Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: hejnał żurawi

hejnał żurawi

głos wydawany przez żurawie regularnie wieczorem, i przed świtem.

Hejnał żurawi to charakterystyczny dźwięk wydawany przez żurawie, który jest słyszalny przede wszystkim wieczorem i przed świtem. Jest to głos składający się z kilku powtarzanych dźwięków, który może być usłyszany na odległość nawet kilku kilometrów. Hejnał ten ma funkcje społeczne u żurawi, służąc jako sposób na oznaczenie terytorium przez samca oraz zaproszenie samic do godowania. Dodatkowo pełni rolę ostrzegania innych ptaków o obecności tych osobników. Hejnał żurawi jest znany z tego, że jest często postrzegany jako piękna melodia, łącząca się z początkiem lata lub końcem dnia. Ponadto hejnał ten odgrywa istotną rolę w tradycji myśliwskiej, gdzie był uważany za sygnał do rozpoczęcia polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj hejnał żurawi w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

haki, haki, grandle, pniaki

1) szczątkowe kły jelenia znajdujące się w górnej szczęce. Dodatkowe trofeum z jelenia. H. u starszych osobników są pięknie opalone. Oprawione przez jubilera są używane jako biżuteria (...)

Holland - Holland

fabryka broni w Londynie produkująca najwyższej klasy dubeltówki. Strzelby tej firmy mają zawsze w prawej lufie 1/4 czoka, w lewej 3/4 czoka.

hardy

o ptakach zrywających się przed myśliwym poza zasięgiem strzału.

hajże go! hajże go ha!

dawny okrzyk zachęcający charty do gonu.

halać

o psach gończych: wydawać charakterystyczny głos przy dochodzeniu zwierzyny.

hierarchia łowiecka

ustalona przez tradycję łowiecką klasyfikacja zwierzyny. Według hierarchii łowieckiej układany jest np. pokot. Pierwsze miejsce w hierarhii. zajmuje sierść (łoś, jeleń, daniel, muflon, (...)

hejnał żurawi

głos wydawany przez żurawie regularnie wieczorem, i przed świtem.

historia broni myśliwskiej

Pierwszą bronią myśliwską w czasach prehistorycznych były maczugi, potem człowiek zaczął używać do polowań kolejno oszczepów, toporów, wreszcie skonstruował broń miotającą - (...)

hefard

dawna nazwa sokoła złapanego przy pierwszym pierzeniu.

historia łowiectwa w Polsce

Łowiectwo było jednym z podstawowych zajęć ludów pierwotnych na całym świecie, również i w Polsce znajdujemy liczne ślady polowań ludzi jaskiniowych. Historia łowiecka nowożytnego w (...)