Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: Hubert św.

Hubert św.

Święty Hubert ur. ok. 656 zm. ok. 727 r. - od końca XV wieku patron myśliwych. Legenda głosi o ukazaniu się św. Hubertowi jelenia z krzyżem w środku wieńca. Dzień św. Huberta, 3 listopada, jest dniem tradycyjnych polowań oraz biegów myśliwskich na koniach (pogoń za lisem).

Święty Hubert, urodzony około 656 roku i zmarły około 727 roku, był biskupem Liege w Belgii. Pochodził z rodziny szlacheckiej i wychowywał się w środowisku rycerskim. Młodość spędził jako zapalony myśliwy, jednak jego życie zmieniło się, gdy doznał objawienia, podczas którego ukazał mu się jeleń z krzyżem w środku wieńca. To wydarzenie skłoniło go do porzucenia polowań i poświęcenia swojego życia służbie Bogu. Po tym nawróceniu został biskupem Liege i pozostał wierny Ewangelii przez resztę swojego życia.

Od końca XV wieku św. Hubert jest patronem myśliwych, a jego dzień - 3 listopada - obchodzony jest tradycyjnie poprzez polowania oraz biegi myśliwskie na koniach, znane również jako pogoń za lisem. W Polsce obchodzony jest także Dzień Myśliwego, upamiętniający postać św. Huberta i jego oddanie dla polowań.

Współcześnie postać św. Huberta stanowi symbol szacunku do zwierząt oraz odpowiedzialności wobec natury i jej ochrony, co czyni go ważnym wzorcem dla współczesnych myśliwych na całym świecie. Jego dzień obchodzenia stanowi okazję do celebrowania tradycji myślistwa oraz refleksji nad rolą myśliwego we współczesnym świecie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Hubert św. w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

heć! heć!

okrzyk nakazujący chartom gonienie zająca lub lisa.

hajże go! hajże go ha!

dawny okrzyk zachęcający charty do gonu.

harap

1) bat z krótkim uchwytem i długim rzemieniem używany przy polowaniach par force;
2) zawołanie nakazujące psom gończym oddanie uszczwanej zwierzyny.

historia łowiectwa w Polsce

Łowiectwo było jednym z podstawowych zajęć ludów pierwotnych na całym świecie, również i w Polsce znajdujemy liczne ślady polowań ludzi jaskiniowych. Historia łowiecka nowożytnego w (...)

hodowla zwierzyny

całość zabiegów przeprowadzanych w łowisku, zmierzających do przystosowania zasobów zwierzyny do możliwości środowiska, w celu optymalnego zaspokojenia potrzeb łowiectwa i gospodarki (...)

hardy

o ptakach zrywających się przed myśliwym poza zasięgiem strzału.

huczek

dawna nazwa naganiacza głośno pędzącego zwierzynę.

huczka, huczka, lochanie

okres godowy u dzików; zaczyna się pod koniec listopada i trwa ok. 6 tygodni.

hejnał żurawi

głos wydawany przez żurawie regularnie wieczorem, i przed świtem.

halali

zawołanie i fanfara oznajmiające miejsce, gdzie jeleń został osaczony przez psy podczas polowań par force. Halali kończyło polowanie (zob. (...)