Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jednotykowiec

jednotykowiec

samiec zwierzyny płowej, mający w porożu tylko jedną tykę.

Jednotykowiec to samiec zwierzyny płowej, która charakteryzuje się posiadaniem w porożu tylko jednej tyki. Jest to zjawisko występujące u niektórych gatunków zwierzyny płowej, jak jelenie, sarny i daniele. Poroże jednotykowca składa się z pojedynczej tyki, która może posiadać od kilku do kilkunastu rogów. Te rogi są zazwyczaj mniejsze niż u osobników posiadających pełne poroże, ale również imponujące i cenne dla myśliwych ze względu na swoją unikatowość.

Dzięki swojej rzadkości i wartości estetycznej poroże jednotykowców jest często cenione i wykorzystywane do ozdabiania lub dekoracji. Jednak ze względu na trudność w znalezieniu tych zwierząt w naturze, mogą one być łatwo przeoczone przez myśliwych lub inne osoby obserwujące przyrodę. Dlatego ważne jest posiadanie umiejętności rozpoznawania jednotykowców oraz świadomość ich specyficznych cech morfologicznych jak długie uszy czy grube futro. W związku z tym, inwestowanie czasu w naukę rozpoznawania tej specyficznej formy zwierzyny jest istotne dla wszystkich, którzy zajmują się polowaniami lub obserwacją przyrody.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jednotykowiec w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

janczarka

dawna strzelba myśliwska pochodzenia wschodniego o długiej lufie i zakrzywionej kolbie.

jaźwiec

inaczej borsuk.

jazgot

ujadanie wilków lub psów.

jeleń sika, jeleń sika (Cervus nippon Temmick)

gatunek z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 125-150 cm, wysokość 72-100 cm, dł. ogona 22-26 cm, ciężar samców 40-45 kg. Ubarwienie w lecie rudawe z delikatnymi białawymi plamkami, (...)

jeleniowate, jeleniowate (Cervidae)

rodzina ssaków z rzędu parzystokopytnych obejmująca około 40 gatunków. W Polsce występują: jeleń szlachetny, jeleń sika, sarna, łoś i daniel. Samce jeleniowatych (a u reniferów i (...)

jastrzębiowate, jastrzębiowate (Accipitridae)

rodzina ptaków drapieżnych obejmująca 205 gatunków, z których w Polsce występuje 25. Wszystkie znajdują się pod ochroną.

język spustowy

część mechanizmu spustowego broni w kształcie dźwigni, którą naciskamy palcem chcąc oddać strzał

jagdterier

niemiecki terier myśliwski, używany jako dzikarz i norowiec. Ma twardą, szorstką sierść, przylegającą do skóry. Maść czarna, podpalana na pysku, łapach, piersi i podogoniu. Wysokość (...)

jastrzębiarstwo

przeciwstawiane często sokolnictwu polowanie z jastrzębiami jako ptakami łowczymi.

jeleniarz

myśliwy zamiłowany w polowaniu na jelenie.