Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: harapowisko

harapowisko

rękojeść harapa.

Harapowisko to rękojeść harapy, czyli rodzaj uchwytu służącego do trzymania broni myśliwskiej podczas polowań. Jest to często wykonana z drewna, skóry lub metalu rękojeść o prostym kształcie, zaprojektowana tak, aby umożliwić wygodne i pewne chwycenie broni. Harapowiska mogą być dostosowane do różnych rodzajów broni, takich jak strzelby, pistolety, noże czy maczety, co pozwala myśliwym na wygodne trzymanie i obsługę swojego sprzętu podczas polowań. Dodatkowo, harapowisko może być ozdobione rzeźbieniami lub innymi dekoracjami wykonanymi z drewna lub metalu, co ma nie tylko walory estetyczne, ale także może pełnić funkcję identyfikacyjną w kontekście narodowości lub przynależności do określonej organizacji myśliwskiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj harapowisko w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

Hubert św.

Święty Hubert ur. ok. 656 zm. ok. 727 r. - od końca XV wieku patron myśliwych. Legenda głosi o ukazaniu się św. Hubertowi jelenia z krzyżem w środku wieńca. Dzień św. Huberta, 3 (...)

hajże go! hajże go ha!

dawny okrzyk zachęcający charty do gonu.

haki, haki, grandle, pniaki

1) szczątkowe kły jelenia znajdujące się w górnej szczęce. Dodatkowe trofeum z jelenia. H. u starszych osobników są pięknie opalone. Oprawione przez jubilera są używane jako biżuteria (...)

heć! heć!

okrzyk nakazujący chartom gonienie zająca lub lisa.

harapowisko

rękojeść harapa.

historia broni myśliwskiej

Pierwszą bronią myśliwską w czasach prehistorycznych były maczugi, potem człowiek zaczął używać do polowań kolejno oszczepów, toporów, wreszcie skonstruował broń miotającą - (...)

halali

zawołanie i fanfara oznajmiające miejsce, gdzie jeleń został osaczony przez psy podczas polowań par force. Halali kończyło polowanie (zob. (...)

harapowy

zwierz uszczuty przez charty.

hodowla zwierzyny

całość zabiegów przeprowadzanych w łowisku, zmierzających do przystosowania zasobów zwierzyny do możliwości środowiska, w celu optymalnego zaspokojenia potrzeb łowiectwa i gospodarki (...)

harap

1) bat z krótkim uchwytem i długim rzemieniem używany przy polowaniach par force;
2) zawołanie nakazujące psom gończym oddanie uszczwanej zwierzyny.