Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: hierarchia łowiecka

hierarchia łowiecka

ustalona przez tradycję łowiecką klasyfikacja zwierzyny. Według hierarchii łowieckiej układany jest np. pokot. Pierwsze miejsce w hierarhii. zajmuje sierść (łoś, jeleń, daniel, muflon, sarna), potem dzik, następnie kita (wilk, ryś, lis), dalej turzyca (zając, królik), wreszcie pióro (ptactwo łowne).

Hierarchia łowiecka jest ważnym elementem tradycji myślistwa. Ustalona przez nią klasyfikacja zwierzyny ma na celu określenie, które gatunki zwierząt są najbardziej pożądane i powinny być uprzywilejowane w trakcie polowań. Hierarchia łowiecka jest również używana do określenia, które gatunki zwierząt są najbardziej odpowiednie do polowania w danym regionie.

Hierarchia łowiecka jest również używana do określenia, jakie gatunki zwierząt powinny być chronione przed polowaniami. Na przykład, jeśli dany region ma ograniczoną ilość dzików, to według hierarchii łowieckiej polowanie na te zwierzęta powinno być ograniczone lub całkowicie zakazane. Hierarchia łowiecka może również służyć do określenia, które gatunki zwierząt są najbardziej odpowiednie do hodowli i reprodukcji.

Hierarchia łowiecka jest również używana do określenia, jakich rodzajów broni można używać podczas polowań. Na przykład, jeśli dany region ma ograniczoną ilość dzików, to według hierarchii łowieckiej polowanie na te zwierzęta powinno być wykonywane tylko za pomocą broni palnej lub innego rodzaju broni o mniejszej mocy rażenia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj hierarchia łowiecka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

huczek

dawna nazwa naganiacza głośno pędzącego zwierzynę.

hajże go! hajże go ha!

dawny okrzyk zachęcający charty do gonu.

hefard

dawna nazwa sokoła złapanego przy pierwszym pierzeniu.

haki, haki, grandle, pniaki

1) szczątkowe kły jelenia znajdujące się w górnej szczęce. Dodatkowe trofeum z jelenia. H. u starszych osobników są pięknie opalone. Oprawione przez jubilera są używane jako biżuteria (...)

halali

zawołanie i fanfara oznajmiające miejsce, gdzie jeleń został osaczony przez psy podczas polowań par force. Halali kończyło polowanie (zob. (...)

hierarchia łowiecka

ustalona przez tradycję łowiecką klasyfikacja zwierzyny. Według hierarchii łowieckiej układany jest np. pokot. Pierwsze miejsce w hierarhii. zajmuje sierść (łoś, jeleń, daniel, muflon, (...)

Hubert św.

Święty Hubert ur. ok. 656 zm. ok. 727 r. - od końca XV wieku patron myśliwych. Legenda głosi o ukazaniu się św. Hubertowi jelenia z krzyżem w środku wieńca. Dzień św. Huberta, 3 (...)

Holland - Holland

fabryka broni w Londynie produkująca najwyższej klasy dubeltówki. Strzelby tej firmy mają zawsze w prawej lufie 1/4 czoka, w lewej 3/4 czoka.

heco! heco!

zawołanie przywołujące charty do jeźdźca, który dostrzegł zająca.

halizna

powierzchnia leśna pozbawiona drzew, leżąca dłuższy czas odłogiem.