Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: harap

harap

1) bat z krótkim uchwytem i długim rzemieniem używany przy polowaniach par force;
2) zawołanie nakazujące psom gończym oddanie uszczwanej zwierzyny.

Harap to narzędzie używane w polowaniach par force, które polega na gonieniu zwierzyny przez psy gończe. Jest to długi bat z krótkim uchwytem, który służy do wydawania poleceń psom gończym. Harap jest używany do wskazywania psom gończym, gdzie mają iść i jak mają się zachować.

Harap jest również używany do wydawania zawołań nakazujących psom gończym oddanie uszczwanej zwierzyny. Zawołanie to jest wydawane przez myśliwego, gdy psy gończe dopadną zwierzyny i trzeba jej oddać. Zazwyczaj jest to po prostu słowo „harap”, ale może być również innym sformułowaniem, takim jak „oddaj” lub „stop”.

Harap jest bardzo ważnym narzędziem podczas polowań par force. Pomaga myśliwemu kontrolować psy gończe i wskazywać im, gdzie mają iść i co mają robić. Pomaga również wydawać polecenia dotyczące oddawania uszczwanej zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj harap w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

Hubert św.

Święty Hubert ur. ok. 656 zm. ok. 727 r. - od końca XV wieku patron myśliwych. Legenda głosi o ukazaniu się św. Hubertowi jelenia z krzyżem w środku wieńca. Dzień św. Huberta, 3 (...)

halać

o psach gończych: wydawać charakterystyczny głos przy dochodzeniu zwierzyny.

historia łowiectwa w Polsce

Łowiectwo było jednym z podstawowych zajęć ludów pierwotnych na całym świecie, również i w Polsce znajdujemy liczne ślady polowań ludzi jaskiniowych. Historia łowiecka nowożytnego w (...)

huczka, huczka, lochanie

okres godowy u dzików; zaczyna się pod koniec listopada i trwa ok. 6 tygodni.

hajże go! hajże go ha!

dawny okrzyk zachęcający charty do gonu.

Holland - Holland

fabryka broni w Londynie produkująca najwyższej klasy dubeltówki. Strzelby tej firmy mają zawsze w prawej lufie 1/4 czoka, w lewej 3/4 czoka.

harap

1) bat z krótkim uchwytem i długim rzemieniem używany przy polowaniach par force;
2) zawołanie nakazujące psom gończym oddanie uszczwanej zwierzyny.

halizna

powierzchnia leśna pozbawiona drzew, leżąca dłuższy czas odłogiem.

hodowla zwierzyny

całość zabiegów przeprowadzanych w łowisku, zmierzających do przystosowania zasobów zwierzyny do możliwości środowiska, w celu optymalnego zaspokojenia potrzeb łowiectwa i gospodarki (...)

harapowy

zwierz uszczuty przez charty.