Definicja hasła: historia broni myśliwskiej
- historia broni myśliwskiej
Pierwszą bronią myśliwską w czasach prehistorycznych były maczugi, potem człowiek zaczął używać do polowań kolejno oszczepów, toporów, wreszcie skonstruował broń miotającą - procę, a następnie łuk i kusze. W XIV w. wynaleziono broń palną, którą po raz pierwszy wykorzystano do polowania w XV w. (zob. arkebuz). Na przestrzeni następnych wieków przechodzono od strzelb o zamkach lontowych do skałkówek i kapiszonówek. Przełomowego wynalazku dokonał Francuz Lefaucheux w 1832 r., w wyniku którego późniejsze strzelby były ładowane od tyłu (odtylcówki, lankastrówki). Pod koniec XIX w. pojawia się nowoczesna broń myśliwska (zob. broń myśliwska).
Arkebuz - rodzaj ręcznej broni palnej używanej jako broń myśliwska na przełomie XIV i XV wieku oraz wykorzystywanej do XVI wieku. Wprowadzona do Polski przez Stefana Batorego, broń ta była stosunkowo ciężka i posiadała długą lub dwie lufy. Arkebuz początkowo wyposażona była w zamek lontowy, a od XVI wieku również kołowy. Ze względu na swoją masę wymagała przenośnej podpórki podczas strzelania. Charakteryzowała się bogatymi zdobieniami, zwłaszcza kolbą.
Wraz z rozwojem technologicznym w XIX wieku pojawiły się nowe rodzaje broni myśliwskiej, takie jak karabiny i rewolwery, które zaczęły stopniowo wypierać arkebuzy. Karabiny cechowały się lżejszą konstrukcją i dłuższą lufą w porównaniu do arkebuza, co zwiększało ich skuteczność. Z kolei rewolwery były bardziej wygodne w użyciu oraz nie wymagały ładowania od tyłu. W XX wieku nastąpił kolejny krok w rozwoju broni myśliwskiej, pojawiając się strzelby automatyczne i samopowtarzalne. Strzelby automatyczne cechowały się lekkością i prostotą obsługi, natomiast samopowtarzalne przyniosły ze sobą dużą skuteczność oraz możliwość szybkiego oddawania strzałów.
Współcześnie istnieje szeroki zakres różnorodnych rodzajów broni myśliwskiej, dostosowanych do polowań na różne gatunki zwierząt i środowiska łowieckiego.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj historia broni myśliwskiej w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę H
- hierarchia łowiecka
ustalona przez tradycję łowiecką klasyfikacja zwierzyny. Według hierarchii łowieckiej układany jest np. pokot. Pierwsze miejsce w hierarhii. zajmuje sierść (łoś, jeleń, daniel, muflon, (...)
- hajże go! hajże go ha!
dawny okrzyk zachęcający charty do gonu.
- huczka, huczka, lochanie
okres godowy u dzików; zaczyna się pod koniec listopada i trwa ok. 6 tygodni.
- harapowy
zwierz uszczuty przez charty.
- hukać
o naganiaczach: głośno zachowywać się w miocie.
- huczek
dawna nazwa naganiacza głośno pędzącego zwierzynę.
- harapowisko
rękojeść harapa.
- historia łowiectwa w Polsce
Łowiectwo było jednym z podstawowych zajęć ludów pierwotnych na całym świecie, również i w Polsce znajdujemy liczne ślady polowań ludzi jaskiniowych. Historia łowiecka nowożytnego w (...)
- harap
1) bat z krótkim uchwytem i długim rzemieniem używany przy polowaniach par force;
2) zawołanie nakazujące psom gończym oddanie uszczwanej zwierzyny.