Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jazgot

jazgot

ujadanie wilków lub psów.

Jazgot to określenie odnoszące się do dźwięku wydawanego przez wilki lub psy. Jest to głośny, wyraźny dźwięk, który może być słyszany na duże odległości. Wilki wydają jazgot, aby porozumiewać się z innymi członkami stada lub aby ostrzec inne stada o swojej obecności. Psy również wydają jazgot, ale często jest to po prostu oznaka radości lub ekscytacji.

Wilki wydają jazgot w postaci krótkich, głośnych okrzyków. Zwykle są one wydawane przez samca alfa, aby ostrzec inne wilki o swojej obecności lub przekazać informacje innym członkom stada. Dźwięk ten może mieć charakter agresywny lub terytorialny.

Ujadanie psów jest również określane jako jazgot. Psy mogą ujadać z różnych powodów - od radości do niepokoju czy agresji. Jazgot psów może pełnić funkcję komunikacyjną tak samo jak w przypadku wilków.

W kontekście polowania, pojęcie jazgotu jest istotne dla myśliwych, gdyż może stanowić znak występowania dzikich zwierząt łownych w danym obszarze leśnym. Bywa także wykorzystywane do celów myśliwskich jako sposób na podsycanie emocji u psa myśliwskiego czy też prowokowania reakcji zwierzyny łownej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jazgot w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jastrząb gołębiarz, jastrząb gołębiarz (Accipiter gentilis L.)

ptak drapie&ty z rodziny jastrzębiowatych, długość ciała samca 53-55 cm, samicy 60-63 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 101-103 cm oraz 116-120 cm. Upierzenie brązowe lub (...)

jazgot

ujadanie wilków lub psów.

jeleniarz

myśliwy zamiłowany w polowaniu na jelenie.

jaźwiec

inaczej borsuk.

jednotykowiec

samiec zwierzyny płowej, mający w porożu tylko jedną tykę.

język spustowy

część mechanizmu spustowego broni w kształcie dźwigni, którą naciskamy palcem chcąc oddać strzał

jasła

drabina, za którą kładzie się karmę dla zwierzyny płowej.

jenot, jenot (Nyctereutes procyonides Gray)

gatunek z rodziny psów, pochodzący z Mandżurii i Japonii. Introdukowany w europejskiej części ZSRR rozprzestrzenił się poza granice. Do Polski dotarł w 1955 r. Długość ciała 65- 80 cm, (...)

jastrzębnik

myśliwy, specjalizujący się w polowaniu z ułożonym jastrzębiem.

jastrzębiec

dawna nazwa samołówki do chwytania ptaków drapieżnych.