Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jagnię

jagnię

młody muflon.

Jagnię to określenie używane w łowiectwie do określenia młodego muflona. Muflon (Ovis orientalis) jest dzikim przodkiem owiec domowych, a ich młode nazywane są jagniętami. Jagnięta muflona są urodzone wiosną i cechują się sierścią o barwie brązowej z białymi plamkami, co jest kamuflażem pomagającym im uniknąć drapieżników.

W okresie wiosennym samce muflonów walczą ze sobą o dominację w stadzie oraz o prawo do kojarzenia się z samicami. Po około 150 dniach ciąży samica rodzi jedno lub czasem dwie jagniątka. Te młode osobniki są początkowo pokryte krótkim barwnym futerkiem, które z czasem rośnie i staje się bardziej przypominające dorosłe sierść.

Jagnięta muflona pozostają pod opieką matki przez kilka miesięcy, aż do momentu samodzielności. Podobnie jak inne gatunki dzikich owiec, jagnięta są narażone na drapieżnictwo i inne zagrożenia, dlatego pierwsze miesiące ich życia są kluczowe dla przeżycia.

Zarówno w hodowli jak i łowiectwie termin "jagnię" odnosi się do młodych osobników muflona, stanowiących istotny element różnorodności fauny polskich lasów. Ochrona tych zwierząt oraz kontrolowana gospodarka łowiecka mają istotne znaczenie dla zachowania ekosystemu leśnego oraz zapewnienia trwałości populacji tego gatunku w Polsce.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jagnię w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jałówka

tamka ssaka, która nic miała jeszcze potomstwa.

janczarka

dawna strzelba myśliwska pochodzenia wschodniego o długiej lufie i zakrzywionej kolbie.

jednorurka

śrutowa broń myśliwska o jednej lufie.

jamniki

niewielkie psy na krótkich łapach, lecz o długim, silnym tułowiu. Przednie łapy przystosowane do kopania w norach. Ogon długi, maść od jasnabrązowej do czarnej. Sierść, w zależności od (...)

jeleniarz

myśliwy zamiłowany w polowaniu na jelenie.

jagnię

młody muflon.

jazgot

ujadanie wilków lub psów.

jasła

drabina, za którą kładzie się karmę dla zwierzyny płowej.

jednotykowiec

samiec zwierzyny płowej, mający w porożu tylko jedną tykę.

jastrzębiec

dawna nazwa samołówki do chwytania ptaków drapieżnych.