Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jednotykowiec

jednotykowiec

samiec zwierzyny płowej, mający w porożu tylko jedną tykę.

Jednotykowiec to samiec zwierzyny płowej, która charakteryzuje się posiadaniem w porożu tylko jednej tyki. Jest to zjawisko występujące u niektórych gatunków zwierzyny płowej, jak jelenie, sarny i daniele. Poroże jednotykowca składa się z pojedynczej tyki, która może posiadać od kilku do kilkunastu rogów. Te rogi są zazwyczaj mniejsze niż u osobników posiadających pełne poroże, ale również imponujące i cenne dla myśliwych ze względu na swoją unikatowość.

Dzięki swojej rzadkości i wartości estetycznej poroże jednotykowców jest często cenione i wykorzystywane do ozdabiania lub dekoracji. Jednak ze względu na trudność w znalezieniu tych zwierząt w naturze, mogą one być łatwo przeoczone przez myśliwych lub inne osoby obserwujące przyrodę. Dlatego ważne jest posiadanie umiejętności rozpoznawania jednotykowców oraz świadomość ich specyficznych cech morfologicznych jak długie uszy czy grube futro. W związku z tym, inwestowanie czasu w naukę rozpoznawania tej specyficznej formy zwierzyny jest istotne dla wszystkich, którzy zajmują się polowaniami lub obserwacją przyrody.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jednotykowiec w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jarząbek, jarząbek (Tetrastes bonasia L.)

ptak z rodziny głuszców rzędu kuraków. Najmniejszy krajowy kurak leśny; upierzenie jasnobrązowe upstrzone. Kogut ma czubek na głowie i czarne podgardle, ogon krótki. Długość ciała 36-45 (...)

język spustowy

część mechanizmu spustowego broni w kształcie dźwigni, którą naciskamy palcem chcąc oddać strzał

jazgot

ujadanie wilków lub psów.

jelonek

młody jeleń.

jednorurka

śrutowa broń myśliwska o jednej lufie.

jastrzębnik

myśliwy, specjalizujący się w polowaniu z ułożonym jastrzębiem.

janczarka

dawna strzelba myśliwska pochodzenia wschodniego o długiej lufie i zakrzywionej kolbie.

język łowiecki

fachowe słownictwo myśliwskie powstałe na przestrzeni wieków i ciągle żywe wśród myśliwych. Polski język łowiecki został szczegółowo opracowany przez Stanisława Hoppego, autora (...)

jagdterier

niemiecki terier myśliwski, używany jako dzikarz i norowiec. Ma twardą, szorstką sierść, przylegającą do skóry. Maść czarna, podpalana na pysku, łapach, piersi i podogoniu. Wysokość (...)

jenot, jenot (Nyctereutes procyonides Gray)

gatunek z rodziny psów, pochodzący z Mandżurii i Japonii. Introdukowany w europejskiej części ZSRR rozprzestrzenił się poza granice. Do Polski dotarł w 1955 r. Długość ciała 65- 80 cm, (...)