Definicja hasła: historia łowiectwa w Polsce
- historia łowiectwa w Polsce
Łowiectwo było jednym z podstawowych zajęć ludów pierwotnych na całym świecie, również i w Polsce znajdujemy liczne ślady polowań ludzi jaskiniowych. Historia łowiecka nowożytnego w naszym kraju sięga początków państwowości polskiej. Wielu książąt i królów było zamiłowanymi myśliwymi, czego liczne świadectwa przetrwały do dziś. Pierwsze akty prawne z zakresu łowiectwa ukazały się w Polsce XIII w., tzw. regale łowieckie. Ograniczały one swobodę polowania; uprawniały księcia do decydowania o wszelkich sprawach dotyczących łowiectwa. Pierwszą ustawą łowiecką była „Ustawa o łowach" wydana przez króla Władysława Jagiełłę w 1420 r. Ustawa ta wprowadzała zasadę, że polowanie jest związane z własnością gruntu (zasada ta przetrwała prawie nie zmieniona aż do początku XX wieku).
Rozkwit łowiectwa przypada na XVI 'w., kiedy to pojawia się broń palna. Z tego też okresu datują się pierwsze pomniki literatury i malarstwa o tematyce łowieckiej. W 1778 r. wydano pierwszą polską ustawę określającą okres polowań od 1 września do 1 marca. W czasach rozbiorów rozkwit łowiectwa został zahamowany. Pielęgnowano natomiast tradycje myśliwskie, co wpłynęło na rozwój literatury i sztuki łowieckiej. Pod koniec XIX w. następuje jednak odrodzenie polskiego łowiectwa. Powstaje Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie w 1876 r., przemianowane później na Małopolskie Towarzystwo Łowieckie, oraz oddział warszawski Cesarskiego Towarzystwa Prawidłowego Myślistwa, którego spadkobiercą zostało Polskie Towarzystwo Łowieckie. W Poznaniu w 1920 r. zostaje założony Polski Związek Myśliwych. Powstają też liczne inne organizacje i koła myśliwskie z najstarszym Kółkiem Myśliwskim im. św. Huberta (1884 r.). W 1878 r. ukazuje się pierwszy numer łowieckiego czasopisma Łowiec, wydawanego przez GTŁ, a 20 marca 1899 r. pierwszy numer Łowca Polskiego, ukazującego się do dziś. Na zjeździe w Warszawie w 1923 r. założono Centralny Związek Polskich Stowarzyszeń Łowieckich, przekształcony w 1929 r. w Polski Związek Stowarzyszeń Łowieckich. W 1936 r. następuje ostatnia już reorganizacja i powstaje istniejący do dziś Pohki Związek Łowiecki, którego obecna działalność opiera się na Ustawie z 17 VI1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych i prawie łowieckim.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj historia łowiectwa w Polsce w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę H
- historia łowiectwa w Polsce
Łowiectwo było jednym z podstawowych zajęć ludów pierwotnych na całym świecie, również i w Polsce znajdujemy liczne ślady polowań ludzi jaskiniowych. Historia łowiecka nowożytnego w (...)
- harapowisko
rękojeść harapa.
- hukać
o naganiaczach: głośno zachowywać się w miocie.
- huczek
dawna nazwa naganiacza głośno pędzącego zwierzynę.
- hodowla zwierzyny
całość zabiegów przeprowadzanych w łowisku, zmierzających do przystosowania zasobów zwierzyny do możliwości środowiska, w celu optymalnego zaspokojenia potrzeb łowiectwa i gospodarki (...)
- hejnał żurawi
głos wydawany przez żurawie regularnie wieczorem, i przed świtem.
- hierarchia łowiecka
ustalona przez tradycję łowiecką klasyfikacja zwierzyny. Według hierarchii łowieckiej układany jest np. pokot. Pierwsze miejsce w hierarhii. zajmuje sierść (łoś, jeleń, daniel, muflon, (...)
- hajże go! hajże go ha!
dawny okrzyk zachęcający charty do gonu.
- heco! heco!
zawołanie przywołujące charty do jeźdźca, który dostrzegł zająca.
- hefard
dawna nazwa sokoła złapanego przy pierwszym pierzeniu.