Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: halali

halali

zawołanie i fanfara oznajmiające miejsce, gdzie jeleń został osaczony przez psy podczas polowań par force. Halali kończyło polowanie (zob. sygnały łowieckie).

Halali to jedno z najważniejszych sygnałów łowieckich, używane do oznaczenia miejsca, w którym zwierzę zostało osaczone przez psy podczas polowań par force. Jest to fanfara grana na rogu lub trąbce myśliwskiej, której celem jest poinformowanie innych myśliwych o zakończeniu polowania oraz miejscu upolowania zwierzęcia. Halali może być również stosowane w połączeniu z innymi sygnałami łowieckimi, takimi jak pobudka, pokot czy sygnały na śmierć różnych zwierząt. Wszystkie te sygnały są grane na rogu lub trąbce myśliwskiej i służą do komunikacji i koordynacji działań między myśliwymi.

Halali ma korzenie sięgające kilku wieków i odnosi się do tradycji polowań par force. Ma ono znaczenie symboliczne jako honorowy sposób oznaczenia miejsca upolowania zwierzęcia oraz szacunek wobec samych polowań oraz ofiary polowania. Stanowi istotny element dziedzictwa kulturowego związanego z łowiectwem i jest ważnym symbolem dla społeczności myśliwych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj halali w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

huczka, huczka, lochanie

okres godowy u dzików; zaczyna się pod koniec listopada i trwa ok. 6 tygodni.

harapowisko

rękojeść harapa.

harapowy

zwierz uszczuty przez charty.

historia łowiectwa w Polsce

Łowiectwo było jednym z podstawowych zajęć ludów pierwotnych na całym świecie, również i w Polsce znajdujemy liczne ślady polowań ludzi jaskiniowych. Historia łowiecka nowożytnego w (...)

Holland - Holland

fabryka broni w Londynie produkująca najwyższej klasy dubeltówki. Strzelby tej firmy mają zawsze w prawej lufie 1/4 czoka, w lewej 3/4 czoka.

huczek

dawna nazwa naganiacza głośno pędzącego zwierzynę.

halali

zawołanie i fanfara oznajmiające miejsce, gdzie jeleń został osaczony przez psy podczas polowań par force. Halali kończyło polowanie (zob. (...)

halizna

powierzchnia leśna pozbawiona drzew, leżąca dłuższy czas odłogiem.

haki, haki, grandle, pniaki

1) szczątkowe kły jelenia znajdujące się w górnej szczęce. Dodatkowe trofeum z jelenia. H. u starszych osobników są pięknie opalone. Oprawione przez jubilera są używane jako biżuteria (...)

hardy

o ptakach zrywających się przed myśliwym poza zasięgiem strzału.