Definicja hasła: historia broni myśliwskiej
- historia broni myśliwskiej
Pierwszą bronią myśliwską w czasach prehistorycznych były maczugi, potem człowiek zaczął używać do polowań kolejno oszczepów, toporów, wreszcie skonstruował broń miotającą - procę, a następnie łuk i kusze. W XIV w. wynaleziono broń palną, którą po raz pierwszy wykorzystano do polowania w XV w. (zob. arkebuz). Na przestrzeni następnych wieków przechodzono od strzelb o zamkach lontowych do skałkówek i kapiszonówek. Przełomowego wynalazku dokonał Francuz Lefaucheux w 1832 r., w wyniku którego późniejsze strzelby były ładowane od tyłu (odtylcówki, lankastrówki). Pod koniec XIX w. pojawia się nowoczesna broń myśliwska (zob. broń myśliwska).
W XIX w. pojawiły się nowe rodzaje broni myśliwskiej, takie jak karabiny i rewolwery. Karabiny były lżejsze i miały dłuższą lufę niż arkebuz, co zwiększało ich skuteczność. Rewolwery były bardziej wygodne w użyciu, ponieważ nie trzeba było ładować ich od tyłu. W XX w. pojawiły się nowoczesne rodzaje broni myśliwskiej, takie jak strzelby automatyczne i samopowtarzalne. Strzelby automatyczne są lekkie i łatwe w użyciu, a samopowtarzalne są bardzo skuteczne i mogą strzelać szybko. Obecnie istnieje wiele różnych rodzajów broni myśliwskiej, które są stosowane do polowań na różne gatunki zwierząt.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj historia broni myśliwskiej w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę H
- harapowisko
rękojeść harapa.
- huczka, huczka, lochanie
okres godowy u dzików; zaczyna się pod koniec listopada i trwa ok. 6 tygodni.
- hardy
o ptakach zrywających się przed myśliwym poza zasięgiem strzału.
- hukać
o naganiaczach: głośno zachowywać się w miocie.
- haki, haki, grandle, pniaki
1) szczątkowe kły jelenia znajdujące się w górnej szczęce. Dodatkowe trofeum z jelenia. H. u starszych osobników są pięknie opalone. Oprawione przez jubilera są używane jako biżuteria (...)
- huczek
dawna nazwa naganiacza głośno pędzącego zwierzynę.
- hefard
dawna nazwa sokoła złapanego przy pierwszym pierzeniu.
- halizna
powierzchnia leśna pozbawiona drzew, leżąca dłuższy czas odłogiem.
- hierarchia łowiecka
ustalona przez tradycję łowiecką klasyfikacja zwierzyny. Według hierarchii łowieckiej układany jest np. pokot. Pierwsze miejsce w hierarhii. zajmuje sierść (łoś, jeleń, daniel, muflon, (...)
- halać
o psach gończych: wydawać charakterystyczny głos przy dochodzeniu zwierzyny.