Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: huczek

huczek

dawna nazwa naganiacza głośno pędzącego zwierzynę.

Huczek to dawna nazwa naganiacza, czyli osoby lub psa, której zadaniem jest głośne pędzenie zwierzyny podczas polowania. Naganiacz ma za zadanie sprawić, aby zwierzęta poruszały się w stronę myśliwych, co ułatwia polowanie. Metoda ta została wykorzystywana głównie w łowiectwie klasycznym, gdy nie używano broni palnej.

Huczek był często wykorzystywany podczas polowań na dużą zwierzynę, taką jak jeleń, daniel czy dzik. Naganiacz, wyposażony w huczek, musiał być potrafił utrzymywać kontakt ze zwierzyną i przeganiać ją w kierunku myśliwych. Warunkiem skuteczności tej metody było umiejętne prowadzenie naganiacza oraz odpowiednie przygotowanie i współpraca z resztą drużyny łowieckiej.

Współcześnie stosowanie huczka jako narzędzia polowania jest rzadkością. Obecnie do pędzenia zwierzęcia używa się raczej innych metod, a sama nazwa "huczek" często kojarzy się z tradycją i historią łowiectwa. Mimo to, historia i funkcja huczka stanowią istotny element w dziedzictwie kulturowym polskiego łowiectwa.

Warto zaznaczyć, że tradycyjne metody polowań nadal są praktykowane przez niektóre środowiska myśliwskie jako forma zachowania dziedzictwa łowieckiego oraz szacunek dla historii polowania. Dla wielu entuzjastów łowiectwa nauka o starodawnych narzędziach i technikach służących do polowania stanowi ważny wkład w rozwój ich pasji i zrozumienie tradycji łowieckiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj huczek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

haki, haki, grandle, pniaki

1) szczątkowe kły jelenia znajdujące się w górnej szczęce. Dodatkowe trofeum z jelenia. H. u starszych osobników są pięknie opalone. Oprawione przez jubilera są używane jako biżuteria (...)

huczek

dawna nazwa naganiacza głośno pędzącego zwierzynę.

heco! heco!

zawołanie przywołujące charty do jeźdźca, który dostrzegł zająca.

harap

1) bat z krótkim uchwytem i długim rzemieniem używany przy polowaniach par force;
2) zawołanie nakazujące psom gończym oddanie uszczwanej zwierzyny.

huczka, huczka, lochanie

okres godowy u dzików; zaczyna się pod koniec listopada i trwa ok. 6 tygodni.

halizna

powierzchnia leśna pozbawiona drzew, leżąca dłuższy czas odłogiem.

halali

zawołanie i fanfara oznajmiające miejsce, gdzie jeleń został osaczony przez psy podczas polowań par force. Halali kończyło polowanie (zob. (...)

heć! heć!

okrzyk nakazujący chartom gonienie zająca lub lisa.

hierarchia łowiecka

ustalona przez tradycję łowiecką klasyfikacja zwierzyny. Według hierarchii łowieckiej układany jest np. pokot. Pierwsze miejsce w hierarhii. zajmuje sierść (łoś, jeleń, daniel, muflon, (...)

hardy

o ptakach zrywających się przed myśliwym poza zasięgiem strzału.