Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: hardy

hardy

o ptakach zrywających się przed myśliwym poza zasięgiem strzału.

Hardy to termin używany w łowiectwie, który opisuje ptaki, które zrywają się przed myśliwym poza jego zasięgiem strzału. Charakteryzują się one szybkością, zwinnością oraz czujnością, co sprawia że są trudne do upolowania. Ptaki hardy są także inteligentne i potrafią unikać pułapek myśliwych. W związku z tym polowanie na nie wymaga od myśliwego cierpliwości, skupienia oraz wykorzystania różnych technik łowieckich. Ponadto ptaki hardy są wrażliwe na hałas, co dodatkowo utrudnia polowanie na nie. Myśliwi muszą więc zachować odpowiednią ciszę podczas polowania na tego typu ptaki. Termin ten odnosi się do różnych gatunków ptaków łownych, takich jak bażanty, kuropatwy czy perlice, które ze względu na swoje cechy wymagają od myśliwych szczególnej precyzji i determinacji w polowaniu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj hardy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

harapowy

zwierz uszczuty przez charty.

hodowla zwierzyny

całość zabiegów przeprowadzanych w łowisku, zmierzających do przystosowania zasobów zwierzyny do możliwości środowiska, w celu optymalnego zaspokojenia potrzeb łowiectwa i gospodarki (...)

heco! heco!

zawołanie przywołujące charty do jeźdźca, który dostrzegł zająca.

harap

1) bat z krótkim uchwytem i długim rzemieniem używany przy polowaniach par force;
2) zawołanie nakazujące psom gończym oddanie uszczwanej zwierzyny.

halizna

powierzchnia leśna pozbawiona drzew, leżąca dłuższy czas odłogiem.

hierarchia łowiecka

ustalona przez tradycję łowiecką klasyfikacja zwierzyny. Według hierarchii łowieckiej układany jest np. pokot. Pierwsze miejsce w hierarhii. zajmuje sierść (łoś, jeleń, daniel, muflon, (...)

Holland - Holland

fabryka broni w Londynie produkująca najwyższej klasy dubeltówki. Strzelby tej firmy mają zawsze w prawej lufie 1/4 czoka, w lewej 3/4 czoka.

historia broni myśliwskiej

Pierwszą bronią myśliwską w czasach prehistorycznych były maczugi, potem człowiek zaczął używać do polowań kolejno oszczepów, toporów, wreszcie skonstruował broń miotającą - (...)

hukać

o naganiaczach: głośno zachowywać się w miocie.

hejnał żurawi

głos wydawany przez żurawie regularnie wieczorem, i przed świtem.