Definicja hasła: Hubert św.
- Hubert św.
Święty Hubert ur. ok. 656 zm. ok. 727 r. - od końca XV wieku patron myśliwych. Legenda głosi o ukazaniu się św. Hubertowi jelenia z krzyżem w środku wieńca. Dzień św. Huberta, 3 listopada, jest dniem tradycyjnych polowań oraz biegów myśliwskich na koniach (pogoń za lisem).
Święty Hubert był biskupem Liege w Belgii. Urodził się ok. 656 roku, a zmarł ok. 727 roku. Był synem szlacheckim i wychowywał się w środowisku rycerskim. W młodości był zapalonym myśliwym, jednak po ukazaniu mu się jelenia z krzyżem w środku wieńca, postanowił porzucić polowania i poświęcić swoje życie Bogu. Został biskupem Liege i przez całe swoje życie głosił Ewangelię.
Od końca XV wieku św. Hubert jest patronem myśliwych. Jego dzień, 3 listopada, jest dniem tradycyjnych polowań oraz biegów myśliwskich na koniach (pogoń za lisem). W Polsce obchodzony jest także Dzień Myśliwego, który upamiętnia postać św. Huberta i jego oddanie dla polowań.
Współcześnie św. Hubert jest czczony przez myśliwych na całym świecie, a jego postać symbolizuje szacunek do zwierząt oraz odpowiedzialność wobec natury i jej ochrony. Jego dzień stanowi okazję do celebrowania tradycji myślistwa oraz refleksji nad tym, co oznacza bycie myśliwym we współczesnym świecie.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Hubert św. w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę H
- hefard
dawna nazwa sokoła złapanego przy pierwszym pierzeniu.
- harap
1) bat z krótkim uchwytem i długim rzemieniem używany przy polowaniach par force;
2) zawołanie nakazujące psom gończym oddanie uszczwanej zwierzyny.
- harapowy
zwierz uszczuty przez charty.
- halizna
powierzchnia leśna pozbawiona drzew, leżąca dłuższy czas odłogiem.
- harapowisko
rękojeść harapa.
- Holland - Holland
fabryka broni w Londynie produkująca najwyższej klasy dubeltówki. Strzelby tej firmy mają zawsze w prawej lufie 1/4 czoka, w lewej 3/4 czoka.
- hierarchia łowiecka
ustalona przez tradycję łowiecką klasyfikacja zwierzyny. Według hierarchii łowieckiej układany jest np. pokot. Pierwsze miejsce w hierarhii. zajmuje sierść (łoś, jeleń, daniel, muflon, (...)
- hajże go! hajże go ha!
dawny okrzyk zachęcający charty do gonu.
- heć! heć!
okrzyk nakazujący chartom gonienie zająca lub lisa.
- huczka, huczka, lochanie
okres godowy u dzików; zaczyna się pod koniec listopada i trwa ok. 6 tygodni.