Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jednostka jelenia

jednostka jelenia

jednostka przeliczeniowa, którą stosujemy przy obliczaniu prawidłowej obsady łowiska jeleniowatymi: 1 jeleń = 2 daniele = sarny.

Jednostka jelenia jest jednym z podstawowych pojęć w łowiectwie, które służy do określenia prawidłowej obsady łowiska jeleniowatymi. Oznacza ona, że dla każdego jelenia na łowisku powinny być dwa daniele lub sarny. Jest to ważne, ponieważ wszystkie te gatunki zwierząt są ze sobą powiązane i współzależne. Jeśli na łowisku będzie zbyt dużo jeleni, a zbyt mało danieli lub sarn, może to mieć negatywny wpływ na ekosystem.

Jednostka jelenia jest również używana do określenia ilości zwierząt, które mogą być polowane w danym sezonie. Każdy region ma swoje własne przepisy dotyczące polowań i ilości zwierząt, które można upolować. Na przykład w niektórych regionach można upolować tylko jeden jeleń na sezon, ale w innych regionach można upolować do trzech jeleni na sezon.

Jednostka jelenia jest również używana do określenia ilości zwierząt, które mogą być hodowane na farmach. W niektórych regionach hodowla jeleni może być ograniczona do określonej liczby jednostek na hektar lub na całe gospodarstwo. Te limity są ustalane przez odpowiednie organy i mają na celu ochronę ekosystemu i zapobieganie nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jednostka jelenia w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jastrzębiowate, jastrzębiowate (Accipitridae)

rodzina ptaków drapieżnych obejmująca 205 gatunków, z których w Polsce występuje 25. Wszystkie znajdują się pod ochroną.

jastrząb gołębiarz, jastrząb gołębiarz (Accipiter gentilis L.)

ptak drapie&ty z rodziny jastrzębiowatych, długość ciała samca 53-55 cm, samicy 60-63 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 101-103 cm oraz 116-120 cm. Upierzenie brązowe lub (...)

jeleniowate, jeleniowate (Cervidae)

rodzina ssaków z rzędu parzystokopytnych obejmująca około 40 gatunków. W Polsce występują: jeleń szlachetny, jeleń sika, sarna, łoś i daniel. Samce jeleniowatych (a u reniferów i (...)

jeleniarz

myśliwy zamiłowany w polowaniu na jelenie.

janczarka

dawna strzelba myśliwska pochodzenia wschodniego o długiej lufie i zakrzywionej kolbie.

jastrzębiarstwo

przeciwstawiane często sokolnictwu polowanie z jastrzębiami jako ptakami łowczymi.

jałowa

samica, która nie może mieć potomstwa.

jagdterier

niemiecki terier myśliwski, używany jako dzikarz i norowiec. Ma twardą, szorstką sierść, przylegającą do skóry. Maść czarna, podpalana na pysku, łapach, piersi i podogoniu. Wysokość (...)

jamniki

niewielkie psy na krótkich łapach, lecz o długim, silnym tułowiu. Przednie łapy przystosowane do kopania w norach. Ogon długi, maść od jasnabrązowej do czarnej. Sierść, w zależności od (...)

jazgot

ujadanie wilków lub psów.