Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: harapowy

harapowy

zwierz uszczuty przez charty.

Harapowy - termin używany w łowiectwie do opisania zwierzęcia, które zostało uszczute przez charty. Chart, będący drapieżnikiem, polując na ptaki lub małe ssaki, może uszczuć ofiarę poprzez wykorzystanie swoich szponów do przytrzymania i zadania ran na skórze. Po ataku charta, zwierzę poszkodowane w ten sposób nazywane jest harapowym. Określenie to może być stosowane zarówno w odniesieniu do samej ofiary charta, jak i samego drapieżnika, jeśli posiada rany na skórze po walce z innym drapieżnikiem lub stoczonej walki z ofiarą.

Dodatkowo termin "harapowy" może być używany jako określenie dla dzikiego zwierzęcia, które jest bardzo słabe lub chore. Oznacza to, że zwierzę jest osłabione przez chorobę lub starzenie się i nie jest w stanie walczyć o swoje życie. W takim przypadku określenie harapowy służy do opisania stanu zwierzęcia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj harapowy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

hodowla zwierzyny

całość zabiegów przeprowadzanych w łowisku, zmierzających do przystosowania zasobów zwierzyny do możliwości środowiska, w celu optymalnego zaspokojenia potrzeb łowiectwa i gospodarki (...)

Holland - Holland

fabryka broni w Londynie produkująca najwyższej klasy dubeltówki. Strzelby tej firmy mają zawsze w prawej lufie 1/4 czoka, w lewej 3/4 czoka.

hajże go! hajże go ha!

dawny okrzyk zachęcający charty do gonu.

harapowisko

rękojeść harapa.

halizna

powierzchnia leśna pozbawiona drzew, leżąca dłuższy czas odłogiem.

harap

1) bat z krótkim uchwytem i długim rzemieniem używany przy polowaniach par force;
2) zawołanie nakazujące psom gończym oddanie uszczwanej zwierzyny.

hejnał żurawi

głos wydawany przez żurawie regularnie wieczorem, i przed świtem.

historia broni myśliwskiej

Pierwszą bronią myśliwską w czasach prehistorycznych były maczugi, potem człowiek zaczął używać do polowań kolejno oszczepów, toporów, wreszcie skonstruował broń miotającą - (...)

huczka, huczka, lochanie

okres godowy u dzików; zaczyna się pod koniec listopada i trwa ok. 6 tygodni.

hierarchia łowiecka

ustalona przez tradycję łowiecką klasyfikacja zwierzyny. Według hierarchii łowieckiej układany jest np. pokot. Pierwsze miejsce w hierarhii. zajmuje sierść (łoś, jeleń, daniel, muflon, (...)