Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jagnię

jagnię

młody muflon.

Jagnię to określenie używane w łowiectwie do określenia młodego muflona. Muflon (Ovis orientalis) jest dzikim przodkiem owiec domowych, a ich młode nazywane są jagniętami. Jagnięta muflona są urodzone wiosną i cechują się sierścią o barwie brązowej z białymi plamkami, co jest kamuflażem pomagającym im uniknąć drapieżników.

W okresie wiosennym samce muflonów walczą ze sobą o dominację w stadzie oraz o prawo do kojarzenia się z samicami. Po około 150 dniach ciąży samica rodzi jedno lub czasem dwie jagniątka. Te młode osobniki są początkowo pokryte krótkim barwnym futerkiem, które z czasem rośnie i staje się bardziej przypominające dorosłe sierść.

Jagnięta muflona pozostają pod opieką matki przez kilka miesięcy, aż do momentu samodzielności. Podobnie jak inne gatunki dzikich owiec, jagnięta są narażone na drapieżnictwo i inne zagrożenia, dlatego pierwsze miesiące ich życia są kluczowe dla przeżycia.

Zarówno w hodowli jak i łowiectwie termin "jagnię" odnosi się do młodych osobników muflona, stanowiących istotny element różnorodności fauny polskich lasów. Ochrona tych zwierząt oraz kontrolowana gospodarka łowiecka mają istotne znaczenie dla zachowania ekosystemu leśnego oraz zapewnienia trwałości populacji tego gatunku w Polsce.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jagnię w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jednorurka

śrutowa broń myśliwska o jednej lufie.

jednorożec

samiec zwierzyny płowej, mający jako poroże tylko jedną tykę, wyrastającą z centralnie położonego jednego możdżenia.

jeleniowate, jeleniowate (Cervidae)

rodzina ssaków z rzędu parzystokopytnych obejmująca około 40 gatunków. W Polsce występują: jeleń szlachetny, jeleń sika, sarna, łoś i daniel. Samce jeleniowatych (a u reniferów i (...)

jastrzębnik

myśliwy, specjalizujący się w polowaniu z ułożonym jastrzębiem.

jednotykowiec

samiec zwierzyny płowej, mający w porożu tylko jedną tykę.

jamki

chodniki wydrążone przez cietrzewie w głębokim śniegu podczas silnych mrozów.

jastrząb gołębiarz, jastrząb gołębiarz (Accipiter gentilis L.)

ptak drapie&ty z rodziny jastrzębiowatych, długość ciała samca 53-55 cm, samicy 60-63 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 101-103 cm oraz 116-120 cm. Upierzenie brązowe lub (...)

jałowa

samica, która nie może mieć potomstwa.

jamniki

niewielkie psy na krótkich łapach, lecz o długim, silnym tułowiu. Przednie łapy przystosowane do kopania w norach. Ogon długi, maść od jasnabrązowej do czarnej. Sierść, w zależności od (...)

jarząbek, jarząbek (Tetrastes bonasia L.)

ptak z rodziny głuszców rzędu kuraków. Najmniejszy krajowy kurak leśny; upierzenie jasnobrązowe upstrzone. Kogut ma czubek na głowie i czarne podgardle, ogon krótki. Długość ciała 36-45 (...)