Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: huczka

huczka, huczka, lochanie

okres godowy u dzików; zaczyna się pod koniec listopada i trwa ok. 6 tygodni.

Huczka to okres godowy u dzików, który zaczyna się pod koniec listopada i trwa około 6 tygodni. Jest to czas intensywnego aktywności godowej, w którym samce dzików wywołują charakterystyczny odgłos, zwany huczeniem, aby przyciągnąć samice. Głos samców dzików jest głośny i nosi się na znaczną odległość, czasem nawet kilka kilometrów. Podczas huczki samce walczą między sobą o możliwość partnerowania z samicami poprzez rytualne walki oraz pokazywanie swojej siły i zdolności. Walki te mogą być intensywne, a samce mogą również używać swoich rogów w atakach.

Po zakończeniu walki, samica wybiera najsilniejszego samca jako partnera na okres godowy. Huczka jest istotnym elementem cyklu życia dzików i ma kluczowy wpływ na populację tych zwierząt. Jest to również istotny czas dla myśliwych, którzy wykorzystują swoją wiedzę na temat zachowań dzików w celu lepszego ich polowania.

Podsumowując, huczka to niezwykle ważny okres w życiu dzików, kiedy intensywne aktywności godowej mają istotne znaczenie zarówno dla rozrodu tych zwierząt, jak i dla myśliwych zajmujących się polowaniami łowieckimi na dziki.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj huczka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

historia broni myśliwskiej

Pierwszą bronią myśliwską w czasach prehistorycznych były maczugi, potem człowiek zaczął używać do polowań kolejno oszczepów, toporów, wreszcie skonstruował broń miotającą - (...)

hajże go! hajże go ha!

dawny okrzyk zachęcający charty do gonu.

halać

o psach gończych: wydawać charakterystyczny głos przy dochodzeniu zwierzyny.

historia łowiectwa w Polsce

Łowiectwo było jednym z podstawowych zajęć ludów pierwotnych na całym świecie, również i w Polsce znajdujemy liczne ślady polowań ludzi jaskiniowych. Historia łowiecka nowożytnego w (...)

heco! heco!

zawołanie przywołujące charty do jeźdźca, który dostrzegł zająca.

hodowla zwierzyny

całość zabiegów przeprowadzanych w łowisku, zmierzających do przystosowania zasobów zwierzyny do możliwości środowiska, w celu optymalnego zaspokojenia potrzeb łowiectwa i gospodarki (...)

hefard

dawna nazwa sokoła złapanego przy pierwszym pierzeniu.

hukać

o naganiaczach: głośno zachowywać się w miocie.

hejnał żurawi

głos wydawany przez żurawie regularnie wieczorem, i przed świtem.

harap

1) bat z krótkim uchwytem i długim rzemieniem używany przy polowaniach par force;
2) zawołanie nakazujące psom gończym oddanie uszczwanej zwierzyny.