Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: halać

halać

o psach gończych: wydawać charakterystyczny głos przy dochodzeniu zwierzyny.

Halać to działanie charakterystyczne dla psów gończych, polegające na wydawaniu donośnego i specyficznego głosu podczas dochodzenia zwierzyny. Głos halać jest wysokotonowy, długotrwały i zazwyczaj powtarzany kilkukrotnie. Jest to istotna cecha psów gończych, umożliwiająca myśliwym śledzenie zwierzyny na duże odległości. Charakterystyczne hale są ważnym elementem posłuszeństwa tych psów podczas polowania oraz pozwalają określić ich lokalizację w terenie łowieckim. Nauczenie psa halać może być czasochłonne i wymaga odpowiedniego szkolenia, ale jest kluczowe dla skutecznego wykorzystania tych zwierząt podczas polowań.

Halać jest jedną z fundamentalnych umiejętności dla psów gończych, ponieważ pozwala im na śledzenie zwierzyny w różnorodnych warunkach terenowych. Specyficzny głos wytwarzany przez psy podczas halenia pozwala myśliwym na określenie kierunku poruszania się zwierzęcia oraz jego odległości, co znacząco ułatwia planowanie polowania. Dodatkowo, zdolność psów do utrzymania charakterystycznego huku w trudnych warunkach terenowych czyni je niezwykle przydatnymi partnerami myśliwskimi.

Huczący głos halać stanowi integralną część komunikacji pomiędzy psem a myśliwym podczas polowania. Wydawanie charakterystycznych dźwięków ma istotne znaczenie zarówno dla zachowania bezpieczeństwa psa w trakcie polowania, jak i dla skuteczności samej akcji łowieckiej. Odróżnienie głosu halać od innych dźwięków wydawanych przez psy gończe pozwala łowcom precyzyjniej monitorować działania swoich zwierzęcych współpracowników.

W kontekście praktyki łowieckiej umiejętność huczenia (hale) jest równie istotna co inne umiejętności myśliwskie zwierząt, takie jak tropienie czy sygnalizowanie obecności zwierzyny. Możliwość kontrolowania zamieszczanych dźwięków oraz interpretacja tychże przez myśliwych stanowi kluczowy element efektywnego wykorzystania psów gończych w praktyce polowań.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj halać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

halali

zawołanie i fanfara oznajmiające miejsce, gdzie jeleń został osaczony przez psy podczas polowań par force. Halali kończyło polowanie (zob. (...)

heco! heco!

zawołanie przywołujące charty do jeźdźca, który dostrzegł zająca.

historia łowiectwa w Polsce

Łowiectwo było jednym z podstawowych zajęć ludów pierwotnych na całym świecie, również i w Polsce znajdujemy liczne ślady polowań ludzi jaskiniowych. Historia łowiecka nowożytnego w (...)

halać

o psach gończych: wydawać charakterystyczny głos przy dochodzeniu zwierzyny.

Holland - Holland

fabryka broni w Londynie produkująca najwyższej klasy dubeltówki. Strzelby tej firmy mają zawsze w prawej lufie 1/4 czoka, w lewej 3/4 czoka.

Hubert św.

Święty Hubert ur. ok. 656 zm. ok. 727 r. - od końca XV wieku patron myśliwych. Legenda głosi o ukazaniu się św. Hubertowi jelenia z krzyżem w środku wieńca. Dzień św. Huberta, 3 (...)

huczek

dawna nazwa naganiacza głośno pędzącego zwierzynę.

huczka, huczka, lochanie

okres godowy u dzików; zaczyna się pod koniec listopada i trwa ok. 6 tygodni.

hajże go! hajże go ha!

dawny okrzyk zachęcający charty do gonu.

hefard

dawna nazwa sokoła złapanego przy pierwszym pierzeniu.