Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: historia broni myśliwskiej

historia broni myśliwskiej

Pierwszą bronią myśliwską w czasach prehistorycznych były maczugi, potem człowiek zaczął używać do polowań kolejno oszczepów, toporów, wreszcie skonstruował broń miotającą - procę, a następnie łuk i kusze. W XIV w. wynaleziono broń palną, którą po raz pierwszy wykorzystano do polowania w XV w. (zob. arkebuz). Na przestrzeni następnych wieków przechodzono od strzelb o zamkach lontowych do skałkówek i kapiszonówek. Przełomowego wynalazku dokonał Francuz Lefaucheux w 1832 r., w wyniku którego późniejsze strzelby były ładowane od tyłu (odtylcówki, lankastrówki). Pod koniec XIX w. pojawia się nowoczesna broń myśliwska (zob. broń myśliwska).

W XIX w. pojawiły się nowe rodzaje broni myśliwskiej, takie jak karabiny i rewolwery. Karabiny były lżejsze i miały dłuższą lufę niż arkebuz, co zwiększało ich skuteczność. Rewolwery były bardziej wygodne w użyciu, ponieważ nie trzeba było ładować ich od tyłu. W XX w. pojawiły się nowoczesne rodzaje broni myśliwskiej, takie jak strzelby automatyczne i samopowtarzalne. Strzelby automatyczne są lekkie i łatwe w użyciu, a samopowtarzalne są bardzo skuteczne i mogą strzelać szybko. Obecnie istnieje wiele różnych rodzajów broni myśliwskiej, które są stosowane do polowań na różne gatunki zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj historia broni myśliwskiej w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

halali

zawołanie i fanfara oznajmiające miejsce, gdzie jeleń został osaczony przez psy podczas polowań par force. Halali kończyło polowanie (zob. (...)

hefard

dawna nazwa sokoła złapanego przy pierwszym pierzeniu.

halać

o psach gończych: wydawać charakterystyczny głos przy dochodzeniu zwierzyny.

historia broni myśliwskiej

Pierwszą bronią myśliwską w czasach prehistorycznych były maczugi, potem człowiek zaczął używać do polowań kolejno oszczepów, toporów, wreszcie skonstruował broń miotającą - (...)

harapowy

zwierz uszczuty przez charty.

hejnał żurawi

głos wydawany przez żurawie regularnie wieczorem, i przed świtem.

historia łowiectwa w Polsce

Łowiectwo było jednym z podstawowych zajęć ludów pierwotnych na całym świecie, również i w Polsce znajdujemy liczne ślady polowań ludzi jaskiniowych. Historia łowiecka nowożytnego w (...)

hierarchia łowiecka

ustalona przez tradycję łowiecką klasyfikacja zwierzyny. Według hierarchii łowieckiej układany jest np. pokot. Pierwsze miejsce w hierarhii. zajmuje sierść (łoś, jeleń, daniel, muflon, (...)

harap

1) bat z krótkim uchwytem i długim rzemieniem używany przy polowaniach par force;
2) zawołanie nakazujące psom gończym oddanie uszczwanej zwierzyny.

huczek

dawna nazwa naganiacza głośno pędzącego zwierzynę.