Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jazgot

jazgot

ujadanie wilków lub psów.

Jazgot to określenie odnoszące się do dźwięku wydawanego przez wilki lub psy. Jest to głośny, wyraźny dźwięk, który może być słyszany na duże odległości. Wilki wydają jazgot, aby porozumiewać się z innymi członkami stada lub aby ostrzec inne stada o swojej obecności. Psy również wydają jazgot, ale często jest to po prostu oznaka radości lub ekscytacji.

Wilki wydają jazgot w postaci krótkich, głośnych okrzyków. Zwykle są one wydawane przez samca alfa, aby ostrzec inne wilki o swojej obecności lub przekazać informacje innym członkom stada. Dźwięk ten może mieć charakter agresywny lub terytorialny.

Ujadanie psów jest również określane jako jazgot. Psy mogą ujadać z różnych powodów - od radości do niepokoju czy agresji. Jazgot psów może pełnić funkcję komunikacyjną tak samo jak w przypadku wilków.

W kontekście polowania, pojęcie jazgotu jest istotne dla myśliwych, gdyż może stanowić znak występowania dzikich zwierząt łownych w danym obszarze leśnym. Bywa także wykorzystywane do celów myśliwskich jako sposób na podsycanie emocji u psa myśliwskiego czy też prowokowania reakcji zwierzyny łownej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jazgot w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jaźwiec

inaczej borsuk.

jałówka

tamka ssaka, która nic miała jeszcze potomstwa.

jamki

chodniki wydrążone przez cietrzewie w głębokim śniegu podczas silnych mrozów.

jastrząb gołębiarz, jastrząb gołębiarz (Accipiter gentilis L.)

ptak drapie&ty z rodziny jastrzębiowatych, długość ciała samca 53-55 cm, samicy 60-63 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 101-103 cm oraz 116-120 cm. Upierzenie brązowe lub (...)

jasła

drabina, za którą kładzie się karmę dla zwierzyny płowej.

jastrzębiarstwo

przeciwstawiane często sokolnictwu polowanie z jastrzębiami jako ptakami łowczymi.

jastrzębiowate, jastrzębiowate (Accipitridae)

rodzina ptaków drapieżnych obejmująca 205 gatunków, z których w Polsce występuje 25. Wszystkie znajdują się pod ochroną.

jednorurka

śrutowa broń myśliwska o jednej lufie.

jazgot

ujadanie wilków lub psów.

jeleniarz

myśliwy zamiłowany w polowaniu na jelenie.