Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: huczka

huczka, huczka, lochanie

okres godowy u dzików; zaczyna się pod koniec listopada i trwa ok. 6 tygodni.

Huczka to okres godowy u dzików, który zaczyna się pod koniec listopada i trwa ok. 6 tygodni. Jest to czas, w którym samce dzików wywołują charakterystyczny odgłos, zwany huczeniem, aby przyciągnąć samice. Samce huczą głośno i długo, a ich głos można usłyszeć na odległość nawet kilku kilometrów. Huczenie jest bardzo intensywne i trwa od kilku minut do nawet kilku godzin.

Podczas huczki samce dzików walczą między sobą o samice. Samce stają naprzeciw siebie i wykonują rytualne tańce, aby pokazać swoje siły i zdolności. W trakcie walki samce mogą również używać swoich rogów do atakowania przeciwnika. Po zakończeniu walki samica wybiera najsilniejszego samca jako partnera na okres godowy.

Huczka jest ważnym elementem cyklu życia dzików i ma istotny wpływ na populację tych zwierząt. Dzięki temu procesowi populacja dzików jest w stanie się utrzymać i rosnąć. Huczka jest również ważna dla myśliwych, ponieważ pozwala im lepiej poznać zachowania dzików i lepiej je łowić.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj huczka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

historia broni myśliwskiej

Pierwszą bronią myśliwską w czasach prehistorycznych były maczugi, potem człowiek zaczął używać do polowań kolejno oszczepów, toporów, wreszcie skonstruował broń miotającą - (...)

harap

1) bat z krótkim uchwytem i długim rzemieniem używany przy polowaniach par force;
2) zawołanie nakazujące psom gończym oddanie uszczwanej zwierzyny.

hajże go! hajże go ha!

dawny okrzyk zachęcający charty do gonu.

hierarchia łowiecka

ustalona przez tradycję łowiecką klasyfikacja zwierzyny. Według hierarchii łowieckiej układany jest np. pokot. Pierwsze miejsce w hierarhii. zajmuje sierść (łoś, jeleń, daniel, muflon, (...)

halać

o psach gończych: wydawać charakterystyczny głos przy dochodzeniu zwierzyny.

Holland - Holland

fabryka broni w Londynie produkująca najwyższej klasy dubeltówki. Strzelby tej firmy mają zawsze w prawej lufie 1/4 czoka, w lewej 3/4 czoka.

harapowy

zwierz uszczuty przez charty.

hukać

o naganiaczach: głośno zachowywać się w miocie.

hejnał żurawi

głos wydawany przez żurawie regularnie wieczorem, i przed świtem.

harapowisko

rękojeść harapa.