Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: huczka

huczka, huczka, lochanie

okres godowy u dzików; zaczyna się pod koniec listopada i trwa ok. 6 tygodni.

Huczka to okres godowy u dzików, który zaczyna się pod koniec listopada i trwa ok. 6 tygodni. Jest to czas, w którym samce dzików wywołują charakterystyczny odgłos, zwany huczeniem, aby przyciągnąć samice. Samce huczą głośno i długo, a ich głos można usłyszeć na odległość nawet kilku kilometrów. Huczenie jest bardzo intensywne i trwa od kilku minut do nawet kilku godzin.

Podczas huczki samce dzików walczą między sobą o samice. Samce stają naprzeciw siebie i wykonują rytualne tańce, aby pokazać swoje siły i zdolności. W trakcie walki samce mogą również używać swoich rogów do atakowania przeciwnika. Po zakończeniu walki samica wybiera najsilniejszego samca jako partnera na okres godowy.

Huczka jest ważnym elementem cyklu życia dzików i ma istotny wpływ na populację tych zwierząt. Dzięki temu procesowi populacja dzików jest w stanie się utrzymać i rosnąć. Huczka jest również ważna dla myśliwych, ponieważ pozwala im lepiej poznać zachowania dzików i lepiej je łowić.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj huczka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

hierarchia łowiecka

ustalona przez tradycję łowiecką klasyfikacja zwierzyny. Według hierarchii łowieckiej układany jest np. pokot. Pierwsze miejsce w hierarhii. zajmuje sierść (łoś, jeleń, daniel, muflon, (...)

historia łowiectwa w Polsce

Łowiectwo było jednym z podstawowych zajęć ludów pierwotnych na całym świecie, również i w Polsce znajdujemy liczne ślady polowań ludzi jaskiniowych. Historia łowiecka nowożytnego w (...)

harapowisko

rękojeść harapa.

heć! heć!

okrzyk nakazujący chartom gonienie zająca lub lisa.

historia broni myśliwskiej

Pierwszą bronią myśliwską w czasach prehistorycznych były maczugi, potem człowiek zaczął używać do polowań kolejno oszczepów, toporów, wreszcie skonstruował broń miotającą - (...)

hefard

dawna nazwa sokoła złapanego przy pierwszym pierzeniu.

huczek

dawna nazwa naganiacza głośno pędzącego zwierzynę.

hejnał żurawi

głos wydawany przez żurawie regularnie wieczorem, i przed świtem.

halizna

powierzchnia leśna pozbawiona drzew, leżąca dłuższy czas odłogiem.

heco! heco!

zawołanie przywołujące charty do jeźdźca, który dostrzegł zająca.