Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: harapowy

harapowy

zwierz uszczuty przez charty.

Harapowy - termin używany w łowiectwie do opisania zwierzęcia, które zostało uszczute przez charty. Chart, będący drapieżnikiem, polując na ptaki lub małe ssaki, może uszczuć ofiarę poprzez wykorzystanie swoich szponów do przytrzymania i zadania ran na skórze. Po ataku charta, zwierzę poszkodowane w ten sposób nazywane jest harapowym. Określenie to może być stosowane zarówno w odniesieniu do samej ofiary charta, jak i samego drapieżnika, jeśli posiada rany na skórze po walce z innym drapieżnikiem lub stoczonej walki z ofiarą.

Dodatkowo termin "harapowy" może być używany jako określenie dla dzikiego zwierzęcia, które jest bardzo słabe lub chore. Oznacza to, że zwierzę jest osłabione przez chorobę lub starzenie się i nie jest w stanie walczyć o swoje życie. W takim przypadku określenie harapowy służy do opisania stanu zwierzęcia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj harapowy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

harapowisko

rękojeść harapa.

Holland - Holland

fabryka broni w Londynie produkująca najwyższej klasy dubeltówki. Strzelby tej firmy mają zawsze w prawej lufie 1/4 czoka, w lewej 3/4 czoka.

heć! heć!

okrzyk nakazujący chartom gonienie zająca lub lisa.

hajże go! hajże go ha!

dawny okrzyk zachęcający charty do gonu.

hierarchia łowiecka

ustalona przez tradycję łowiecką klasyfikacja zwierzyny. Według hierarchii łowieckiej układany jest np. pokot. Pierwsze miejsce w hierarhii. zajmuje sierść (łoś, jeleń, daniel, muflon, (...)

huczek

dawna nazwa naganiacza głośno pędzącego zwierzynę.

harap

1) bat z krótkim uchwytem i długim rzemieniem używany przy polowaniach par force;
2) zawołanie nakazujące psom gończym oddanie uszczwanej zwierzyny.

halizna

powierzchnia leśna pozbawiona drzew, leżąca dłuższy czas odłogiem.

harapowy

zwierz uszczuty przez charty.

historia broni myśliwskiej

Pierwszą bronią myśliwską w czasach prehistorycznych były maczugi, potem człowiek zaczął używać do polowań kolejno oszczepów, toporów, wreszcie skonstruował broń miotającą - (...)