Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: hukać

hukać

o naganiaczach: głośno zachowywać się w miocie.

Hukanie to głośne zachowanie w miocie, które ma na celu wywołanie reakcji ze strony zwierzyny. Jest jednym z najważniejszych elementów łowiectwa, szczególnie istotnym podczas polowania na dziką zwierzynę. Może być wykonywane przy użyciu różnych narzędzi, takich jak dzwonki, trąbki lub specjalne urządzenia do hukania, ale także poprzez głośne krzyki lub inne dźwięki wydawane przez myśliwych.

Hukanie może być stosowane zarówno do znalezienia i polowania na zwierzynę, jak i do nagabywania zwierząt w celu spłoszenia ich z określonego terenu. W tym drugim przypadku myśliwi mogą ustawić naganiacze wokół miotu tak, aby głośno huczały, gdy zwierzyna się pojawi. Może to skutkować albo odstraszeniem zwierzyny od określonego obszaru, albo zmuszeniem jej do opuszczenia go.

W kontekście praktycznym hukanie jest ważne dla skutecznego prowadzenia polowań i kontrolowania ruchu zwierząt. Umiejętność poprawnego hukania oraz znajomość technik nagabywania przy pomocy dźwięku stanowią istotny aspekt tradycyjnej wiedzy łowieckiej przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj hukać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

historia łowiectwa w Polsce

Łowiectwo było jednym z podstawowych zajęć ludów pierwotnych na całym świecie, również i w Polsce znajdujemy liczne ślady polowań ludzi jaskiniowych. Historia łowiecka nowożytnego w (...)

harapowy

zwierz uszczuty przez charty.

halać

o psach gończych: wydawać charakterystyczny głos przy dochodzeniu zwierzyny.

halizna

powierzchnia leśna pozbawiona drzew, leżąca dłuższy czas odłogiem.

historia broni myśliwskiej

Pierwszą bronią myśliwską w czasach prehistorycznych były maczugi, potem człowiek zaczął używać do polowań kolejno oszczepów, toporów, wreszcie skonstruował broń miotającą - (...)

hajże go! hajże go ha!

dawny okrzyk zachęcający charty do gonu.

Holland - Holland

fabryka broni w Londynie produkująca najwyższej klasy dubeltówki. Strzelby tej firmy mają zawsze w prawej lufie 1/4 czoka, w lewej 3/4 czoka.

hardy

o ptakach zrywających się przed myśliwym poza zasięgiem strzału.

hukać

o naganiaczach: głośno zachowywać się w miocie.

heco! heco!

zawołanie przywołujące charty do jeźdźca, który dostrzegł zająca.