Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: hardy

hardy

o ptakach zrywających się przed myśliwym poza zasięgiem strzału.

Hardy to termin używany w łowiectwie, który opisuje ptaki, które zrywają się przed myśliwym poza jego zasięgiem strzału. Charakteryzują się one szybkością, zwinnością oraz czujnością, co sprawia że są trudne do upolowania. Ptaki hardy są także inteligentne i potrafią unikać pułapek myśliwych. W związku z tym polowanie na nie wymaga od myśliwego cierpliwości, skupienia oraz wykorzystania różnych technik łowieckich. Ponadto ptaki hardy są wrażliwe na hałas, co dodatkowo utrudnia polowanie na nie. Myśliwi muszą więc zachować odpowiednią ciszę podczas polowania na tego typu ptaki. Termin ten odnosi się do różnych gatunków ptaków łownych, takich jak bażanty, kuropatwy czy perlice, które ze względu na swoje cechy wymagają od myśliwych szczególnej precyzji i determinacji w polowaniu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj hardy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

huczka, huczka, lochanie

okres godowy u dzików; zaczyna się pod koniec listopada i trwa ok. 6 tygodni.

hierarchia łowiecka

ustalona przez tradycję łowiecką klasyfikacja zwierzyny. Według hierarchii łowieckiej układany jest np. pokot. Pierwsze miejsce w hierarhii. zajmuje sierść (łoś, jeleń, daniel, muflon, (...)

halać

o psach gończych: wydawać charakterystyczny głos przy dochodzeniu zwierzyny.

harapowisko

rękojeść harapa.

Hubert św.

Święty Hubert ur. ok. 656 zm. ok. 727 r. - od końca XV wieku patron myśliwych. Legenda głosi o ukazaniu się św. Hubertowi jelenia z krzyżem w środku wieńca. Dzień św. Huberta, 3 (...)

hardy

o ptakach zrywających się przed myśliwym poza zasięgiem strzału.

hejnał żurawi

głos wydawany przez żurawie regularnie wieczorem, i przed świtem.

Holland - Holland

fabryka broni w Londynie produkująca najwyższej klasy dubeltówki. Strzelby tej firmy mają zawsze w prawej lufie 1/4 czoka, w lewej 3/4 czoka.

heć! heć!

okrzyk nakazujący chartom gonienie zająca lub lisa.

haki, haki, grandle, pniaki

1) szczątkowe kły jelenia znajdujące się w górnej szczęce. Dodatkowe trofeum z jelenia. H. u starszych osobników są pięknie opalone. Oprawione przez jubilera są używane jako biżuteria (...)