Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: harapowy

harapowy

zwierz uszczuty przez charty.

Harapowy to termin używany w łowiectwie, aby opisać zwierzę, które zostało uszczute przez charty. Charty są drapieżnikami, które polują na inne zwierzęta, aby je zjeść. Zazwyczaj są to ptaki lub małe ssaki. Gdy chart atakuje ofiarę, może ją uszczuć, co oznacza, że wykorzystuje swoje szpony do przytrzymania i rani jej skórę.

Harapowy może być używany do opisania zarówno ofiary charta, jak i samego charta. Ofiara może mieć rany na skórze po ataku charta i będzie nazywana harapowym. Natomiast sam chart może być harapowym, jeśli ma rany na skórze po walce z innym drapieżnikiem lub po starciu z ofiarą.

Harapowy jest czasami używany jako określenie dla dzikich zwierząt, które są bardzo słabe lub chore. Może to oznaczać, że zwierzę jest osłabione przez chorobę lub starzenie się i nie jest w stanie walczyć o swoje życie. W takim przypadku harapowy może być użyty do opisania tego stanu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj harapowy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

heco! heco!

zawołanie przywołujące charty do jeźdźca, który dostrzegł zająca.

harapowy

zwierz uszczuty przez charty.

hodowla zwierzyny

całość zabiegów przeprowadzanych w łowisku, zmierzających do przystosowania zasobów zwierzyny do możliwości środowiska, w celu optymalnego zaspokojenia potrzeb łowiectwa i gospodarki (...)

halali

zawołanie i fanfara oznajmiające miejsce, gdzie jeleń został osaczony przez psy podczas polowań par force. Halali kończyło polowanie (zob. (...)

hukać

o naganiaczach: głośno zachowywać się w miocie.

hefard

dawna nazwa sokoła złapanego przy pierwszym pierzeniu.

Hubert św.

Święty Hubert ur. ok. 656 zm. ok. 727 r. - od końca XV wieku patron myśliwych. Legenda głosi o ukazaniu się św. Hubertowi jelenia z krzyżem w środku wieńca. Dzień św. Huberta, 3 (...)

historia łowiectwa w Polsce

Łowiectwo było jednym z podstawowych zajęć ludów pierwotnych na całym świecie, również i w Polsce znajdujemy liczne ślady polowań ludzi jaskiniowych. Historia łowiecka nowożytnego w (...)

huczek

dawna nazwa naganiacza głośno pędzącego zwierzynę.

Holland - Holland

fabryka broni w Londynie produkująca najwyższej klasy dubeltówki. Strzelby tej firmy mają zawsze w prawej lufie 1/4 czoka, w lewej 3/4 czoka.