Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jednorożec

jednorożec

samiec zwierzyny płowej, mający jako poroże tylko jedną tykę, wyrastającą z centralnie położonego jednego możdżenia.

Jednorożec to samiec jelenia szlachetnego (Cervus elaphus), charakteryzujący się obecnością jednej tylko tyki. Jest to zwierzyna płowa o znacznych rozmiarach, osiągająca masę ciała dochodzącą nawet do 400 kg. Jednorożce cechuje silna budowa ciała oraz potężne kończyny, umożliwiające im pokonywanie dużych odległości. Ich charakterystyczne poroże składa się z pojedynczej tyki wyrastającej z centralnie położonego możdżenia, mogącej przybierać zróżnicowane kształty i rozmiary w zależności od gatunku jednorożca.

Ze względu na swoje imponujące walory łowieckie, jednorożce stanowią pożądane trofea dla myśliwych na całym świecie. Ponadto, ze względu na symbolikę siły i mocy, skóry jednorożców mogą być wykorzystywane do produkcji odzieży bądź ozdabiania mebli. W wielu kulturach uważane są za symbole magii i nadprzyrodzonych mocy, co dodatkowo podkreśla ich atrakcyjność jako trofea łowieckiego. Jednak warto pamiętać, że w rzeczywistości jednorożce są gatunkiem chronionym, a polowanie na nie jest ściśle regulowane przez prawo łowieckie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jednorożec w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jagnię

młody muflon.

jeleniowate, jeleniowate (Cervidae)

rodzina ssaków z rzędu parzystokopytnych obejmująca około 40 gatunków. W Polsce występują: jeleń szlachetny, jeleń sika, sarna, łoś i daniel. Samce jeleniowatych (a u reniferów i (...)

jazgot

ujadanie wilków lub psów.

jarząbek, jarząbek (Tetrastes bonasia L.)

ptak z rodziny głuszców rzędu kuraków. Najmniejszy krajowy kurak leśny; upierzenie jasnobrązowe upstrzone. Kogut ma czubek na głowie i czarne podgardle, ogon krótki. Długość ciała 36-45 (...)

jastrzębiarstwo

przeciwstawiane często sokolnictwu polowanie z jastrzębiami jako ptakami łowczymi.

janczarka

dawna strzelba myśliwska pochodzenia wschodniego o długiej lufie i zakrzywionej kolbie.

jastrząb gołębiarz, jastrząb gołębiarz (Accipiter gentilis L.)

ptak drapie&ty z rodziny jastrzębiowatych, długość ciała samca 53-55 cm, samicy 60-63 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 101-103 cm oraz 116-120 cm. Upierzenie brązowe lub (...)

jastrzębiec

dawna nazwa samołówki do chwytania ptaków drapieżnych.

jałówka

tamka ssaka, która nic miała jeszcze potomstwa.

jelonek

młody jeleń.