Definicja hasła: haki
- haki, haki, grandle, pniaki
1) szczątkowe kły jelenia znajdujące się w górnej szczęce. Dodatkowe trofeum z jelenia. H. u starszych osobników są pięknie opalone. Oprawione przez jubilera są używane jako biżuteria myśliwska;
2) ostrogi, odnogi w łopatach daniela;
3) urządzenie mieszczące się pod tylną częścią luf służące do połączenia ich z łożem;
4) rogi kozicy.
Haki jelenia to szczątkowe kły, które znajdują się w górnej szczęce. Są one używane jako trofeum myśliwskie i często oprawiane przez jubilera, aby stały się biżuterią. Haki są szczególnie piękne u starszych osobników, ponieważ są one opalone.
Haki mogą również odnosić się do ostrogi w łopatach daniela. Służą one do zapobiegania przesuwaniu się lufy podczas strzelania. Haki służą również do połączenia luf z łożem, co zapewnia lepszą stabilność broni.
Haki mogą również odnosić się do rogów kozicy. Rogi te służą jako naturalny system obronny i służyć do walki między samcami o samicami. Rogi te mają również inne funkcje, takie jak wspomaganie w skakaniu i pomoc w wydobywaniu pożywienia z ziemi.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj haki w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę H
- hardy
o ptakach zrywających się przed myśliwym poza zasięgiem strzału.
- heć! heć!
okrzyk nakazujący chartom gonienie zająca lub lisa.
- hodowla zwierzyny
całość zabiegów przeprowadzanych w łowisku, zmierzających do przystosowania zasobów zwierzyny do możliwości środowiska, w celu optymalnego zaspokojenia potrzeb łowiectwa i gospodarki (...)
- historia łowiectwa w Polsce
Łowiectwo było jednym z podstawowych zajęć ludów pierwotnych na całym świecie, również i w Polsce znajdujemy liczne ślady polowań ludzi jaskiniowych. Historia łowiecka nowożytnego w (...)
- hejnał żurawi
głos wydawany przez żurawie regularnie wieczorem, i przed świtem.
- hefard
dawna nazwa sokoła złapanego przy pierwszym pierzeniu.
- historia broni myśliwskiej
Pierwszą bronią myśliwską w czasach prehistorycznych były maczugi, potem człowiek zaczął używać do polowań kolejno oszczepów, toporów, wreszcie skonstruował broń miotającą - (...)
- Hubert św.
Święty Hubert ur. ok. 656 zm. ok. 727 r. - od końca XV wieku patron myśliwych. Legenda głosi o ukazaniu się św. Hubertowi jelenia z krzyżem w środku wieńca. Dzień św. Huberta, 3 (...)
- hukać
o naganiaczach: głośno zachowywać się w miocie.
- harapowy
zwierz uszczuty przez charty.