Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: halizna

halizna

powierzchnia leśna pozbawiona drzew, leżąca dłuższy czas odłogiem.

Halizna to obszar lasu, który został pozbawiony drzew i pozostaje odłogiem przez dłuższy czas. Tworzy się ona w wyniku różnych czynników, takich jak wycinka drzew przez człowieka, katastrofy naturalne (np. pożary) lub zmiany klimatyczne. Halizny są istotne dla łowiectwa jako miejsce do polowań, ponieważ charakteryzują się dużą ilością światła słonecznego i świeżego powietrza. Ich znaczenie ekologiczne polega na tym, że stanowią schronienie dla wielu gatunków roślin i zwierząt.

Halizny mogą być również wykorzystywane w innych celach niż łowiectwo. Uprawa rolnicza warzyw i owoców, hodowla zwierząt czy nawet rekreacja to przykłady alternatywnego wykorzystania tych obszarów. Niektóre halizny mogą być także poddawane działaniom infrastrukturalnym, takim jak budowa dróg czy mostów.

Ponadto, istnieje wiele technik zarządzania haliznami w celu zachowania ich przydatności dla różnych form życia oraz zastosowań gospodarczych. Na przykład poprzez odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne można stworzyć korzystne warunki dla rozwoju roślinności czy zwierząt na terenie halizn.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj halizna w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

historia łowiectwa w Polsce

Łowiectwo było jednym z podstawowych zajęć ludów pierwotnych na całym świecie, również i w Polsce znajdujemy liczne ślady polowań ludzi jaskiniowych. Historia łowiecka nowożytnego w (...)

huczka, huczka, lochanie

okres godowy u dzików; zaczyna się pod koniec listopada i trwa ok. 6 tygodni.

hefard

dawna nazwa sokoła złapanego przy pierwszym pierzeniu.

hodowla zwierzyny

całość zabiegów przeprowadzanych w łowisku, zmierzających do przystosowania zasobów zwierzyny do możliwości środowiska, w celu optymalnego zaspokojenia potrzeb łowiectwa i gospodarki (...)

halali

zawołanie i fanfara oznajmiające miejsce, gdzie jeleń został osaczony przez psy podczas polowań par force. Halali kończyło polowanie (zob. (...)

harapowisko

rękojeść harapa.

Hubert św.

Święty Hubert ur. ok. 656 zm. ok. 727 r. - od końca XV wieku patron myśliwych. Legenda głosi o ukazaniu się św. Hubertowi jelenia z krzyżem w środku wieńca. Dzień św. Huberta, 3 (...)

historia broni myśliwskiej

Pierwszą bronią myśliwską w czasach prehistorycznych były maczugi, potem człowiek zaczął używać do polowań kolejno oszczepów, toporów, wreszcie skonstruował broń miotającą - (...)

hajże go! hajże go ha!

dawny okrzyk zachęcający charty do gonu.

hukać

o naganiaczach: głośno zachowywać się w miocie.