Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: historia broni myśliwskiej

historia broni myśliwskiej

Pierwszą bronią myśliwską w czasach prehistorycznych były maczugi, potem człowiek zaczął używać do polowań kolejno oszczepów, toporów, wreszcie skonstruował broń miotającą - procę, a następnie łuk i kusze. W XIV w. wynaleziono broń palną, którą po raz pierwszy wykorzystano do polowania w XV w. (zob. arkebuz). Na przestrzeni następnych wieków przechodzono od strzelb o zamkach lontowych do skałkówek i kapiszonówek. Przełomowego wynalazku dokonał Francuz Lefaucheux w 1832 r., w wyniku którego późniejsze strzelby były ładowane od tyłu (odtylcówki, lankastrówki). Pod koniec XIX w. pojawia się nowoczesna broń myśliwska (zob. broń myśliwska).

W XIX w. pojawiły się nowe rodzaje broni myśliwskiej, takie jak karabiny i rewolwery. Karabiny były lżejsze i miały dłuższą lufę niż arkebuz, co zwiększało ich skuteczność. Rewolwery były bardziej wygodne w użyciu, ponieważ nie trzeba było ładować ich od tyłu. W XX w. pojawiły się nowoczesne rodzaje broni myśliwskiej, takie jak strzelby automatyczne i samopowtarzalne. Strzelby automatyczne są lekkie i łatwe w użyciu, a samopowtarzalne są bardzo skuteczne i mogą strzelać szybko. Obecnie istnieje wiele różnych rodzajów broni myśliwskiej, które są stosowane do polowań na różne gatunki zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj historia broni myśliwskiej w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

harapowisko

rękojeść harapa.

huczka, huczka, lochanie

okres godowy u dzików; zaczyna się pod koniec listopada i trwa ok. 6 tygodni.

hardy

o ptakach zrywających się przed myśliwym poza zasięgiem strzału.

hukać

o naganiaczach: głośno zachowywać się w miocie.

haki, haki, grandle, pniaki

1) szczątkowe kły jelenia znajdujące się w górnej szczęce. Dodatkowe trofeum z jelenia. H. u starszych osobników są pięknie opalone. Oprawione przez jubilera są używane jako biżuteria (...)

huczek

dawna nazwa naganiacza głośno pędzącego zwierzynę.

hefard

dawna nazwa sokoła złapanego przy pierwszym pierzeniu.

halizna

powierzchnia leśna pozbawiona drzew, leżąca dłuższy czas odłogiem.

hierarchia łowiecka

ustalona przez tradycję łowiecką klasyfikacja zwierzyny. Według hierarchii łowieckiej układany jest np. pokot. Pierwsze miejsce w hierarhii. zajmuje sierść (łoś, jeleń, daniel, muflon, (...)

halać

o psach gończych: wydawać charakterystyczny głos przy dochodzeniu zwierzyny.