Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: Hubert św.

Hubert św.

Święty Hubert ur. ok. 656 zm. ok. 727 r. - od końca XV wieku patron myśliwych. Legenda głosi o ukazaniu się św. Hubertowi jelenia z krzyżem w środku wieńca. Dzień św. Huberta, 3 listopada, jest dniem tradycyjnych polowań oraz biegów myśliwskich na koniach (pogoń za lisem).

Święty Hubert, urodzony około 656 roku i zmarły około 727 roku, był biskupem Liege w Belgii. Pochodził z rodziny szlacheckiej i wychowywał się w środowisku rycerskim. Młodość spędził jako zapalony myśliwy, jednak jego życie zmieniło się, gdy doznał objawienia, podczas którego ukazał mu się jeleń z krzyżem w środku wieńca. To wydarzenie skłoniło go do porzucenia polowań i poświęcenia swojego życia służbie Bogu. Po tym nawróceniu został biskupem Liege i pozostał wierny Ewangelii przez resztę swojego życia.

Od końca XV wieku św. Hubert jest patronem myśliwych, a jego dzień - 3 listopada - obchodzony jest tradycyjnie poprzez polowania oraz biegi myśliwskie na koniach, znane również jako pogoń za lisem. W Polsce obchodzony jest także Dzień Myśliwego, upamiętniający postać św. Huberta i jego oddanie dla polowań.

Współcześnie postać św. Huberta stanowi symbol szacunku do zwierząt oraz odpowiedzialności wobec natury i jej ochrony, co czyni go ważnym wzorcem dla współczesnych myśliwych na całym świecie. Jego dzień obchodzenia stanowi okazję do celebrowania tradycji myślistwa oraz refleksji nad rolą myśliwego we współczesnym świecie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Hubert św. w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

harapowisko

rękojeść harapa.

hardy

o ptakach zrywających się przed myśliwym poza zasięgiem strzału.

heć! heć!

okrzyk nakazujący chartom gonienie zająca lub lisa.

Holland - Holland

fabryka broni w Londynie produkująca najwyższej klasy dubeltówki. Strzelby tej firmy mają zawsze w prawej lufie 1/4 czoka, w lewej 3/4 czoka.

hierarchia łowiecka

ustalona przez tradycję łowiecką klasyfikacja zwierzyny. Według hierarchii łowieckiej układany jest np. pokot. Pierwsze miejsce w hierarhii. zajmuje sierść (łoś, jeleń, daniel, muflon, (...)

harapowy

zwierz uszczuty przez charty.

hejnał żurawi

głos wydawany przez żurawie regularnie wieczorem, i przed świtem.

harap

1) bat z krótkim uchwytem i długim rzemieniem używany przy polowaniach par force;
2) zawołanie nakazujące psom gończym oddanie uszczwanej zwierzyny.

halali

zawołanie i fanfara oznajmiające miejsce, gdzie jeleń został osaczony przez psy podczas polowań par force. Halali kończyło polowanie (zob. (...)

hukać

o naganiaczach: głośno zachowywać się w miocie.