Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: harapowisko

harapowisko

rękojeść harapa.

Harapowisko to rękojeść harapy, czyli rodzaj uchwytu służącego do trzymania broni myśliwskiej podczas polowań. Jest to często wykonana z drewna, skóry lub metalu rękojeść o prostym kształcie, zaprojektowana tak, aby umożliwić wygodne i pewne chwycenie broni. Harapowiska mogą być dostosowane do różnych rodzajów broni, takich jak strzelby, pistolety, noże czy maczety, co pozwala myśliwym na wygodne trzymanie i obsługę swojego sprzętu podczas polowań. Dodatkowo, harapowisko może być ozdobione rzeźbieniami lub innymi dekoracjami wykonanymi z drewna lub metalu, co ma nie tylko walory estetyczne, ale także może pełnić funkcję identyfikacyjną w kontekście narodowości lub przynależności do określonej organizacji myśliwskiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj harapowisko w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

historia łowiectwa w Polsce

Łowiectwo było jednym z podstawowych zajęć ludów pierwotnych na całym świecie, również i w Polsce znajdujemy liczne ślady polowań ludzi jaskiniowych. Historia łowiecka nowożytnego w (...)

hierarchia łowiecka

ustalona przez tradycję łowiecką klasyfikacja zwierzyny. Według hierarchii łowieckiej układany jest np. pokot. Pierwsze miejsce w hierarhii. zajmuje sierść (łoś, jeleń, daniel, muflon, (...)

hardy

o ptakach zrywających się przed myśliwym poza zasięgiem strzału.

hefard

dawna nazwa sokoła złapanego przy pierwszym pierzeniu.

heć! heć!

okrzyk nakazujący chartom gonienie zająca lub lisa.

halizna

powierzchnia leśna pozbawiona drzew, leżąca dłuższy czas odłogiem.

Hubert św.

Święty Hubert ur. ok. 656 zm. ok. 727 r. - od końca XV wieku patron myśliwych. Legenda głosi o ukazaniu się św. Hubertowi jelenia z krzyżem w środku wieńca. Dzień św. Huberta, 3 (...)

hejnał żurawi

głos wydawany przez żurawie regularnie wieczorem, i przed świtem.

Holland - Holland

fabryka broni w Londynie produkująca najwyższej klasy dubeltówki. Strzelby tej firmy mają zawsze w prawej lufie 1/4 czoka, w lewej 3/4 czoka.

hajże go! hajże go ha!

dawny okrzyk zachęcający charty do gonu.