Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jednotykowiec

jednotykowiec

samiec zwierzyny płowej, mający w porożu tylko jedną tykę.

Jednotykowiec to samiec zwierzyny płowej, który ma w porożu tylko jedną tykę. Jest to dość rzadkie zjawisko, które występuje u niektórych gatunków zwierzyny płowej, takich jak jelenie, sarny i daniele. Jednotykowce są często bardzo cenne dla myśliwych, ponieważ ich poroże są bardzo cenne i mogą być używane do ozdabiania lub dekoracji.

Poroże jednotykowca składa się z jednej tyki, która może mieć od kilku do kilkunastu rogów. Rogi te są zazwyczaj mniejsze niż rogata zwierzyna płowa, ale mogą być równie piękne i imponujące. Jednotykowce mają również inne cechy charakterystyczne, takie jak długie uszy i grube futro.

Jednotykowce są czasami trudne do znalezienia w naturze, ponieważ są one bardzo rzadkie. Mogą być łatwo przeoczone przez myśliwych lub innych obserwatorów natury. Dlatego ważne jest, aby myśliwi byli wyczuleni na tego rodzaju zwierzynę i starali się je rozpoznawać.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jednotykowiec w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jamki

chodniki wydrążone przez cietrzewie w głębokim śniegu podczas silnych mrozów.

jagnię

młody muflon.

jaźwiec

inaczej borsuk.

jarząbek, jarząbek (Tetrastes bonasia L.)

ptak z rodziny głuszców rzędu kuraków. Najmniejszy krajowy kurak leśny; upierzenie jasnobrązowe upstrzone. Kogut ma czubek na głowie i czarne podgardle, ogon krótki. Długość ciała 36-45 (...)

jednotykowiec

samiec zwierzyny płowej, mający w porożu tylko jedną tykę.

jałowa

samica, która nie może mieć potomstwa.

jucha

farba niedźwiedzia.

jeleniowate, jeleniowate (Cervidae)

rodzina ssaków z rzędu parzystokopytnych obejmująca około 40 gatunków. W Polsce występują: jeleń szlachetny, jeleń sika, sarna, łoś i daniel. Samce jeleniowatych (a u reniferów i (...)

jastrzębiec

dawna nazwa samołówki do chwytania ptaków drapieżnych.

jamniki

niewielkie psy na krótkich łapach, lecz o długim, silnym tułowiu. Przednie łapy przystosowane do kopania w norach. Ogon długi, maść od jasnabrązowej do czarnej. Sierść, w zależności od (...)