Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: heć! heć!

heć! heć!

okrzyk nakazujący chartom gonienie zająca lub lisa.

Heć! heć! - okrzyk łowiecki, który jest używany przez myśliwych do nakazania chartom gonienia zająca lub lisa. Stanowi podstawowy element komunikacji między myśliwymi a chartami podczas polowania, służąc do skierowania psów w stronę celu oraz wywołania reakcji natychmiastowego rozpoczęcia gonienia. Okrzyk ów może być stosowany wraz z innymi komendami dla chartów, takimi jak "hup!" czy "hut!". Jest również używany do nakazania psom powrotu do myśliwego po osiągnięciu celu bądź zgubieniu się. Jego zastosowanie zapewnia sprawną organizację pracy chartów i poprawia skuteczność polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj heć! heć! w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

harap

1) bat z krótkim uchwytem i długim rzemieniem używany przy polowaniach par force;
2) zawołanie nakazujące psom gończym oddanie uszczwanej zwierzyny.

hardy

o ptakach zrywających się przed myśliwym poza zasięgiem strzału.

halać

o psach gończych: wydawać charakterystyczny głos przy dochodzeniu zwierzyny.

halali

zawołanie i fanfara oznajmiające miejsce, gdzie jeleń został osaczony przez psy podczas polowań par force. Halali kończyło polowanie (zob. (...)

historia łowiectwa w Polsce

Łowiectwo było jednym z podstawowych zajęć ludów pierwotnych na całym świecie, również i w Polsce znajdujemy liczne ślady polowań ludzi jaskiniowych. Historia łowiecka nowożytnego w (...)

hejnał żurawi

głos wydawany przez żurawie regularnie wieczorem, i przed świtem.

haki, haki, grandle, pniaki

1) szczątkowe kły jelenia znajdujące się w górnej szczęce. Dodatkowe trofeum z jelenia. H. u starszych osobników są pięknie opalone. Oprawione przez jubilera są używane jako biżuteria (...)

Hubert św.

Święty Hubert ur. ok. 656 zm. ok. 727 r. - od końca XV wieku patron myśliwych. Legenda głosi o ukazaniu się św. Hubertowi jelenia z krzyżem w środku wieńca. Dzień św. Huberta, 3 (...)

historia broni myśliwskiej

Pierwszą bronią myśliwską w czasach prehistorycznych były maczugi, potem człowiek zaczął używać do polowań kolejno oszczepów, toporów, wreszcie skonstruował broń miotającą - (...)

hodowla zwierzyny

całość zabiegów przeprowadzanych w łowisku, zmierzających do przystosowania zasobów zwierzyny do możliwości środowiska, w celu optymalnego zaspokojenia potrzeb łowiectwa i gospodarki (...)