Definicja hasła: jednotykowiec
- jednotykowiec
samiec zwierzyny płowej, mający w porożu tylko jedną tykę.
Jednotykowiec to samiec zwierzyny płowej, która charakteryzuje się posiadaniem w porożu tylko jednej tyki. Jest to zjawisko występujące u niektórych gatunków zwierzyny płowej, jak jelenie, sarny i daniele. Poroże jednotykowca składa się z pojedynczej tyki, która może posiadać od kilku do kilkunastu rogów. Te rogi są zazwyczaj mniejsze niż u osobników posiadających pełne poroże, ale również imponujące i cenne dla myśliwych ze względu na swoją unikatowość.
Dzięki swojej rzadkości i wartości estetycznej poroże jednotykowców jest często cenione i wykorzystywane do ozdabiania lub dekoracji. Jednak ze względu na trudność w znalezieniu tych zwierząt w naturze, mogą one być łatwo przeoczone przez myśliwych lub inne osoby obserwujące przyrodę. Dlatego ważne jest posiadanie umiejętności rozpoznawania jednotykowców oraz świadomość ich specyficznych cech morfologicznych jak długie uszy czy grube futro. W związku z tym, inwestowanie czasu w naukę rozpoznawania tej specyficznej formy zwierzyny jest istotne dla wszystkich, którzy zajmują się polowaniami lub obserwacją przyrody.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jednotykowiec w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę J
- jelenina
dziczyzna z jeleni
- jeleń sika, jeleń sika (Cervus nippon Temmick)
gatunek z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 125-150 cm, wysokość 72-100 cm, dł. ogona 22-26 cm, ciężar samców 40-45 kg. Ubarwienie w lecie rudawe z delikatnymi białawymi plamkami, (...)
- jenot, jenot (Nyctereutes procyonides Gray)
gatunek z rodziny psów, pochodzący z Mandżurii i Japonii. Introdukowany w europejskiej części ZSRR rozprzestrzenił się poza granice. Do Polski dotarł w 1955 r. Długość ciała 65- 80 cm, (...)
- jastrząb gołębiarz, jastrząb gołębiarz (Accipiter gentilis L.)
ptak drapie&ty z rodziny jastrzębiowatych, długość ciała samca 53-55 cm, samicy 60-63 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 101-103 cm oraz 116-120 cm. Upierzenie brązowe lub (...)
- jeleniowate, jeleniowate (Cervidae)
rodzina ssaków z rzędu parzystokopytnych obejmująca około 40 gatunków. W Polsce występują: jeleń szlachetny, jeleń sika, sarna, łoś i daniel. Samce jeleniowatych (a u reniferów i (...)
- jamniki
niewielkie psy na krótkich łapach, lecz o długim, silnym tułowiu. Przednie łapy przystosowane do kopania w norach. Ogon długi, maść od jasnabrązowej do czarnej. Sierść, w zależności od (...)
- jednorożec
samiec zwierzyny płowej, mający jako poroże tylko jedną tykę, wyrastającą z centralnie położonego jednego możdżenia.
- jastrzębnik
myśliwy, specjalizujący się w polowaniu z ułożonym jastrzębiem.
- jednostka jelenia
jednostka przeliczeniowa, którą stosujemy przy obliczaniu prawidłowej obsady łowiska jeleniowatymi: 1 jeleń = 2 daniele = sarny.
- janczarka
dawna strzelba myśliwska pochodzenia wschodniego o długiej lufie i zakrzywionej kolbie.