Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: halizna

halizna

powierzchnia leśna pozbawiona drzew, leżąca dłuższy czas odłogiem.

Halizna to pojęcie, które jest szeroko stosowane w łowiectwie. Jest to powierzchnia leśna, która została pozbawiona drzew i leży odłogiem przez dłuższy czas. Halizny są często tworzone przez ludzi, którzy wycinają drzewa w celu uzyskania drewna lub innych surowców. Mogą one również powstać naturalnie, na przykład po pożarze lasu lub wskutek innych zmian klimatycznych.

Halizny mają duże znaczenie dla łowiectwa, ponieważ są one miejscem, w którym można polować na zwierzynę. Zazwyczaj są one dobrze nasłonecznione i mają dużo świeżego powietrza, co sprawia, że są one idealnym miejscem do polowania. Halizny są również bardzo ważne dla ekosystemu lasu, ponieważ mogą stanowić schronienie dla różnych gatunków zwierząt i roślin.

Halizny mogą być również używane do uprawy rolniczej. Są one czasami wykorzystywane do uprawy warzyw lub owoców, a także do hodowli zwierząt. Halizny mogą być również używane jako miejsce rekreacji i odpoczynku. Mogą być również wykorzystywane do budowy dróg i mostów oraz innych obiektów infrastrukturalnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj halizna w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

harap

1) bat z krótkim uchwytem i długim rzemieniem używany przy polowaniach par force;
2) zawołanie nakazujące psom gończym oddanie uszczwanej zwierzyny.

historia broni myśliwskiej

Pierwszą bronią myśliwską w czasach prehistorycznych były maczugi, potem człowiek zaczął używać do polowań kolejno oszczepów, toporów, wreszcie skonstruował broń miotającą - (...)

harapowy

zwierz uszczuty przez charty.

hardy

o ptakach zrywających się przed myśliwym poza zasięgiem strzału.

hukać

o naganiaczach: głośno zachowywać się w miocie.

heco! heco!

zawołanie przywołujące charty do jeźdźca, który dostrzegł zająca.

hodowla zwierzyny

całość zabiegów przeprowadzanych w łowisku, zmierzających do przystosowania zasobów zwierzyny do możliwości środowiska, w celu optymalnego zaspokojenia potrzeb łowiectwa i gospodarki (...)

Hubert św.

Święty Hubert ur. ok. 656 zm. ok. 727 r. - od końca XV wieku patron myśliwych. Legenda głosi o ukazaniu się św. Hubertowi jelenia z krzyżem w środku wieńca. Dzień św. Huberta, 3 (...)

historia łowiectwa w Polsce

Łowiectwo było jednym z podstawowych zajęć ludów pierwotnych na całym świecie, również i w Polsce znajdujemy liczne ślady polowań ludzi jaskiniowych. Historia łowiecka nowożytnego w (...)

halać

o psach gończych: wydawać charakterystyczny głos przy dochodzeniu zwierzyny.