Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: Hubert św.

Hubert św.

Święty Hubert ur. ok. 656 zm. ok. 727 r. - od końca XV wieku patron myśliwych. Legenda głosi o ukazaniu się św. Hubertowi jelenia z krzyżem w środku wieńca. Dzień św. Huberta, 3 listopada, jest dniem tradycyjnych polowań oraz biegów myśliwskich na koniach (pogoń za lisem).

Święty Hubert był biskupem Liege w Belgii. Urodził się ok. 656 roku, a zmarł ok. 727 roku. Był synem szlacheckim i wychowywał się w środowisku rycerskim. W młodości był zapalonym myśliwym, jednak po ukazaniu mu się jelenia z krzyżem w środku wieńca, postanowił porzucić polowania i poświęcić swoje życie Bogu. Został biskupem Liege i przez całe swoje życie głosił Ewangelię.

Od końca XV wieku św. Hubert jest patronem myśliwych. Jego dzień, 3 listopada, jest dniem tradycyjnych polowań oraz biegów myśliwskich na koniach (pogoń za lisem). W Polsce obchodzony jest także Dzień Myśliwego, który upamiętnia postać św. Huberta i jego oddanie dla polowań.

Współcześnie św. Hubert jest czczony przez myśliwych na całym świecie, a jego postać symbolizuje szacunek do zwierząt oraz odpowiedzialność wobec natury i jej ochrony. Jego dzień stanowi okazję do celebrowania tradycji myślistwa oraz refleksji nad tym, co oznacza bycie myśliwym we współczesnym świecie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Hubert św. w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

hefard

dawna nazwa sokoła złapanego przy pierwszym pierzeniu.

harap

1) bat z krótkim uchwytem i długim rzemieniem używany przy polowaniach par force;
2) zawołanie nakazujące psom gończym oddanie uszczwanej zwierzyny.

harapowy

zwierz uszczuty przez charty.

halizna

powierzchnia leśna pozbawiona drzew, leżąca dłuższy czas odłogiem.

harapowisko

rękojeść harapa.

Holland - Holland

fabryka broni w Londynie produkująca najwyższej klasy dubeltówki. Strzelby tej firmy mają zawsze w prawej lufie 1/4 czoka, w lewej 3/4 czoka.

hierarchia łowiecka

ustalona przez tradycję łowiecką klasyfikacja zwierzyny. Według hierarchii łowieckiej układany jest np. pokot. Pierwsze miejsce w hierarhii. zajmuje sierść (łoś, jeleń, daniel, muflon, (...)

hajże go! hajże go ha!

dawny okrzyk zachęcający charty do gonu.

heć! heć!

okrzyk nakazujący chartom gonienie zająca lub lisa.

huczka, huczka, lochanie

okres godowy u dzików; zaczyna się pod koniec listopada i trwa ok. 6 tygodni.