Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: hukać

hukać

o naganiaczach: głośno zachowywać się w miocie.

Hukanie to głośne zachowanie w miocie, które ma na celu wywołanie reakcji ze strony zwierzyny. Jest jednym z najważniejszych elementów łowiectwa, szczególnie istotnym podczas polowania na dziką zwierzynę. Może być wykonywane przy użyciu różnych narzędzi, takich jak dzwonki, trąbki lub specjalne urządzenia do hukania, ale także poprzez głośne krzyki lub inne dźwięki wydawane przez myśliwych.

Hukanie może być stosowane zarówno do znalezienia i polowania na zwierzynę, jak i do nagabywania zwierząt w celu spłoszenia ich z określonego terenu. W tym drugim przypadku myśliwi mogą ustawić naganiacze wokół miotu tak, aby głośno huczały, gdy zwierzyna się pojawi. Może to skutkować albo odstraszeniem zwierzyny od określonego obszaru, albo zmuszeniem jej do opuszczenia go.

W kontekście praktycznym hukanie jest ważne dla skutecznego prowadzenia polowań i kontrolowania ruchu zwierząt. Umiejętność poprawnego hukania oraz znajomość technik nagabywania przy pomocy dźwięku stanowią istotny aspekt tradycyjnej wiedzy łowieckiej przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj hukać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

historia broni myśliwskiej

Pierwszą bronią myśliwską w czasach prehistorycznych były maczugi, potem człowiek zaczął używać do polowań kolejno oszczepów, toporów, wreszcie skonstruował broń miotającą - (...)

hefard

dawna nazwa sokoła złapanego przy pierwszym pierzeniu.

Hubert św.

Święty Hubert ur. ok. 656 zm. ok. 727 r. - od końca XV wieku patron myśliwych. Legenda głosi o ukazaniu się św. Hubertowi jelenia z krzyżem w środku wieńca. Dzień św. Huberta, 3 (...)

harapowy

zwierz uszczuty przez charty.

heco! heco!

zawołanie przywołujące charty do jeźdźca, który dostrzegł zająca.

hejnał żurawi

głos wydawany przez żurawie regularnie wieczorem, i przed świtem.

Holland - Holland

fabryka broni w Londynie produkująca najwyższej klasy dubeltówki. Strzelby tej firmy mają zawsze w prawej lufie 1/4 czoka, w lewej 3/4 czoka.

harap

1) bat z krótkim uchwytem i długim rzemieniem używany przy polowaniach par force;
2) zawołanie nakazujące psom gończym oddanie uszczwanej zwierzyny.

hajże go! hajże go ha!

dawny okrzyk zachęcający charty do gonu.

heć! heć!

okrzyk nakazujący chartom gonienie zająca lub lisa.