Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: hukać

hukać

o naganiaczach: głośno zachowywać się w miocie.

Hukanie jest jednym z najważniejszych elementów łowiectwa. Jest to głośne zachowanie w miocie, które ma na celu wywołanie reakcji ze strony zwierzyny. Hukanie jest szczególnie ważne w przypadku łowienia dzikich zwierząt, ponieważ może ono pomóc myśliwemu w odnalezieniu i polowaniu na zwierzynę.

Hukanie może być wykonywane przy użyciu różnych narzędzi, takich jak dzwonki, trąbki lub specjalne urządzenia do hukania. Może to być również wykonane przez samych myśliwych, poprzez głośne krzyki lub inne dźwięki. Hukanie ma na celu wywołanie reakcji ze strony zwierzyny, aby myśliwy mógł ją łatwo odnaleźć i polować.

Hukanie może być również stosowane do nagabywania zwierzyny, aby skłonić ją do opuszczenia określonego obszaru. W tym celu myśliwi mogą ustawić naganiaczy wokół miotu i ustawić je tak, aby głośno huczały, gdy zwierzyna pojawi się w okolicy. Naganiacze mogą być również ustawione tak, aby odstraszać zwierzynę od określonego obszaru lub skłonić ją do opuszczenia go.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj hukać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

Hubert św.

Święty Hubert ur. ok. 656 zm. ok. 727 r. - od końca XV wieku patron myśliwych. Legenda głosi o ukazaniu się św. Hubertowi jelenia z krzyżem w środku wieńca. Dzień św. Huberta, 3 (...)

Holland - Holland

fabryka broni w Londynie produkująca najwyższej klasy dubeltówki. Strzelby tej firmy mają zawsze w prawej lufie 1/4 czoka, w lewej 3/4 czoka.

heć! heć!

okrzyk nakazujący chartom gonienie zająca lub lisa.

hardy

o ptakach zrywających się przed myśliwym poza zasięgiem strzału.

hukać

o naganiaczach: głośno zachowywać się w miocie.

huczka, huczka, lochanie

okres godowy u dzików; zaczyna się pod koniec listopada i trwa ok. 6 tygodni.

hefard

dawna nazwa sokoła złapanego przy pierwszym pierzeniu.

hierarchia łowiecka

ustalona przez tradycję łowiecką klasyfikacja zwierzyny. Według hierarchii łowieckiej układany jest np. pokot. Pierwsze miejsce w hierarhii. zajmuje sierść (łoś, jeleń, daniel, muflon, (...)

harapowisko

rękojeść harapa.

haki, haki, grandle, pniaki

1) szczątkowe kły jelenia znajdujące się w górnej szczęce. Dodatkowe trofeum z jelenia. H. u starszych osobników są pięknie opalone. Oprawione przez jubilera są używane jako biżuteria (...)