Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jazgot

jazgot

ujadanie wilków lub psów.

Jazgot to określenie odnoszące się do dźwięku wydawanego przez wilki lub psy. Jest to głośny, wyraźny dźwięk, który może być słyszany na duże odległości. Wilki wydają jazgot, aby porozumiewać się z innymi członkami stada lub aby ostrzec inne stada o swojej obecności. Psy również wydają jazgot, ale często jest to po prostu oznaka radości lub ekscytacji.

Wilki wydają jazgot w postaci krótkich, głośnych okrzyków. Zwykle są one wydawane przez samca alfa, aby ostrzec inne wilki o swojej obecności lub przekazać informacje innym członkom stada. Dźwięk ten może mieć charakter agresywny lub terytorialny.

Ujadanie psów jest również określane jako jazgot. Psy mogą ujadać z różnych powodów - od radości do niepokoju czy agresji. Jazgot psów może pełnić funkcję komunikacyjną tak samo jak w przypadku wilków.

W kontekście polowania, pojęcie jazgotu jest istotne dla myśliwych, gdyż może stanowić znak występowania dzikich zwierząt łownych w danym obszarze leśnym. Bywa także wykorzystywane do celów myśliwskich jako sposób na podsycanie emocji u psa myśliwskiego czy też prowokowania reakcji zwierzyny łownej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jazgot w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jeleń sika, jeleń sika (Cervus nippon Temmick)

gatunek z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 125-150 cm, wysokość 72-100 cm, dł. ogona 22-26 cm, ciężar samców 40-45 kg. Ubarwienie w lecie rudawe z delikatnymi białawymi plamkami, (...)

jednorurka

śrutowa broń myśliwska o jednej lufie.

jaźwiec

inaczej borsuk.

jelonek

młody jeleń.

jastrzębiec

dawna nazwa samołówki do chwytania ptaków drapieżnych.

jamniki

niewielkie psy na krótkich łapach, lecz o długim, silnym tułowiu. Przednie łapy przystosowane do kopania w norach. Ogon długi, maść od jasnabrązowej do czarnej. Sierść, w zależności od (...)

język spustowy

część mechanizmu spustowego broni w kształcie dźwigni, którą naciskamy palcem chcąc oddać strzał

jednotykowiec

samiec zwierzyny płowej, mający w porożu tylko jedną tykę.

jednostka jelenia

jednostka przeliczeniowa, którą stosujemy przy obliczaniu prawidłowej obsady łowiska jeleniowatymi: 1 jeleń = 2 daniele = sarny.

jamki

chodniki wydrążone przez cietrzewie w głębokim śniegu podczas silnych mrozów.