardzo popularne wśród arystokracji, ponieważ byli oni w stanie zapewnić im najlepsze sokole do polowań. Wielu arystokratów posiadało hefardy i uczyli je polować na ptaki. Hefardy byli również uważani za symbol statusu społecznego i bogactwa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj hefard w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

hodowla zwierzyny

całość zabiegów przeprowadzanych w łowisku, zmierzających do przystosowania zasobów zwierzyny do możliwości środowiska, w celu optymalnego zaspokojenia potrzeb łowiectwa i gospodarki (...)

halać

o psach gończych: wydawać charakterystyczny głos przy dochodzeniu zwierzyny.

hierarchia łowiecka

ustalona przez tradycję łowiecką klasyfikacja zwierzyny. Według hierarchii łowieckiej układany jest np. pokot. Pierwsze miejsce w hierarhii. zajmuje sierść (łoś, jeleń, daniel, muflon, (...)

huczek

dawna nazwa naganiacza głośno pędzącego zwierzynę.

hejnał żurawi

głos wydawany przez żurawie regularnie wieczorem, i przed świtem.

harapowisko

rękojeść harapa.

hajże go! hajże go ha!

dawny okrzyk zachęcający charty do gonu.

heć! heć!

okrzyk nakazujący chartom gonienie zająca lub lisa.

Holland - Holland

fabryka broni w Londynie produkująca najwyższej klasy dubeltówki. Strzelby tej firmy mają zawsze w prawej lufie 1/4 czoka, w lewej 3/4 czoka.

hukać

o naganiaczach: głośno zachowywać się w miocie.