Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: halali

halali

zawołanie i fanfara oznajmiające miejsce, gdzie jeleń został osaczony przez psy podczas polowań par force. Halali kończyło polowanie (zob. sygnały łowieckie).

Halali jest jednym z najważniejszych sygnałów łowieckich, który oznajmia miejsce, w którym jeleń został osaczony przez psy podczas polowań par force. Jest to sygnał grany na rogu lub trąbce myśliwskiej, który ma na celu poinformowanie innych myśliwych o tym, że polowanie dobiegło końca. Halali jest również używane do oznaczenia miejsca, w którym zwierzę zostało zabite.

Halali jest często używane w połączeniu z innymi sygnałami łowieckimi, takimi jak: pobudka, pokot i sygnały na śmierć różnych zwierząt. Wszystkie te sygnały są grane na rogu lub trąbce myśliwskiej i mają na celu poinformowanie innych myśliwych o tym, co się dzieje. Halali jest również używane do oznaczenia miejsca, w którym zwierzę zostało zabite.

Halali jest bardzo ważnym elementem tradycji łowiectwa i ma długą historię. Jego pierwsze wzmianki pochodzą sprzed kilku stuleci i od tego czasu był używany do oznaczania miejsca, gdzie jeleń został osaczony przez psy podczas polowań par force. Halali jest również uważany za symbol honoru i szacunku dla ofiary polowania oraz dla samego procesu polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj halali w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

heć! heć!

okrzyk nakazujący chartom gonienie zająca lub lisa.

harapowisko

rękojeść harapa.

hodowla zwierzyny

całość zabiegów przeprowadzanych w łowisku, zmierzających do przystosowania zasobów zwierzyny do możliwości środowiska, w celu optymalnego zaspokojenia potrzeb łowiectwa i gospodarki (...)

heco! heco!

zawołanie przywołujące charty do jeźdźca, który dostrzegł zająca.

hejnał żurawi

głos wydawany przez żurawie regularnie wieczorem, i przed świtem.

hukać

o naganiaczach: głośno zachowywać się w miocie.

halali

zawołanie i fanfara oznajmiające miejsce, gdzie jeleń został osaczony przez psy podczas polowań par force. Halali kończyło polowanie (zob. (...)

huczka, huczka, lochanie

okres godowy u dzików; zaczyna się pod koniec listopada i trwa ok. 6 tygodni.

hefard

dawna nazwa sokoła złapanego przy pierwszym pierzeniu.

Hubert św.

Święty Hubert ur. ok. 656 zm. ok. 727 r. - od końca XV wieku patron myśliwych. Legenda głosi o ukazaniu się św. Hubertowi jelenia z krzyżem w środku wieńca. Dzień św. Huberta, 3 (...)