Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: halali

halali

zawołanie i fanfara oznajmiające miejsce, gdzie jeleń został osaczony przez psy podczas polowań par force. Halali kończyło polowanie (zob. sygnały łowieckie).

Halali to jedno z najważniejszych sygnałów łowieckich, używane do oznaczenia miejsca, w którym zwierzę zostało osaczone przez psy podczas polowań par force. Jest to fanfara grana na rogu lub trąbce myśliwskiej, której celem jest poinformowanie innych myśliwych o zakończeniu polowania oraz miejscu upolowania zwierzęcia. Halali może być również stosowane w połączeniu z innymi sygnałami łowieckimi, takimi jak pobudka, pokot czy sygnały na śmierć różnych zwierząt. Wszystkie te sygnały są grane na rogu lub trąbce myśliwskiej i służą do komunikacji i koordynacji działań między myśliwymi.

Halali ma korzenie sięgające kilku wieków i odnosi się do tradycji polowań par force. Ma ono znaczenie symboliczne jako honorowy sposób oznaczenia miejsca upolowania zwierzęcia oraz szacunek wobec samych polowań oraz ofiary polowania. Stanowi istotny element dziedzictwa kulturowego związanego z łowiectwem i jest ważnym symbolem dla społeczności myśliwych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj halali w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

harapowy

zwierz uszczuty przez charty.

huczka, huczka, lochanie

okres godowy u dzików; zaczyna się pod koniec listopada i trwa ok. 6 tygodni.

hierarchia łowiecka

ustalona przez tradycję łowiecką klasyfikacja zwierzyny. Według hierarchii łowieckiej układany jest np. pokot. Pierwsze miejsce w hierarhii. zajmuje sierść (łoś, jeleń, daniel, muflon, (...)

hukać

o naganiaczach: głośno zachowywać się w miocie.

heco! heco!

zawołanie przywołujące charty do jeźdźca, który dostrzegł zająca.

haki, haki, grandle, pniaki

1) szczątkowe kły jelenia znajdujące się w górnej szczęce. Dodatkowe trofeum z jelenia. H. u starszych osobników są pięknie opalone. Oprawione przez jubilera są używane jako biżuteria (...)

historia broni myśliwskiej

Pierwszą bronią myśliwską w czasach prehistorycznych były maczugi, potem człowiek zaczął używać do polowań kolejno oszczepów, toporów, wreszcie skonstruował broń miotającą - (...)

Hubert św.

Święty Hubert ur. ok. 656 zm. ok. 727 r. - od końca XV wieku patron myśliwych. Legenda głosi o ukazaniu się św. Hubertowi jelenia z krzyżem w środku wieńca. Dzień św. Huberta, 3 (...)

hefard

dawna nazwa sokoła złapanego przy pierwszym pierzeniu.

hodowla zwierzyny

całość zabiegów przeprowadzanych w łowisku, zmierzających do przystosowania zasobów zwierzyny do możliwości środowiska, w celu optymalnego zaspokojenia potrzeb łowiectwa i gospodarki (...)