Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: historia broni myśliwskiej

historia broni myśliwskiej

Pierwszą bronią myśliwską w czasach prehistorycznych były maczugi, potem człowiek zaczął używać do polowań kolejno oszczepów, toporów, wreszcie skonstruował broń miotającą - procę, a następnie łuk i kusze. W XIV w. wynaleziono broń palną, którą po raz pierwszy wykorzystano do polowania w XV w. (zob. arkebuz). Na przestrzeni następnych wieków przechodzono od strzelb o zamkach lontowych do skałkówek i kapiszonówek. Przełomowego wynalazku dokonał Francuz Lefaucheux w 1832 r., w wyniku którego późniejsze strzelby były ładowane od tyłu (odtylcówki, lankastrówki). Pod koniec XIX w. pojawia się nowoczesna broń myśliwska (zob. broń myśliwska).

Arkebuz - rodzaj ręcznej broni palnej używanej jako broń myśliwska na przełomie XIV i XV wieku oraz wykorzystywanej do XVI wieku. Wprowadzona do Polski przez Stefana Batorego, broń ta była stosunkowo ciężka i posiadała długą lub dwie lufy. Arkebuz początkowo wyposażona była w zamek lontowy, a od XVI wieku również kołowy. Ze względu na swoją masę wymagała przenośnej podpórki podczas strzelania. Charakteryzowała się bogatymi zdobieniami, zwłaszcza kolbą.

Wraz z rozwojem technologicznym w XIX wieku pojawiły się nowe rodzaje broni myśliwskiej, takie jak karabiny i rewolwery, które zaczęły stopniowo wypierać arkebuzy. Karabiny cechowały się lżejszą konstrukcją i dłuższą lufą w porównaniu do arkebuza, co zwiększało ich skuteczność. Z kolei rewolwery były bardziej wygodne w użyciu oraz nie wymagały ładowania od tyłu. W XX wieku nastąpił kolejny krok w rozwoju broni myśliwskiej, pojawiając się strzelby automatyczne i samopowtarzalne. Strzelby automatyczne cechowały się lekkością i prostotą obsługi, natomiast samopowtarzalne przyniosły ze sobą dużą skuteczność oraz możliwość szybkiego oddawania strzałów.

Współcześnie istnieje szeroki zakres różnorodnych rodzajów broni myśliwskiej, dostosowanych do polowań na różne gatunki zwierząt i środowiska łowieckiego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj historia broni myśliwskiej w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

hejnał żurawi

głos wydawany przez żurawie regularnie wieczorem, i przed świtem.

heć! heć!

okrzyk nakazujący chartom gonienie zająca lub lisa.

hajże go! hajże go ha!

dawny okrzyk zachęcający charty do gonu.

hukać

o naganiaczach: głośno zachowywać się w miocie.

Holland - Holland

fabryka broni w Londynie produkująca najwyższej klasy dubeltówki. Strzelby tej firmy mają zawsze w prawej lufie 1/4 czoka, w lewej 3/4 czoka.

hierarchia łowiecka

ustalona przez tradycję łowiecką klasyfikacja zwierzyny. Według hierarchii łowieckiej układany jest np. pokot. Pierwsze miejsce w hierarhii. zajmuje sierść (łoś, jeleń, daniel, muflon, (...)

hardy

o ptakach zrywających się przed myśliwym poza zasięgiem strzału.

Hubert św.

Święty Hubert ur. ok. 656 zm. ok. 727 r. - od końca XV wieku patron myśliwych. Legenda głosi o ukazaniu się św. Hubertowi jelenia z krzyżem w środku wieńca. Dzień św. Huberta, 3 (...)

halizna

powierzchnia leśna pozbawiona drzew, leżąca dłuższy czas odłogiem.

harapowisko

rękojeść harapa.