Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: hukać

hukać

o naganiaczach: głośno zachowywać się w miocie.

Hukanie jest jednym z najważniejszych elementów łowiectwa. Jest to głośne zachowanie w miocie, które ma na celu wywołanie reakcji ze strony zwierzyny. Hukanie jest szczególnie ważne w przypadku łowienia dzikich zwierząt, ponieważ może ono pomóc myśliwemu w odnalezieniu i polowaniu na zwierzynę.

Hukanie może być wykonywane przy użyciu różnych narzędzi, takich jak dzwonki, trąbki lub specjalne urządzenia do hukania. Może to być również wykonane przez samych myśliwych, poprzez głośne krzyki lub inne dźwięki. Hukanie ma na celu wywołanie reakcji ze strony zwierzyny, aby myśliwy mógł ją łatwo odnaleźć i polować.

Hukanie może być również stosowane do nagabywania zwierzyny, aby skłonić ją do opuszczenia określonego obszaru. W tym celu myśliwi mogą ustawić naganiaczy wokół miotu i ustawić je tak, aby głośno huczały, gdy zwierzyna pojawi się w okolicy. Naganiacze mogą być również ustawione tak, aby odstraszać zwierzynę od określonego obszaru lub skłonić ją do opuszczenia go.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj hukać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

hajże go! hajże go ha!

dawny okrzyk zachęcający charty do gonu.

hardy

o ptakach zrywających się przed myśliwym poza zasięgiem strzału.

Holland - Holland

fabryka broni w Londynie produkująca najwyższej klasy dubeltówki. Strzelby tej firmy mają zawsze w prawej lufie 1/4 czoka, w lewej 3/4 czoka.

Hubert św.

Święty Hubert ur. ok. 656 zm. ok. 727 r. - od końca XV wieku patron myśliwych. Legenda głosi o ukazaniu się św. Hubertowi jelenia z krzyżem w środku wieńca. Dzień św. Huberta, 3 (...)

huczek

dawna nazwa naganiacza głośno pędzącego zwierzynę.

huczka, huczka, lochanie

okres godowy u dzików; zaczyna się pod koniec listopada i trwa ok. 6 tygodni.

hierarchia łowiecka

ustalona przez tradycję łowiecką klasyfikacja zwierzyny. Według hierarchii łowieckiej układany jest np. pokot. Pierwsze miejsce w hierarhii. zajmuje sierść (łoś, jeleń, daniel, muflon, (...)

heco! heco!

zawołanie przywołujące charty do jeźdźca, który dostrzegł zająca.

harap

1) bat z krótkim uchwytem i długim rzemieniem używany przy polowaniach par force;
2) zawołanie nakazujące psom gończym oddanie uszczwanej zwierzyny.

harapowy

zwierz uszczuty przez charty.