Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: Hubert św.

Hubert św.

Święty Hubert ur. ok. 656 zm. ok. 727 r. - od końca XV wieku patron myśliwych. Legenda głosi o ukazaniu się św. Hubertowi jelenia z krzyżem w środku wieńca. Dzień św. Huberta, 3 listopada, jest dniem tradycyjnych polowań oraz biegów myśliwskich na koniach (pogoń za lisem).

Święty Hubert był biskupem Liege w Belgii. Urodził się ok. 656 roku, a zmarł ok. 727 roku. Był synem szlacheckim i wychowywał się w środowisku rycerskim. W młodości był zapalonym myśliwym, jednak po ukazaniu mu się jelenia z krzyżem w środku wieńca, postanowił porzucić polowania i poświęcić swoje życie Bogu. Został biskupem Liege i przez całe swoje życie głosił Ewangelię.

Od końca XV wieku św. Hubert jest patronem myśliwych. Jego dzień, 3 listopada, jest dniem tradycyjnych polowań oraz biegów myśliwskich na koniach (pogoń za lisem). W Polsce obchodzony jest także Dzień Myśliwego, który upamiętnia postać św. Huberta i jego oddanie dla polowań.

Współcześnie św. Hubert jest czczony przez myśliwych na całym świecie, a jego postać symbolizuje szacunek do zwierząt oraz odpowiedzialność wobec natury i jej ochrony. Jego dzień stanowi okazję do celebrowania tradycji myślistwa oraz refleksji nad tym, co oznacza bycie myśliwym we współczesnym świecie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Hubert św. w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

Holland - Holland

fabryka broni w Londynie produkująca najwyższej klasy dubeltówki. Strzelby tej firmy mają zawsze w prawej lufie 1/4 czoka, w lewej 3/4 czoka.

historia łowiectwa w Polsce

Łowiectwo było jednym z podstawowych zajęć ludów pierwotnych na całym świecie, również i w Polsce znajdujemy liczne ślady polowań ludzi jaskiniowych. Historia łowiecka nowożytnego w (...)

hejnał żurawi

głos wydawany przez żurawie regularnie wieczorem, i przed świtem.

huczka, huczka, lochanie

okres godowy u dzików; zaczyna się pod koniec listopada i trwa ok. 6 tygodni.

halizna

powierzchnia leśna pozbawiona drzew, leżąca dłuższy czas odłogiem.

hajże go! hajże go ha!

dawny okrzyk zachęcający charty do gonu.

hodowla zwierzyny

całość zabiegów przeprowadzanych w łowisku, zmierzających do przystosowania zasobów zwierzyny do możliwości środowiska, w celu optymalnego zaspokojenia potrzeb łowiectwa i gospodarki (...)

hukać

o naganiaczach: głośno zachowywać się w miocie.

harapowisko

rękojeść harapa.

haki, haki, grandle, pniaki

1) szczątkowe kły jelenia znajdujące się w górnej szczęce. Dodatkowe trofeum z jelenia. H. u starszych osobników są pięknie opalone. Oprawione przez jubilera są używane jako biżuteria (...)