Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: hierarchia łowiecka

hierarchia łowiecka

ustalona przez tradycję łowiecką klasyfikacja zwierzyny. Według hierarchii łowieckiej układany jest np. pokot. Pierwsze miejsce w hierarhii. zajmuje sierść (łoś, jeleń, daniel, muflon, sarna), potem dzik, następnie kita (wilk, ryś, lis), dalej turzyca (zając, królik), wreszcie pióro (ptactwo łowne).

Hierarchia łowiecka jest ważnym elementem tradycji myślistwa. Ustalona przez nią klasyfikacja zwierzyny ma na celu określenie, które gatunki zwierząt są najbardziej pożądane i powinny być uprzywilejowane w trakcie polowań. Hierarchia łowiecka jest również używana do określenia, które gatunki zwierząt są najbardziej odpowiednie do polowania w danym regionie.

Hierarchia łowiecka jest również używana do określenia, jakie gatunki zwierząt powinny być chronione przed polowaniami. Na przykład, jeśli dany region ma ograniczoną ilość dzików, to według hierarchii łowieckiej polowanie na te zwierzęta powinno być ograniczone lub całkowicie zakazane. Hierarchia łowiecka może również służyć do określenia, które gatunki zwierząt są najbardziej odpowiednie do hodowli i reprodukcji.

Hierarchia łowiecka jest również używana do określenia, jakich rodzajów broni można używać podczas polowań. Na przykład, jeśli dany region ma ograniczoną ilość dzików, to według hierarchii łowieckiej polowanie na te zwierzęta powinno być wykonywane tylko za pomocą broni palnej lub innego rodzaju broni o mniejszej mocy rażenia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj hierarchia łowiecka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

hajże go! hajże go ha!

dawny okrzyk zachęcający charty do gonu.

harapowy

zwierz uszczuty przez charty.

heco! heco!

zawołanie przywołujące charty do jeźdźca, który dostrzegł zająca.

hejnał żurawi

głos wydawany przez żurawie regularnie wieczorem, i przed świtem.

hodowla zwierzyny

całość zabiegów przeprowadzanych w łowisku, zmierzających do przystosowania zasobów zwierzyny do możliwości środowiska, w celu optymalnego zaspokojenia potrzeb łowiectwa i gospodarki (...)

halizna

powierzchnia leśna pozbawiona drzew, leżąca dłuższy czas odłogiem.

historia łowiectwa w Polsce

Łowiectwo było jednym z podstawowych zajęć ludów pierwotnych na całym świecie, również i w Polsce znajdujemy liczne ślady polowań ludzi jaskiniowych. Historia łowiecka nowożytnego w (...)

harapowisko

rękojeść harapa.

halać

o psach gończych: wydawać charakterystyczny głos przy dochodzeniu zwierzyny.

huczka, huczka, lochanie

okres godowy u dzików; zaczyna się pod koniec listopada i trwa ok. 6 tygodni.