Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: huczka

huczka, huczka, lochanie

okres godowy u dzików; zaczyna się pod koniec listopada i trwa ok. 6 tygodni.

Huczka to okres godowy u dzików, który zaczyna się pod koniec listopada i trwa około 6 tygodni. Jest to czas intensywnego aktywności godowej, w którym samce dzików wywołują charakterystyczny odgłos, zwany huczeniem, aby przyciągnąć samice. Głos samców dzików jest głośny i nosi się na znaczną odległość, czasem nawet kilka kilometrów. Podczas huczki samce walczą między sobą o możliwość partnerowania z samicami poprzez rytualne walki oraz pokazywanie swojej siły i zdolności. Walki te mogą być intensywne, a samce mogą również używać swoich rogów w atakach.

Po zakończeniu walki, samica wybiera najsilniejszego samca jako partnera na okres godowy. Huczka jest istotnym elementem cyklu życia dzików i ma kluczowy wpływ na populację tych zwierząt. Jest to również istotny czas dla myśliwych, którzy wykorzystują swoją wiedzę na temat zachowań dzików w celu lepszego ich polowania.

Podsumowując, huczka to niezwykle ważny okres w życiu dzików, kiedy intensywne aktywności godowej mają istotne znaczenie zarówno dla rozrodu tych zwierząt, jak i dla myśliwych zajmujących się polowaniami łowieckimi na dziki.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj huczka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

halać

o psach gończych: wydawać charakterystyczny głos przy dochodzeniu zwierzyny.

harapowy

zwierz uszczuty przez charty.

hukać

o naganiaczach: głośno zachowywać się w miocie.

haki, haki, grandle, pniaki

1) szczątkowe kły jelenia znajdujące się w górnej szczęce. Dodatkowe trofeum z jelenia. H. u starszych osobników są pięknie opalone. Oprawione przez jubilera są używane jako biżuteria (...)

huczek

dawna nazwa naganiacza głośno pędzącego zwierzynę.

Holland - Holland

fabryka broni w Londynie produkująca najwyższej klasy dubeltówki. Strzelby tej firmy mają zawsze w prawej lufie 1/4 czoka, w lewej 3/4 czoka.

hierarchia łowiecka

ustalona przez tradycję łowiecką klasyfikacja zwierzyny. Według hierarchii łowieckiej układany jest np. pokot. Pierwsze miejsce w hierarhii. zajmuje sierść (łoś, jeleń, daniel, muflon, (...)

historia broni myśliwskiej

Pierwszą bronią myśliwską w czasach prehistorycznych były maczugi, potem człowiek zaczął używać do polowań kolejno oszczepów, toporów, wreszcie skonstruował broń miotającą - (...)

hefard

dawna nazwa sokoła złapanego przy pierwszym pierzeniu.

heco! heco!

zawołanie przywołujące charty do jeźdźca, który dostrzegł zająca.