Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: harapowy

harapowy

zwierz uszczuty przez charty.

Harapowy - termin używany w łowiectwie do opisania zwierzęcia, które zostało uszczute przez charty. Chart, będący drapieżnikiem, polując na ptaki lub małe ssaki, może uszczuć ofiarę poprzez wykorzystanie swoich szponów do przytrzymania i zadania ran na skórze. Po ataku charta, zwierzę poszkodowane w ten sposób nazywane jest harapowym. Określenie to może być stosowane zarówno w odniesieniu do samej ofiary charta, jak i samego drapieżnika, jeśli posiada rany na skórze po walce z innym drapieżnikiem lub stoczonej walki z ofiarą.

Dodatkowo termin "harapowy" może być używany jako określenie dla dzikiego zwierzęcia, które jest bardzo słabe lub chore. Oznacza to, że zwierzę jest osłabione przez chorobę lub starzenie się i nie jest w stanie walczyć o swoje życie. W takim przypadku określenie harapowy służy do opisania stanu zwierzęcia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj harapowy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

huczek

dawna nazwa naganiacza głośno pędzącego zwierzynę.

hefard

dawna nazwa sokoła złapanego przy pierwszym pierzeniu.

heco! heco!

zawołanie przywołujące charty do jeźdźca, który dostrzegł zająca.

hukać

o naganiaczach: głośno zachowywać się w miocie.

hodowla zwierzyny

całość zabiegów przeprowadzanych w łowisku, zmierzających do przystosowania zasobów zwierzyny do możliwości środowiska, w celu optymalnego zaspokojenia potrzeb łowiectwa i gospodarki (...)

haki, haki, grandle, pniaki

1) szczątkowe kły jelenia znajdujące się w górnej szczęce. Dodatkowe trofeum z jelenia. H. u starszych osobników są pięknie opalone. Oprawione przez jubilera są używane jako biżuteria (...)

huczka, huczka, lochanie

okres godowy u dzików; zaczyna się pod koniec listopada i trwa ok. 6 tygodni.

harapowy

zwierz uszczuty przez charty.

historia broni myśliwskiej

Pierwszą bronią myśliwską w czasach prehistorycznych były maczugi, potem człowiek zaczął używać do polowań kolejno oszczepów, toporów, wreszcie skonstruował broń miotającą - (...)

Hubert św.

Święty Hubert ur. ok. 656 zm. ok. 727 r. - od końca XV wieku patron myśliwych. Legenda głosi o ukazaniu się św. Hubertowi jelenia z krzyżem w środku wieńca. Dzień św. Huberta, 3 (...)