Definicja hasła: harapowy
- harapowy
zwierz uszczuty przez charty.
Harapowy - termin używany w łowiectwie do opisania zwierzęcia, które zostało uszczute przez charty. Chart, będący drapieżnikiem, polując na ptaki lub małe ssaki, może uszczuć ofiarę poprzez wykorzystanie swoich szponów do przytrzymania i zadania ran na skórze. Po ataku charta, zwierzę poszkodowane w ten sposób nazywane jest harapowym. Określenie to może być stosowane zarówno w odniesieniu do samej ofiary charta, jak i samego drapieżnika, jeśli posiada rany na skórze po walce z innym drapieżnikiem lub stoczonej walki z ofiarą.
Dodatkowo termin "harapowy" może być używany jako określenie dla dzikiego zwierzęcia, które jest bardzo słabe lub chore. Oznacza to, że zwierzę jest osłabione przez chorobę lub starzenie się i nie jest w stanie walczyć o swoje życie. W takim przypadku określenie harapowy służy do opisania stanu zwierzęcia.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj harapowy w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę H
- hodowla zwierzyny
całość zabiegów przeprowadzanych w łowisku, zmierzających do przystosowania zasobów zwierzyny do możliwości środowiska, w celu optymalnego zaspokojenia potrzeb łowiectwa i gospodarki (...)
- huczka, huczka, lochanie
okres godowy u dzików; zaczyna się pod koniec listopada i trwa ok. 6 tygodni.
- historia broni myśliwskiej
Pierwszą bronią myśliwską w czasach prehistorycznych były maczugi, potem człowiek zaczął używać do polowań kolejno oszczepów, toporów, wreszcie skonstruował broń miotającą - (...)
- hefard
dawna nazwa sokoła złapanego przy pierwszym pierzeniu.
- huczek
dawna nazwa naganiacza głośno pędzącego zwierzynę.
- Holland - Holland
fabryka broni w Londynie produkująca najwyższej klasy dubeltówki. Strzelby tej firmy mają zawsze w prawej lufie 1/4 czoka, w lewej 3/4 czoka.
- haki, haki, grandle, pniaki
1) szczątkowe kły jelenia znajdujące się w górnej szczęce. Dodatkowe trofeum z jelenia. H. u starszych osobników są pięknie opalone. Oprawione przez jubilera są używane jako biżuteria (...)
- Hubert św.
Święty Hubert ur. ok. 656 zm. ok. 727 r. - od końca XV wieku patron myśliwych. Legenda głosi o ukazaniu się św. Hubertowi jelenia z krzyżem w środku wieńca. Dzień św. Huberta, 3 (...)
- historia łowiectwa w Polsce
Łowiectwo było jednym z podstawowych zajęć ludów pierwotnych na całym świecie, również i w Polsce znajdujemy liczne ślady polowań ludzi jaskiniowych. Historia łowiecka nowożytnego w (...)
- heć! heć!
okrzyk nakazujący chartom gonienie zająca lub lisa.