Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: halać

halać

o psach gończych: wydawać charakterystyczny głos przy dochodzeniu zwierzyny.

Halać to określenie stosowane w łowiectwie, które odnosi się do psów gończych. Oznacza ono wydawanie przez psa charakterystycznego głosu, który służy do dochodzenia zwierzyny. Głos ten jest wyjątkowo donośny i może być słyszany na duże odległości. Jest to bardzo ważna cecha psów gończych, ponieważ pozwala myśliwem na śledzenie zwierzyny i jej lokalizację.

Głos halać jest bardzo charakterystyczny i można go odróżnić od innych dźwięków wydawanych przez psy. Jest to głos o wysokim tonie, który może być słyszany na duże odległości. Zazwyczaj jest to długi, ciągły dźwięk, który może być powtarzany kilka razy z rzędu. Czasami jednak pies może wydawać skrócone hale, które są bardziej stonowane i nie tak donośne.

Halać jest bardzo ważnym elementem łowiectwa i jest uważane za jeden z najważniejszych elementów posłuszeństwa psów gończych. Psy te muszą być wyuczone tego głosu, aby móc skutecznie dochodzić zwierzyny. Nauczenie psa halać może być czasochłonne i trudne, ale jest to niezbędne do skutecznego polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj halać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

heco! heco!

zawołanie przywołujące charty do jeźdźca, który dostrzegł zająca.

halizna

powierzchnia leśna pozbawiona drzew, leżąca dłuższy czas odłogiem.

hierarchia łowiecka

ustalona przez tradycję łowiecką klasyfikacja zwierzyny. Według hierarchii łowieckiej układany jest np. pokot. Pierwsze miejsce w hierarhii. zajmuje sierść (łoś, jeleń, daniel, muflon, (...)

halali

zawołanie i fanfara oznajmiające miejsce, gdzie jeleń został osaczony przez psy podczas polowań par force. Halali kończyło polowanie (zob. (...)

hajże go! hajże go ha!

dawny okrzyk zachęcający charty do gonu.

hukać

o naganiaczach: głośno zachowywać się w miocie.

halać

o psach gończych: wydawać charakterystyczny głos przy dochodzeniu zwierzyny.

heć! heć!

okrzyk nakazujący chartom gonienie zająca lub lisa.

Hubert św.

Święty Hubert ur. ok. 656 zm. ok. 727 r. - od końca XV wieku patron myśliwych. Legenda głosi o ukazaniu się św. Hubertowi jelenia z krzyżem w środku wieńca. Dzień św. Huberta, 3 (...)

haki, haki, grandle, pniaki

1) szczątkowe kły jelenia znajdujące się w górnej szczęce. Dodatkowe trofeum z jelenia. H. u starszych osobników są pięknie opalone. Oprawione przez jubilera są używane jako biżuteria (...)